Ehkäisykapselin poistattaminen 3v jälkeen.

Anonyymi-ap

Hei, olen kohta 23v ja ensimmäistä kertaa käyttänyt hormonaalista ehkäisyä 3v ja sen lopetettua todennut, ettei ainakaan minulle kyseinen metodi toimi. Tai toihan se tietenkin sen vaikutuksen mitä oli luvannut.. mutta itselle nämä oireilut on olleet aivan kauheat viimeiset 2v kapselin käytöstä.

Menkat tietenkin loppuivat, mitä nyt oli pientä tiputtelua pari kertaa vuodessa. Ajanmyötä tuli aivan järkyttävät vaihdevuosien tapaiset oireilut ja seksihalutkin loppuivat oikeastaan kokonaan. Mielialojen sekavuudesta puhumattakaan. Enimmäkseen vaan veetutti ilman syytä kaikki ja koko ajan. Väsymystäkin oli paljon enemmän. Ihan turhista asioista on kumppanillekin tullut äksyiltyä kuin pieni lapsi.

Tällä hetkellä tuntuu, että tuo kapseli olisi tuhonnut systeemini täysin ja pelottaa palautuuko se normaaliksi ollenkaan. Kapselin olen poistattanut noin reilu 3kk sitten. Hyvin lieviä menkkojen tapaisia kipuiluja on alaselän ja vatsan seudulla ollut, mutta vielä ainakaan vuoto ei ole alkanut, tai tullut suurempaa muutosta.

Tottakai siihen menee varmasti kuukausia aikaa, mutta sitä tulinkin kysymään, että miten on muilla samassa tilanteessa olleilla keho palautunut normaaliin rytmiin? Ja onko halut makkarin puolella palanneet samanlaisina kuin aijemmin? Tai muita kokemuksia erityisesti?

1

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

        En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
        Ikävä
        21
        3711
      2. Huomenta ihana

        Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
        Ikävä
        16
        2665
      3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

        Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
        Maailman menoa
        379
        2066
      4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

        Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
        Ikävä
        239
        1899
      5. Hei rakas...

        Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
        Ikävä
        27
        1731
      6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

        Että olisit oikeasti rakastunut muhun
        Ikävä
        31
        1647
      7. Toiveikas vai toivoton

        torstai? Ajatuksia?
        Ikävä
        32
        1609
      8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

        Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
        Ikävä
        14
        1277
      9. Kulujen jako parisuhteessa

        Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
        Parisuhde
        67
        1202
      10. Mukavaa päivää

        Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
        Ikävä
        12
        1131
      Aihe