Maahanmuuttaja menikö juna jo ohi

Tulinko liian myöhään Suomeen ulkomaalaisena. Ovatko parhaimmat ajat takanapäin kuten vastavalmistuneelle ikääntyneelle insinöörille sanotaan työhaastattelussa elämäsi parhaimmat ajat ovat takanapäin.
24176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Jos Ruotsissa meni juna ohi 2000 luvun alussa mitä arvelette Suomessa 2023. Työttömiä ja vähäosaisia eikä mahdollisuuksia keräämiseen.

Äänestä

Istuvat neljän seinän sisällä ja ulkoilevat satunnaisesti missä ja milloin mistä tietää.

Äänestä

Ulkomaalaiset jotka asuvat Suomessa voidaan rinnastaa aika varmasti suomalaisiin epäonnistuneisiin kaiken kurjuuden keskellä.

Äänestä
  • Kaikki tämä ruokkii väkivaltaa parempia ihmisiä vastaan. Suomi ei ole helppo suomalaisille miten se voisi olla ulkomaalaiselle ja tämä tietävät esim romaanit ulkopuolella.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kaikki tämä ruokkii väkivaltaa parempia ihmisiä vastaan. Suomi ei ole helppo suomalaisille miten se voisi olla ulkomaalaiselle ja tämä tietävät esim romaanit ulkopuolella.

    Ulkomaalaiset mieltävät vaikeudet rasismiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ulkomaalaiset mieltävät vaikeudet rasismiksi.

    Tekosyitä on monenlaisia ja ulkomaalaiset turvautuvat epäonnen ja vaikeudet rasismi käsiteeksi ja ruokkivat nuorempia jälkikasvua.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ulkomaalaiset mieltävät vaikeudet rasismiksi.

    Sitä ne usein ovatkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Sitä ne usein ovatkin.

    Vihervasurikin tuli ymmärtämään.

    Äänestä

Voit häipyä sinne mistä tulit bay bay

Äänestä

Aika monesta on tullut provosoiva ihmisiä kohtaan omaksi mielikseen hyvän olon tunteen takia.

Äänestä

Suomi on melko helppo maa pärjäillä kenelle tahansa. Kokeile jos et usko.

Äänestä

Kotimaassa jos ei helppoa ulkomailla kaksi tai kolme kertaa vaikeampaa

Äänestä
  • No jaa. Ulkomailla voi myös olla antoisampaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    No jaa. Ulkomailla voi myös olla antoisampaa.

    Joo, jos on rahaa ja tiedän mistä puhun lomalla ulkomailla.

    Äänestä

Kyllä kaikenlainen maahanmuutto on suuri rikos suomalaisuutta kohtaan. Meillä suomalaisilla ei ole helppoa silloin, kun nämä muslimit sun muun kansalaiset pääsevät rynnäköllä johtopaikoille omine lakeineen ja tottumuksineen. Siinä vaiheessa kannattaa lähteä maan pakoon omasta maastaan, jonka isämme, isoisämme ja myös äitimme ovat meille taistelleet.

Äänestä

Ovat vahingon iloisia kun ovat päässeet elämään Suomessa.

Äänestä
  • Näin kuvittelevat ja odottavat suomalaisten suhtautuvan.

    Äänestä

  • Mutta osaahan Sanna tuon tekoitkun ?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Näin kuvittelevat ja odottavat suomalaisten suhtautuvan.

    Ulkomailla käyttäydytään erilaisesti lomalla mitä maahanmuuttajana.

    Äänestä

Kaikki näiten tekemät pahuuvet on jo kaikien tiiosa,, jot kaikki varauvumme mitäs seuraaviksi tekevä tuhhoovat.

Äänestä

Yrittävät kaiken aikaa vittuilla mutta pidetään me suomalaiset pää,kylmänä

Äänestä

Tavan kansa tulee paljon paremmin toimeen ilman mamuja ja mitä vähempi niin rauha asuinympäristössä ja turvallista , lähinnä näyttäisi ek:n ihmiset olevan noista riippuvaisia ja koitetaan ihmisiä aivopestä milloin mitenkin , myisivät varmaan koko maan jos olisi mahdollista .

Äänestä

Kolme maata jotka maksavat sinulle että muutat sinne

Äänestä

Kehittyvästä maasta ei pidä lähteä taantumasta maahan. Tämä on yksi tärkeimmistä säännöstä elämässä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tulinko liian myöhään Suomeen ulkomaalaisena. Ovatko parhaimmat ajat takanapäin kuten vastavalmistuneelle ikääntyneelle insinöörille sanotaan työhaastattelussa elämäsi parhaimmat ajat ovat takanapäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu