"Polttoaineiden verotuksen alentamiseen käytettäisiin joitain satoja miljoonia euroa. Bensaveron alennus rahoitettaisiin säästämällä muualta tai korottamalla veroja."
Eli Riikka Purra aikoo maksattaa persujen bensan tuhlaamisen vanhoilla rollaattoreilla etenevillä mummoilla.
Hyvä Riikka! Juuri näin!
Eli Riikka Purra aikoo maksattaa persujen bensan tuhlaamisen vanhoilla rollaattoreilla etenevillä mummoilla.
Hyvä Riikka! Juuri näin!
Vastaukset 54
Vanhimmat
Riikka on täysiverinen oikeistojulmuri.
Vihervassut kannattaa vanhojen talojen ramonttipakkoa kun kommunistinen eurostoliitto niin vaatii. Tämä on äärimmäisen vasemmistolaista sadismia.
Siinä köyhät vanhukset jopa voidaan häätää kodistaan elleivät maksa jopa kymppitonnien remonttia. Tämä on nykypäivän sortopolitiikkaa. Kommarit sen osaa
Hohhoijaa, tuollaistako siellä persjujen tupailloissa teille syötetään, kun petsujohto on huomannut , kuinka kaikki uppoaa peruihin kuin veitsi voihin.
😬 😬 😬 😬 😬 😬 😬
😬 Hirmu–Riikka 😬
😬 😬 😬 😬 😬 😬 😬
Sama sakki verottanut autoilijoita "teiden kunnossapidon" varjolla.
Onkohan edes 5% mennyt teihin, loput kaikkeen muuhun.
Lempinimi: Julma-Riikka
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17885498i
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Loppujen lopuksi homman nimi on aina se, että kun jotakin veroa kevennetään, se on sitten korvattava verottamalla jotakin muuta kohdetta enemmän.
Esimerkiksi kokoomuksen tuloveronalennukset tarkoittavat aina sitä, että jotakin muuta asiaa sitten verotetaan enemmän. Ikävä kyllä siinä sitten usein käy niin, että pienituloiset maksavat jostakin enemmän kuin aiemmin.
Ei se välttämättä niin mene, tuo on vasemmistolainen ajatusmaailma.
Veroilla kerätään valtiolle tulot, menoja karsimalla muita veroja ei tarvitse korottaa. Se on oikeistolaista talouspolitiikkaa, miksi muiden pitäisi ruokkia toisten suita? On toki olemassa työhön kykenemättömiä, joista pitää valtion pitää huolta.
Juu ja rikkaille verohelpotuksia ja avoimet ovet veroparatiiseihin, niin se Kokoomus toimii.
Maailmalla on kyllä esimerkkejä siitä, mitä se oikeasti maksaa, kun kaikki on yksityistetty. Jotenkin epäilen, että sinunkaan tulosi eivät riittäisi Monacossa asumiseen.
Ihan aluksi opiskele faktoja verotuksesta: suuri osa verotuloista kertyy kunnille.
Kokoomus nostaisi arvonlisäveroa, alv nyt 24 %. 1 % korotus toisi valtion kassaan 612 miljoonaa euroa ja köyhä kansalainen maksaa.
Äänestin Kokoomusta, mutta olen silti sitä mieltä, että tässä taloustilanteessa ei pitäisi puhua verojen alentamisesta. Se on lähes samanlaista populismia kuin persujen puheet.
Mitä bensan hinnan kompensointiin tulee, niin siinäkään ei Persuille pitäisi antaa periksi. Sama raha joudutaan keräämään muualta ja se "muualta" käsittää myös huono-osoaiset, joilla ei edes ole varaa autoon.
Parempi olisi tukea työmatkaliikennettä vaikka kilometrikorvausten lisäämisellä ja antaa ammattiliikenteelle kompensaatioita. Muuta ajoa ajavat maksakoot menovedestään edellistenkin kompensaation.
Jostakin syystä Kokoomuksen lääke aina ja kaikkeen on tuloverotuksen alentaminen. Se nyt ei aina ole se tie autuuteen.
"Esimerkiksi kokoomuksen tuloveronalennukset tarkoittavat aina sitä, että jotakin muuta asiaa sitten verotetaan enemmän. Ikävä kyllä siinä sitten usein käy niin, että pienituloiset maksavat jostakin enemmän kuin aiemmin."
HEI!
Ei saa paljastaa kokoomuspolitiikan seurauksia!
Jotkut äänestäjät voi vielä tajuta sahanneensa omaa oksaansa!
