Haluan kuolla

Anonyymi-ap

Olen 12 vuotias, en jaksa enää elää. Kaikki kohtelee minua kun olisin joku nukke. Aikuiset ei usko mua. Tuntuu kuin kaikki olisi mun vika, niinku ne on. HALUUN KUOLLA!! Mun kaverin vanhemmat laittaa sen mun kaverin osastolle kun ne luulee sitä hulluks nii miks mä en sit oo osastolla?! En siis sano et haluisin mennä mut vit*u haluun oikeesti kuolla ja ei oo mikään vitsi. Netistä ei löytyny tapaa kuolla kivuttomasti joten päätin kirjottaa tänne.

5

714

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne!

      On olemassa matalan kynnyksen auttavia tahoja, joissa voi jutella mielessä olevista huolista ja ajatuksista turvallisessa ympäristössä ja luotettavasti. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaa ottaa puheeksi.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esim. SaapasChatit on suunnattu nuorille ja niissä on aina avoin teema. https://tukinet.net/teemat/saapaschat/ryhmachatit/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Älä rakas ihminen ajattele noin.. Itsetuhoisuus ei ole älykästä. Opi elämään omaa elämää.
      Näytä noille muille , minähän elän piruuttaan , senkin sontiaiset. Yritäppä saada valoisia ajatukssia, niin minäkin aikanaan pelastuin itsetuholta. Pikkuisen voimaa vanhemmalta taholta ja siitä se vain onnistuikin. Päivääkään en vaihtaisi nyt pois. Sain apua ja olen antanut hyvän kiertää.

    • Anonyymi

      Toi on totta näytä sä olet numero 1 . Ala sitten jeesaa muita, kiusattuja, haukuttuja , yms..

    • Anonyymi

      Sinä lapsi otat ja menet ja pyydät apua siihen tunteeseen mitä käyt läpi.
      Mä kävelin itse 14 vuotiaana eka koulukurattorille ja sitte siitä pääsinkin kohti hoitoa .
      Sä et oo yksin . Mutta älä pliis tee itsellesi mitään typerää ja lyhytnäköistä ja äkkipikaista
      Vaan hae oikeasti apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1393
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe