860 kg matkailuvaunu 890 kg autolla?

Auton omamassa 870 kg ja haluaisin vetää tällaistä matkailuvaunua 860 kg. Nettikaravaanarissakin kevyin hakuehto alkaa 750 kg.

Perävaunumassa 400 kg jarruitta ja 600 kg jarruilla

Tieliikenteessä suurin sallittu kokonaismassa 1270 kg eli saan lastata autoani 400 kg

Auton yhdistelmän suurin sallittu kokonaismassa 1870 kg eli saan lastata 400 kg autoon ja vetää 600 kg jarrullista matkailuvaunua?

13

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos massa on puolet auton massasta, niin 860 kg perävaunun vetämiseen tarvitaan 1720 kg auto?

    • Anonyymi

      Mikä auto on niin kevyt että omamassa 870kg?

      Poliisit tekee aina ratkaisunsa auton kokonaismassan perusteella

    • Anonyymi

      Ajatukset ovat tosiaan ilmaisia.

      Katso nyt kuitenkin unelmoimisesi jälkeen hetken, minkälaista vaunua yleensäkin saat autollasi vetää. Voi olla ensimmäinen kanto kaskessa tuo vaunun koko, koska muutamalla automallilla ei saa vetää juuri kahvipakettia kummempaa kuormaa. Ne ovat kylläkin lähinnä näitä sähköavusteisia autoja. Rekisteröintiasiakirja paljastaa, onko unelmasi edes mahdollinen.

      Mutta kyllä näitä pieniä asuntovaunuja on olemassa, joiden paino on maks 750 kg. Mulla on Poksi ja sen kokonaispaino on 750 kg. Eikös netissä ole vielä joku ryhmäkin kevyille asuntovaunuille "Mini karavaanarit ja pikku vaunuilijat".

      • Anonyymi

        Kuka edes halua kahvipakettia vetää auton perässä?


    • Anonyymi

      800 kilon mopoautolla en lähtis kiskomaan mitään.
      uutta autoa ostamaan

    • Anonyymi

      Kannattaisko Proomu hoitaa se ajokielto ensin pois? Näillä korteilla pääset putkaan heti kun kytät tarkastaa olipa vaunu ylipainoinen tai ei.

      • Anonyymi

        Tää. Nauran jokaiselle Temen idealle.


      • Anonyymi

        Mieti että tolla hepulla on kymmeniä tuhansia tilillä ja se silti suunnittelee jossain tonnin auton vetämässä pahvilaatikossa asumista.


      • Anonyymi

        Ei pysty hoitamaan ajokieltoa pois kun se maksaisi rahaa... ja jos Teemu menettää rahaa vaikkei tahdo, hän on kiusaamisen kohteena.


    • Anonyymi

      Älkää ees yrittäjä sitten peruutusta tuollaisella kalustolla ja karavaanarin peruutustaidoilla, siitä kun ei tule mitään.
      Toista se on mulla joka on ajanut rekkaa 45 vuotta ja peeruutellun hyvinkin vaikeisiin paikkoihin ja hyvin vaikeaa olosuhteissa.

    • Anonyymi

      Taidat olla jo aika pullukka puukengät jalassasi ja paskanen raharintakki päälläsi

      • Anonyymi

        No rahtarintakki on likainen mutta työmies on työnsä näköinen. Peruuttaa osaan silti


    • Anonyymi

      Välittäjää peruuttamista vaikka perässä olisi poxi🤣🤣säälittävän näköisiä yrityksiä kun koppi on ihan linkussa takana, sitten otetaan vähän eteen päin ja samaa sahaamista, aina linkkuun samoja jälkiä pitkin!!🤣🤣 Anna mun kaikki kestää!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe