...heitättävät itsensä ulos hallitusneuvotteluista.
Orpon ja RKPn sietokyky Persujen vastahankaisuudesta alkaa koetella rajoja.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009644190.html
Viimeistään tulevan viikon alkupuoliskolla Persut ovat pelannet itsensä sakkimattiin ja tie johtaa rappuja alas oppositioon.
Orpon ja RKPn sietokyky Persujen vastahankaisuudesta alkaa koetella rajoja.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009644190.html
Viimeistään tulevan viikon alkupuoliskolla Persut ovat pelannet itsensä sakkimattiin ja tie johtaa rappuja alas oppositioon.
Vastaukset 80
Vanhimmat
pensanhintaperkele-porukka on jumiuttanut hallitusneuvottelujen etenemisen äkkiväärämäisiin asenteisiinsa.
Ei mene kauan kun demareitten kannatus on yhtä pieni kun on keskustalla ,eli alle 10 prosenttia ,nämä puolueet ovat vanhan aikasia korruptio puolueita ja nyky nuoriso ja äänestäjät ei hyväksy mafia puolueita .
Orpon ja Purran pelimerkit loppuvat jos ärkoopee ei jatka, kepuhan ei persujen kaveriksi lähde.
Miten suuresta summasta lyödään vetoa, kumman kannatus on aiemmin alle 10 %, demarien vai persujen?
Itsestäänselvyydestä ei tarvi edes vetoa lyödä.
Niinpä.
Kuten aina.
Nyky nuoret on avarakatseisia eikä vanhan aikaisia boomereita ,mitä persut edustaa.
Näinpä.
Persujen. Lätkähtää kuin lehmän paska.
Mitenkäs ne teikäläisten jauhonaamojen hallitusneuvottelut sujuu siellä keskenänne, kun koetatte juonia, mistä huuhattelette seuraavaksi?
Demarien touhut on nähty . Siellä on vaikka minkälaista suhmuria ja miinojen hävittäjiä ja baltsarin ylimmäisiä ylistäjiä ja Suomen kansan asioiden vahingollisena pitäjiä ja järjen puhujien rasisteiksi kaakattajia.
Oisko 100 000 euroa sopiva veto?
Vai tuommosen pierun löysit peittosi alta.
Hyvin lätkähti teikäläisten pötkähtelyt, kun Orpokin sanoi, että hän ei voinu kuvitellakkaan, miten pahasti punaviherhallitus sai asiat sotkettua.
Se olis ihan kiva, varsinkin, kun tietää 100 % varmuudella, että voittais tuon.
Pari kuukautta olette nyt tuota hokeneet. Kohta persut hallituksessa ja sitten pitäisi 4v jaksaa hokea kuinka persut kohta lentää hallituksesta.
No ei muuta kuin tsemiä, siinä on pitkä rupeama edessä 🤗🤗
Persut tekevät itse mahdollisen hallitustaipaleensa katkeamisen lyhyeen hyvin helpoksi.
Kun yhteistyökykyä ei ole, niin sitä ei ole.
Sannan lauma ei halunnut olla mukana muodostamassa hallitusta.
Kun yhteistyökykyä ei ole, niin sitä ei ole.
Taidat sekoittaa puolueet. Rkp on änkyrä.
Sossut pahoitti mielensä kun hävisivät vaalit.
AI itsekö SDP ilmoitti, ettei halua hallitukseen? Sinulla on ilmeisesti salaista tietoa...
Ei tarvi mitään salaista tietoa itsestäänselvyydestä.
Sannan lauman vuoro tulee kun Persut ajaa itsensä ulos. Tajuutsä persupenska?
Kokkarit ja rkp on samoilla linjoilla, persut änkyröivät.
Juuri näin.
Rkp on ainoasti oikeassa. Ihmisten puolella.
Ei. Ollaan kauhuissaan leikkauksista. Kannattaa sinunkin olla jos saat avustuksia. Ne tulee loppumaan armas kultaseni.
Eikä siihen mene kauan.
Ethän sinä reppanapieru ymmärrä edes yhteistyön laadusta yhtään mitää.
Kannatat selvästi tytti tuppuraisen puheita Suomen kansan asioiden hoitamisen olevan vahingollista. Ja se kyllä näkyy tuppurointinne hedelmistä.
Pelekäävät, että uusi hallitus saa Suomen asiat parempaan kuntoon ja PS saa kansan suosion paremmalla asioiden hoidolla.
Sitähän te jauhopierut toivotte, mutta ette pääse enää koskaan tunaroimaan noin pahasti asioita sotkuun. Teikäläisillä oli mahdollisuutenne, mutta turasitte kaiken.
Hurrien puolella,ei ihmisten.
Lue: ruotsia puhuvien
Ihmisten puolella
Ja sitten onkin seuraavien vaalien voittaja tiedossa.
Lusikka kauniisti käteen nyt persut, suomi tarvitsee vastuunkantajia, ei vastaanpanijoita.
Tarkoitit varmaan rkpläisiä
En, vaan persuja.
Ei tarkoita.
Kyll on vaikeeta kun kaik on persiillään Sote esim. Koska porukka valmis myöntämään et ehkä ei sittenkään mennyt nappiin kaikki yksityistämiset ja kilpailutukset hankinnoissa. 90 alussa kyllä terveyden huoltoa riitti kaikille ja kaikki oli suht samassa asemassa kun ei ollut yksityisiä lääkäriasemia eikä sairaaloita niin hoitajat ja lääkärit pysyivät kuntien palveluksessa eikä lähteneet juoksee rahan perässä.
Suurien hankintojen kilpailuttaminen Olkiluodon ydinvoima , länsimetro, Stadion ja niin edelleen missään ei alkusummat ja valmistumis kohdat pidä paikkaansa , eräs tuttu avasi tätä minulle ja sanoi et halvalla hinnalla on vaan tarkoitus että saadaan hanke menemään läpi ja eihän kukaan puolivalmista jätä tekemättä loppuun vaikka kustannukset nousevat.
Eläkkeet tääl on ihmisiä kenen eläkkeet ovat päälle 10 tonnia kuussa eiköhän voisi sopia maksimi eläkkeen vaik 5 tonnia maksimi jos olet niin hyvin tienannut niin kait on myös osannut säästää.
"90 alussa kyllä terveyden huoltoa riitti kaikille ja kaikki oli suht samassa asemassa kun ei ollut yksityisiä lääkäriasemia"
Ei ollut myöskään ikääntyneitä suuria ikäluokkia.
Mutta se ahneus.
Persujen takia turha paskanjauhanta on venynyt jo yli 2 kuukauden.
Olen samaa mieltä, näin rkpläiset toimii.
Hyvä että olet itsesi kanssa samaa mieltä, muut eivät ole sinun linjoilla.
Ja tulee kalliiksi. Eikös persut aina huuda miten kallista kaikki on.
Hallituspuolueet saivat enemmän ääniä kuin oppositiopuolueet, joten Marinin kannattaisi houkutella Saarikko takaisin hallitukseen, jolloin edellinen hallituspohja voisi jatkaa ja vaikka samalla ministerikokoonpanolla. Hallitusohjelma saadaan silloin nopeasti kasaan Rinteen hallitusohjelmaa hieman päivittämällä.
Kansa äänesti toisin, joten on demokratian vastaista toimia toisin. Suomi on sivistysvaltio johon ei sovi ketkuilu. Joten väännä tuo mielipiteesi roskapönttöön.
Kansa antoi enemmän ääniä hallituspuolueille.
Kansa on jo huomannut tehneensä virheen.
Näin juuri.
Siis taas tuo persukansa.
Kyllä. Virhe oli äänestää persuja ja kokoomusta.
Pieniä synnytystuskia on mutta ei mitään siihen verrattuna mitä olisi sdp:n kanssa. Sieltä ois marssittu ulos aikoja sitten. Kokkkareet tietää ettå näillä se syntyy jos syntyy.
Demarit ilmoitti jo ennen vaaleja, etteivät lähde pelleilemään persujen kanssa.
Hallitus olisi ollut valmis jo ajat sitten jos neuvottelemassa olisi ollut kok sdp ja rkp.
Tämä on päivänselvää.
Ei synny mitään.
Kyllä.
Purra ja Halla-aho eivät ole tehneet päiväkään kunnon töitä, joten kuka kuvittelee heidän alkavan ministereinä raatamaan, kun oppositiossa mölisemällä saa ison palkan?
Näin on.
Ei tullut Orpo pojasta pääministeriä, ei.
No eihän tosta mitään voi tulla kun persut ei halua lisää haittamaanahmuuttoa ja eu tukipaktteja kumpiakin on tulossa isot määrtä seuraavalla kaudella ja orpo ne kaikki hyväksyy kuten viimeksikin siksi eivät voi mitenkään tulla toimeen vaikka nyt hallituksen saisivat kasaan pelkästään nämä kaksi asiaa saa hallituksen isoon kriisin monta kertaa 4 v uodessa.
Mutta urpohan valehteli, abortista ja eutanasiasta keskustellaan yhä.
Asumistukien leikkauskin on jo sovittu osana työllistämistoimia...unohdettu vaan se fakta, ett pienituloisetkin, töissä olevat, tarvitsevat tukea pärjätäkseen. Ja myös monet isompituloiset käyttävät kelan tukia siinä kuin muutkin.
Petteri Orpo kuvittelee, ett köyhemmät pystyvät palveluseteleillä ostamaan palveluita yksityisen puolen palveluntarjoajilta, unohtaa vaan sen faktan ettei pienituloisilla ole isoja varoja maksaa osaa niistä yksityisen puolen hinnoista ja fakta on se ettei yksityisen puolen hoivapalvelut toimi niinkuin pitäisi, niistähän on jatkuvasti ollut julkisuudessa juttuja, on vanhuksia jätetty ilman hoitoa, samaa on ollut myös yksityisen puolen kotihoitopalveluissakin, noiden yksityisen puolen toimijoiden valvontaa pitäisi tehostaa ainakin reilusti, Orpo voi kumppaneineen viedä omat lähipiiriin vanhukset vapaasti noiden yksityisen puolen paikkoihin, jos luottaa siihen, ett hoito on just sitä mitä on sovittu...luulenpa ettei monikaan uskalla luottaa tiettyjen, julkisuudessa esillä olleiden toimijoiden palveluihin, mä en omaa vanhempaani uskaltanut toimittaa kyseisten paikkojen tarjottuihin hoitokoteihin vaikka ne kuului palvelusetelipiiriin ja oikeassa olin vaistoni kanssa, onneksi sain omaiseni kaupungin omaan hoitopaikkaan, hyvä ja luotettava hoito on ollut, ei ole tarvinnut katua valintaa.
Orpo ei taida saada hallitusta kasaan kovin nopeasti vaikka kuinka tahtoisi ja käskisi ja hyppisi tasajalkaa, ei isoja päätöksiä noin vaan rykäistä läpihuutojuttuna. Orpo ei tykkää siitäkään, ett oppositio kritisoi hallituksen toimia, kaikkien pitäisi taputtaa käsiä ja samaa mieltä pikku-Petterin kans ettei pienelle tulisi pahamieli.
Kyllä persut on paljolti Petterin kannalla ,muuten lähtisivät pois.
Mitäpä Suomi olisi ilman kiukuttelevia Persuja 🤣
Suomi oli hyvä paikka ilman kiukuttelevia persuja.
Orpo hokee että valmista tulee ja tulee, mutta eipä siltä näytä.
Ihan kuin OLEN-VÄSY-MARIN aikoinaan tarkoitin yllä. Luoja nkiitos että erosi
kiitos Jeesus
Hihhuliko siellä hihhuloi
Suomi on hyvä paikka ilman bilettävää pääministeriä..
Suomi on hyvä paikka ilman leikkauksia.
Jaa, taasko ne pelottavat persut on lähdössä😂
Kommenttien mukaan sitä on tapahtunut jo viikkoja...
Et siis ylläty kun se tapahtuu.
Persut on jo SMP:n ajoista asti ollut kyvyttömin ja talousasioista tietämätön populistimölyäjä.
Kovasti mölytään, mutta mitään ei osata. SMP, kun meni konkkaan, niin sihteeri Soini sai saunassa idean perustaa persut.
Perseet on universumin ällöttävin roskasakki.
>simiti<
Juuri näin.
Toivotaan kovasti niin. Ja sitten alkaa itku. Kyllähän me mutta kun nuo muut ei.Aiai.
Kyllä sä olet tota persujen ulosheittoa hekumoinnut viikkotolkulla, mutta ei taida teistä sossuista kelvata kokkareilla kaveriksi hallitukseen. Teillä oli vaan kiva jaella rahaa kaikkeen epäoleelliseen kun vaan sopi teidän ideologiaan, ja kun ei riittänyt valtion rahat niin velkaa vaan. Kumma muuten että vihreät ja vasemmisto laittoi toimiston väkeä ulos kun puoluetuet väheni, miksi ette ottanut velkaa ? Joskus voi joutua myös maksamaan velkoja ihan itse, kauheaa vassareille ?
Aloittaja kuuluu punavihreiden ennustelijoihin, jotka ei nähny edes itsensä lentämistä ulos hallituksesta kuin sikalauma havumajasta. HAHAHHAHHAHIII