Kertokaa työnantajat

Rehellisesti miksi kantasuomalaista ei palkata? Hirveää työvoima pulaa huudetaan joka puolella, mutta suomalaisten työttömyys lisääntyy. Mistä tämä johtuu? Ettekö raaski maksaa sellaista palkkaa että sillä tulisi Suomessa toimeen? Tokihan siinä jäisi itselle vähemmän. Pitääkö Suomeen saada kiinassa vallitsevat työolosuhteet?
30400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

"MAAHANMUUTTAJIEN työllisyys on kohentunut Suomessa huimasti kahdessa vuodessa. Viime vuoden lopulla 15–64-vuotiaista ulkomailla syntyneistä töissä oli 72 prosenttia"

"Maahanmuuttajien työllisyysaste lähestyy vauhdilla Suomessa syntyneiden työllisyysastetta, joka oli viime vuoden lopulla 75 prosenttia."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009541352.html

Näkeehän tuosta että rasistiset suomalaiset työnantajat palkkaa ennemmin suomalaisia kuin maahanmuuttajia töihin.
Eli suomalaisia nimenomaan kyllä töihin palkataan Maahanmuuttajia ei samassa määrin.

Tuollainen olisi sitten utopiaa että Kaikki suomalaiset olisi töissä ja työttöminä (työvoima tarjontana) olisi vain maahanmuuttajia.

Äänestä
  • Persut ja kokoomus tekee kaikkensa jotta suomalaisen ei kannattaisi tehdä töitä.

    Äänestä

  • Helsingin Sanomien uutisiin ei voi luottaa.
    Tuövoimapula on suuri valhe, osaajapulaa saattaa ollakkin, mutta siihen ei Suomesta apua löydy, auttaisiko Venäjä tai Kiina tai Intia?

    Äänestä

Suomalaisilla on sellainen käsitys, että 4- henkinen perhe ei mahdu asumaan kaksiossa, ei ainakaan ellei se sijaitse premium-paikalla ja silloinkin haluttaisiin vähintään kolmio. Onko ihme jos palkka ei tunnu riittävän? Varsinkaan kun pihassa pitää olla myös vekselivetoinen Audi tai Tesla.
Töitä tosiaan on tarjolla mitään osaamattomillekin ja niistä oikeastaan maksetaan liian kovaa palkkaa tuottavuuteen nähden. Tuo liian kova palkka simppelistä töistä, tuntuu suomalaisten kukkarossa kaiken kalleutena.

Äänestä
  • Juu ja täällä kirjoitellaan että työnantajan täytyy itse kiristää vyötä että voi maksaa hyvää palkkaa työntekijöille.
    Fakta on kuitenkin että yrittäjän ei edes tarvitse palkata jos työntekijä syö yrittäjän omaa tienestiä.
    Eikä työnantajan tarvitse pitää töissä työntekijä jos sen tuotto ei riitä kattamaan kuluja.

    Moni tuntuu luulevan että yrittäjän on pakko työllistää ja että haetaan pankista lisää rahaa kun edelliset loppuvat.

    Arvoketju, ihan koulun penkillä opetettu.
    Arvoketju alkaa ihan sieltä tuotteiden myynnistä ja siihen kuuluu kaikki mahdolliset kustannukset jotka liittyy myytävään tuotteeseen/palveluun.
    Arvoketjusta pitää riittää raha myös lainojen lyhennykseen kuin myös veroihin ja yrityksen voitoon.
    Jos ketjun rahavirta ei riitä kaikkeen näihin niin silloin se ei ole kannattavaa.

    Liian korkeat palkkavaatimukset suhteessa osaamiseen ja tuottavuuteen on syitä miksi ei työllistetä, töitä kyllä on.

    Äänestä

  • " ja niistä oikeastaan maksetaan liian kovaa palkkaa tuottavuuteen nähden."

    Sellaisia töitä tuskin kenenkään kannattaa vastaanottaa? Ennemmin kannattaa vaikka yrittää koiluttautua parempiin töihin?
    Periaatteessa palkanhan ratkaisee se mihin hintaan saa työläisen? Jos kukaan ei suostu siivoamaan alta 6000 eurolla niin silloin siivoojan minimipalkka tuo 6000 vai?

    Ei kai ketään voi neuvoa sillai että mene ennemmin matalapalkka alalle töihin kuin kouluun.

    Äänestä

  • Jaa... suomalaiset asuu euroopan ahtaimmin. Tästä on ollut joskus juttua. Elukoillakin pitää olla enemmän tilaa (laki) kuin ihmisillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Jaa... suomalaiset asuu euroopan ahtaimmin. Tästä on ollut joskus juttua. Elukoillakin pitää olla enemmän tilaa (laki) kuin ihmisillä.

    Suomessa 50m2 rakentaminen maksaa saman kuin Espanjassa 180 m2. 25-50cm eristeet, 4-kertaiset ikkunat, lämpöpumput ja keskuslämmitysjärjestelmät, routaeristeet, eristetyt vesijohdot yms. eivät ole ilmaisia. Kyllä tällaisessa maassa on syytäkin asua vähän ahtaammin.

    Äänestä

  • Mamuilla on Audit ja pelit,ne ei ole vekselivetoisia ja eivät ole töissäkään,mites tämä on selitettävissä?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    " ja niistä oikeastaan maksetaan liian kovaa palkkaa tuottavuuteen nähden."

    Sellaisia töitä tuskin kenenkään kannattaa vastaanottaa? Ennemmin kannattaa vaikka yrittää koiluttautua parempiin töihin?
    Periaatteessa palkanhan ratkaisee se mihin hintaan saa työläisen? Jos kukaan ei suostu siivoamaan alta 6000 eurolla niin silloin siivoojan minimipalkka tuo 6000 vai?

    Ei kai ketään voi neuvoa sillai että mene ennemmin matalapalkka alalle töihin kuin kouluun.

    Sellaisia töitä ei vastaanoteta, koska ero palkan ja sosiaaliturvan välillä jää liian pieneksi. Mutta jos työn tuotto hädin tuskin kattaa sen kulut, olisiko parempi tarkastella sosiaaliturvaa, eikä palkkatasoa?
    Kuitenkaan tilanteen, jossa on runsaasti vähän koulutettuja työttömiä ja samalla runsaasti matalapalkkatoitä tarjolla, ei pitäisi johtaa palkkojen nousuun, vaan pikemmin niiden laskuun. Suomessa palkkaerot ovat liian pieniä, joten palkan kannustavuus välillä 1500€-3500€ on aivan liian pieni kun 1500€-2000€ tasossa tienaa mitään osaamattomat, mutta tuottavat ammattilaiset joutuvat tyytymään vain noin 1000€ korkeampaan palkkatasoon. Eikä työnantajilla ole juuri varaa enempää ammattilaisille maksaakaan, kun orkesterissa tarvitaan aina myös teki joukko apulaisia ja juoksupoikia.

    Äänestä

Osaaminen, ja työmotivaatio ovat avaintekijöitä.
Suomalaiset ovat tottuneet, että ilman työtäkin pärjää. Vahinko että se on tarttunut osaan muslimimaista tulijoillekin.

Äänestä
  • Suomalaiset on olleet aina työläiskansaa, mutta kaikessa "viisaudessaan" hallituksemme ovat tehneet sellaisia päätöksiä, että suuri määrä ihmisiä on joutunut elelemään pitkiäkin aikoja työelämän ulkopuolella. Tällainen kehitys oli ihan tietoista, vaikka kansalle onkin annettu populistista harhakuvaa "hyvinvointisuomesta". Kun Marinin hallitus teki työttömyyden entistä helpommaksi ja kannattavammaksi vaihtoehdoksi, se vain vahvisti oleskelukulttuuria. Osaaminenkin on Suomessa ollut huippuluokkaa, mutta kiitos koulutusjärjestelmän romuttamisen, sekin on merkittävä häiriötekijä yhteiskunnan hyvinvoinnissa.

    Ei enää koskaan vastuutonta vihervasemmistoa valtaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Suomalaiset on olleet aina työläiskansaa, mutta kaikessa "viisaudessaan" hallituksemme ovat tehneet sellaisia päätöksiä, että suuri määrä ihmisiä on joutunut elelemään pitkiäkin aikoja työelämän ulkopuolella. Tällainen kehitys oli ihan tietoista, vaikka kansalle onkin annettu populistista harhakuvaa "hyvinvointisuomesta". Kun Marinin hallitus teki työttömyyden entistä helpommaksi ja kannattavammaksi vaihtoehdoksi, se vain vahvisti oleskelukulttuuria. Osaaminenkin on Suomessa ollut huippuluokkaa, mutta kiitos koulutusjärjestelmän romuttamisen, sekin on merkittävä häiriötekijä yhteiskunnan hyvinvoinnissa.

