Mitä ajatuksia herättää?
Jokin aika sitten tuli puhelu, jossa autonvaihtajakanditaatti tiedusteli nykyisen ajokkinsa hyvityshintaa, tietenkin mainiten sen mitä juuri se kallein samanlainen nettiautossa on pyyntihinnaltaan. No, kerroin mitä autostaan voi hyvittää, mikäli huoltokirja on täydellinen asianmukaisine leimoineen ja auto käytetään kuntotarkastuksessa ennen kuin kauppa tehdään, jos tehdään.
No, huoltokirjassa kuulemma ei ollut leimoja , koska "sukulaismies" autonasentaja kun on, oli huollot tehnyt. No kyselin onko tarvikkeista kuitteja tallessa, kun jakopääkin olisi pitänyt aivan äskettäin huolto-ohjelman mukaan huoltaa? No pahus nekin oli "unohtunut" laittaa talteen,
Kuntotarkistus olisi kuulemma turhaa kun aikaakin menisi niin paljon, vaikka lupasin maksaa sen ja varata ajan autonvaihtajakanditaatille sopivana ajankohtana.
No, sanomattakin selvää oli,etten moista autoa vaihdossa ottanut, en edes alennetulla hinnalla, vaan neuvoin myymään auton itse, jonka jälkeen olisi tervetullut ostoksille.
Eihän rehellisellä vaihtoautontuojalla ole syytä kuntotarkastuksesta kieltäytyä, ja kyllä rehellinen ja asiansahoitava autonpitäjä huollattaa autonsa korjaamossa saaden leimat suoritetuista huolloista tai säilyttää huoltotarvikkeiden kuitit,ne säilyy yllättävän vaivatta samassa kotelossa rekisteriotteen ja ohje/huoltokirjan kanssa.
Vaihtoauton tarjottelija kieltäytyy kuntotarkastuksesta.
9
421
Vastaukset
- Anonyymi
On sulla mielikuvitus.
- Anonyymi
Jäitkö kiinni kun yritit huijata mittariruuvaamasi loppuunajetun ja huoltamattoman juuri srayllä ruosteet peittämäsi vaihdokkisi loistoyksilönä?? Vai mikä on mielesi katkeroittanut? Köyhyytesi? Tyhmyytesi? Laiskuutesi? Ylipainosi?
- Anonyymi
Sama hörhö tekee näitä mielikuvitus aloituksia kun kauppa ei käy.
Täysjärkinen autoilija säilyttää autossaan kaikki kuitit.
Minulla on jo vuosikausia autossa ollut pieni - C6-kokoinen vihko, johon olen merkinnyt merkitykselliset tapahtumat.
Joku sanoo, että turhaa vaivaa!
Aika nopeasti on mahdollista kirjata : Ajokilometrimäärä, päivämäärä, tehty työ ja sen hinta sekä korjauspaikka. Vihkosta on apua ainakin takuuasioissa, sillä asiat unohtuvat aika nopeasti.
Asia ei tietenkään koske niitä tonnin pommeja.
Tosin, kun autoa sitten vaihtaa - ja sanoo, että vihko on, niin aika usein - kumma kyllä - siitä ei välitetä.
Vaivannäkö on tosiaan pieni ja kun siihen oppii, ei asiaa juuri huomaa.- Anonyymi
Normi juttu, ettei huoltokirjaan olla kiinnittävinään huomiota, jos sellainen löytyy. Varsinkin autoliikkeen veijarit harjoittelevat peilin edessä ilmeetöntä asian ohittamista.
- Anonyymi
Aivan totta, ainoa syy tämän erittäin helpon toimen laiminlyöntiin on se, ettei autoa huolleta vaan sillä vaan ajetaan niin kauan kuin mahdollista, sitten sitä yritetään ujuttaa "loistokuntoisena silmäteränä" vaihdossa liikkeeseen.
Sieltä ne piilovikaiset autot tulee, yksityisiltä huijareilta.
- Anonyymi
ajattele ite
- Anonyymi
mummsia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653