Minua ovatkin periaatteessa aina hieman huvittaneet pienituloiset ja julkisen sektorin työntekijät, jotka ovat kovasti kokoomuslaisia. Kokoomuksessa sinänsä on paljon fiksua väkeä, mutta kaikille se vain ei ole järkevä valinta.
Eri asia on toki se, onko mikään puolue lopulta täydellinen valinta kenellekään.
Autoilijat tulevat kiittämään tuosta Riikkaa ja Perussuomalaisia, loistavaa.
t. autoileva demari
Se on hyvä että jos polttoaine halpenee. Vihervassut haluaa kurittaa kansaa kaikella mahdollisella, myös polttoaineen hinnalla.
Älä unta näe. Maksat saman vähintään toisessa muodossa jos pumppuhinta pysyy kurissa.
Autoileva kokoomuslainen tulee syyttämään Purraa ja Orpoa tieliikenteen päästötavoitteiden vesittämisestä populististen lupausten takia.
Aivan. Ja sitä hintaa maksavat nekin, joilla autoa ei edes ole.
Ps. Minulla auto on, mutta ajan vain välttämättömät ajot.
Kunpa POLTTOÖLJYN hinta pysyisi ensi talvena kohtuullisena, niin öljylämmitys olisi edelleen passeli juttu OK-taloon. Tosin viime talvena ei menny kuin jotakin 1000 litraa.
Missä LEIKKAUSLISTA - SDP - ??
Vihervassut kannattaa vanhojen talojen remonttipakkoa joka on myrkkyä köyhille vanhuksille ja yleensä köyhille.
Tämä on köyhän ihmisen pilkkaa punikeilta.
Tuo harha meni jo.
Typerä temppu Orpolta, kun tuohon suostui.
No, bensakauppiaille alkoi onnen päivät. Voivat nostaa hinnan taivaisiin ja valtio maksaa.
On tämä kumma maa, kauppias kuulee huhun että kansalaisille jää rahaa, joten he nostavat välittömästi hintoja?
Kehitysapurahoja siirretään kerrankin suomalaisten hyödyksi.
Kehitysavusta säästämällä . Tai jostain muusta höpöstä. On aika ajatella ensisijaisesti suomalaisia.
"Rajat kiinni" porukka on vaahdonnut vuosikausia, että tulisi paljon edullisemmaksi auttaa ihmisiä siellä, missä he ovat. Kehitysapu on tarkoitettu juuri siihen.
Populistit pelaavat kaksilla korteilla. Persujen epärehellisyys näkyi taas kerran. Ihmisten auttaminen siellä missä he ovat, ei olekaan vaihtoehto, vaan samaan aikaan humanitaarista apua ajetaan alas ja humanitaarista maahanmuuttoa rajoitetaan.
Persujen puheet ovat tekopyhyyttä pahimmillaan. Taustalla on selvä etnonationalismi, mutta sitä ei johdossa haluttaisi myöntää. Muistuttaa aivan liikaa rasismia ja jopa natsismia "puhdas valkoinen rotu" ajatuksineen.
Omakotitalojen pakkoremonttia kannattivat.
Alviina Alametsä (vihr)
Heidi Hautala (vihr)
Ville Niinistö (vihr)
Miapetra Kumpula-Natri (sd)
Silvia Modig (vas)
Sirpa Pietikäinen (kok
Vihervasemmisto haluaa näköjään laittaa vanhukset maksamaan.
Eikö tuota Sirpa Pietikäistä ole vieläkään erotettu Kokoomuksesta.
Jos Persuista riippuu, he lopettaisivat haitallisen maahanmuuton. Siitä lohkeaisi kansalle mammonaa viitisen miljardia euroa vuodessa.
Jos puhutaan haitallisesta maahanmuutosta, ni in voit ottaa yden nollan pois summastasi. Jos ei sitten ole niin, että kaikki vääränväriset ihmiset edustavat sinulle haitallista maahanmuuttoa.
Viimeisin haitallisen maahanmuuton aalto oli Perussuomalaisten istuessa hallituksessa. Sen jälkeen haitallinen maahanmuutto on ollut hyvin vähäistä.
Ei lohkeaisi.
sääliksi käy persujen rupusakkia ,kovat ajat tulossa.
Jos kaikki laiskat Persut olisi töissä, ei tarvitsisi kenenkään mitään ulista, mutta siellä sitä on totuttu vuokrakasarmien kuppiloissa päivät totuttu kaljaa kittaamaan ja toimeentuloa nostamaan.
Persut tekivät sen minkä lupasivatkin, bensan hinta laskee.
Ei laske.
Mehän tienataan vihersiiirtymällä. Jokainen kansalainen saa ainakin kymppitonnin vuodessa rahaa. Koska muut valtiot eivät tajua sitä.
Antti lupas vappusatasen, mutta sekin jäi saamatta.
Ei jäänyt saamatta. Minä sain 360 euroa, sinä et siis ole ollut ikinä ansiotyössä, jos sinä et saanut mitään?
Natsimamma on pahimman luokan riistäjäkapitalisti.
Alviina Alametsä (vihr)
Heidi Hautala (vihr)
Ville Niinistö (vihr)
Miapetra Kumpula-Natri (sd)
Silvia Modig (vas)
Sirpa Pietikäinen (kok
Ei mummot bensaa tarvitse hvyänen aika!!!
Eikä kaikki papatkaan!
Mutta maksumiehiksi kelpaavat!
Papalla on tollanen rollaattori missä on motsakrin lokari ja lamppu.
https://i.pinimg.com/originals/1c/1b/0e/1c1b0e8861d6cfb48732f4ce967b89d4.jpg
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/orpo-on-aivan-realistista-odottaa-etta-ensi-viikon-lopulla-on-valmista-2/
Taas ensi viikon lopulla olisi valmista,
utopioihin luottava Orpo sanoo.
Perussuomalaisten venkoilu ja vatulointi paljastaa, että kaikki äänestäjille luvatut rahanjaot haihtuu savuna ilmaan. Ei tule polttoaineiden hintoihin helpotusta, ei maahanmuuttoon, ei siis mihinkään. Purra saa kohta omillaan kovaa kritiikkiä ja oppositio pääsee rökittämään.
Jos aloittaja on huolissaan mummojen ja pappojen olosuhteista suosittelisin vapaaehtoistyötä. Marinin hallitus ei vanhusten asemaa ja oloja parantanut, eli turha syyttää Orpon hallitusta, joka ei ole edes aloittanut.
Korona-aikaan vanhukset eristettiin omaisistaan ja vaikka heikoimmassa asemassa olevia piti suojata korona levisi vanhainkodeissa ja ihmisiä menehtyi varatoimista ja rokotuksista huolimatta. Hoitajamitoitus ei ole toteutunut. Jos aloittaja kuvittelee rollaattorimummon olevan polttoainetta vailla on hän pahasti väärässä. Rollaattorimummo olisi varmasti tyytyväinen, jos jollakulla olisi hetki aikaa rupatella, ja auttaa pikkuisen vaikkapa kotiröissä. Rollaattorimummo olisi varmasti myös iloinen, jos hän pääsisi hoitoon jonottamatta tuntitolkulla (toisillehan se tuntuu olevan selviö, kun on luokiteltu "heikompaan asemaan" , vaikka olisi työikäinen aikuinen).
Sinne meni vanhustenkin rahat.
https://www.suomenuutiset.fi/suomi-velkaantuu-marinin-hallitus-lapioi-kehitysapuun-34-miljoonaa-euroa-paivassa-suomalaiset-maksavat-jopa-etiopian-saaennustukset/
Jos kompensoidaan bensan hinnanousua haulikolla eli bensan veroa laskemalla maksaa se valtionvarainministeriön mukaan 38 miljoonaa per alennettu sentti per litra.
Eli jos halutaan vaikkapa 15 sentillä laskea bensan hintaa maksaisi se jo 570 miljoonaa euroa ja siinä voidaankin leikata(kok, ps, rkp, kd mukaan) vaikkapa indeksit eläkkeistä ja yleisestä asumistuesta 300 euron kuukausittainen huojennus työtuloista josta saataisiin se puuttuva säästö tehtyä(tosin voipi olla että asumistuen leikkauksesta tuleekin valtiolle tappiota toisaalla kun porukka lopettaa pienipalkkaisen työnteon).
Itse kannattaisin rahaa tilille könttäsummana joka kuukausi joilla polttomoottoriauto joka olisi ansiotuloverotuksen piirissä jolloin voisimme parilla sadalla miljoonalla saada käytännössä helpotettua ihmisten bensakustannuksia, ja vieläpä säilyy bensan korkean hinnan aiheuttama paine vähentää turhaa ajelua!
Ja koska ilmastonmuutos on totta niin kompensaatio pitäisi tehdä budjetin ulkopuolelta kuten teemme kymmenien miljardien eurojen hävittäjähankintojen kanssa!