Ehkäisykapselin poistattaminen 3v jälkeen.

Anonyymi-ap

Hei, olen kohta 23v ja ensimmäistä kertaa käyttänyt hormonaalista ehkäisyä 3v ja sen lopetettua todennut, ettei ainakaan minulle kyseinen metodi toimi. Tai toihan se tietenkin sen vaikutuksen mitä oli luvannut.. mutta itselle nämä oireilut on olleet aivan kauheat viimeiset 2v kapselin käytöstä.

Menkat tietenkin loppuivat, mitä nyt oli pientä tiputtelua pari kertaa vuodessa. Ajanmyötä tuli aivan järkyttävät vaihdevuosien tapaiset oireilut ja seksihalutkin loppuivat oikeastaan kokonaan. Mielialojen sekavuudesta puhumattakaan. Enimmäkseen vaan veetutti ilman syytä kaikki ja koko ajan. Väsymystäkin oli paljon enemmän. Ihan turhista asioista on kumppanillekin tullut äksyiltyä kuin pieni lapsi.

Tällä hetkellä tuntuu, että tuo kapseli olisi tuhonnut systeemini täysin ja pelottaa palautuuko se normaaliksi ollenkaan. Kapselin olen poistattanut noin reilu 3kk sitten. Hyvin lieviä menkkojen tapaisia kipuiluja on alaselän ja vatsan seudulla ollut, mutta vielä ainakaan vuoto ei ole alkanut, tai tullut suurempaa muutosta.

Tottakai siihen menee varmasti kuukausia aikaa, mutta sitä tulinkin kysymään, että miten on muilla samassa tilanteessa olleilla keho palautunut normaaliin rytmiin? Ja onko halut makkarin puolella palanneet samanlaisina kuin aijemmin? Tai muita kokemuksia erityisesti?

1

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        272
        5089
      2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        51
        4087
      3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        93
        3599
      4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        50
        2709
      5. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        46
        1863
      6. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        19
        1827
      7. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        100
        1669
      8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        98
        1481
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        71
        1085
      10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        146
        1063
      Aihe