    Ei enää koskaan vastuutonta vihervasemmistoa valtaan.

    Kohta nähdään mihin vastuullinen oikeisto kykenee?
    Lyödäänkö vetoa että niiden jäljiltä vajaan 4 vuoden kuluttua on viellä suurempi määrä ihmisiä työelämän ulkopuolella... Ja suomen valtionvelka vaan kasvaa... Sitten kansa taas huutaa vastuutonta vihervasemmistoa apuun.
    Onhan tuo nähty.

    Äänestä

  • Ai osalle?😂😂😂ne kyllä tietävät tuon jo ennen tänne tuloaan että Kela on heidän suurin työnantaja.

    Äänestä

Jos tarjolla on halpaa työvoimaa kehittyvistä maista, miksi palkata kalliita suomalaisia? Sipilän ja Marinin hallitukset paskoivat lautasillemme avatessaan rajat harkitsemattomalle maahanmuutolle.

Äänestä
  • Mutta jis se utopistinen vaaleanpunainen kuvitelma onkin noilla kahdella mielenvikaisella, että rättipäät tekee työtä ja elätyää alkuasukkaat?

    Äänestä

  • Miksi palkata halvalla mamuja jotka tulevat kuitenkin kalliimmaksi Suomalaista ammattimiestä/naista vastaan,kun opetat ja teetätät jonkun homman moneen kertaan niin sekö on halvempaa?aika lyhytnäköistä ajattelua tuo halvalla palkkaaminen.

    Äänestä

Halvat vieraat ensin.

Äänestä

Jännityksellä jäämme odottamaan aloittajan perustaman yrityksen menestymistä ja reipasta työllistämistä. Vain taivas on rajana...

Äänestä

Oliko tuosta aloituksesta luettavissa, että työtä on, mutta suomalaiset eivät halua sitä vastaanottaa? Ulkomaalaiset tulevat vähemmällä toimeen, vaikka lähettävät osan palkastaan kehitysapuna perheelleen norsunluurannikolle?
Tuossamuuten vinkki myös hallitusneuvotteluihin…laskekaa Suomen kehitysapuun mukaan nuo vastikkeettomat rahalähetykset maahanmuuttajien kotimaihin. Summa on merkittävän suuruinen vuositasolla ja aitoa kehitysapua ilman välikäsiä.

Äänestä

Työnantajat sanoo sinulle, että hae sieltä mihinkä olet maksanutkin. Suurin sosiaalipummi tässä yhteiskunnassa. Itse haetaan velka ja yrityssaneeraukseen ja maksatetaan huonosti hoidetut asiat yhteiskunnalle. Sitten vielä huudetaan suureen ääneen, että yrittäminen ei kannata.

Äänestä

Ihmiskauppa

Äänestä

Halpatyövoima on päivän sana.

Äänestä
  • Suomestahan halutaan halpatyövoiman kaatopaikka. Kyllä kapitalisti nyt juhlii kun saa halpaa työvoimaa.

    Äänestä

Kokoomus voisi puhua oikeilla nimillä eli haluavat halpatyövoimaa Suomeen.

Äänestä

Halvalla ei saa hyvää,sanomattakin selvää.

Äänestä
  • Suomessa työnantaja saa aika harvalla työntekijältä palkkaa vastaavaa työtehoa. Kahvihuoneen ovi sen sijaan tuntuu nariseva ihan hirvittävästi, vai onko se narina sittenkin peräisin sieltä kahvihuoneen perältä jossa pahimmat tapaukset viihtyvät kolmanneksen työajastaan

    Äänestä

Ei palkata ketään, joka ei tuo yritykselle omaa palkkaansa ja omistajalle voittoa. Tuki verovaroista on bonus.

Äänestä

Tapiolan silta = kielitaidottomat + isotalot.

Äänestä
  • Silta oli varastettu, kun siitä puuttui osia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rehellisesti miksi kantasuomalaista ei palkata? Hirveää työvoima pulaa huudetaan joka puolella, mutta suomalaisten työttömyys lisääntyy. Mistä tämä johtuu? Ettekö raaski maksaa sellaista palkkaa että sillä tulisi Suomessa toimeen? Tokihan siinä jäisi itselle vähemmän. Pitääkö Suomeen saada kiinassa vallitsevat työolosuhteet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu