Ahonkylän laavun / kodan siivoustalkoot....

Aivan turhaa levittää kuvia naamakirjan välityksellä miten naapurin kakarat ja omat lapsemme rikkovat, tuhoavat sekä sotkevat tahallaan yhteiseksi hyväksi tehtyä
" elämystä ".
Jo ajat sitten ehdotettu valvontaa joko riistakameran tai turvakameran välityksellä saaden vastuuseen tekijät. On vedottu että laitteet maksavat....eikö korjaaminen ja siivoaminen maksa mitään ? Tämä satsaus valvontaan ei voi olla rahallinen este enää tänä päivänä ja siihen varmasti saa melko helposti avustusta eri tahoilta, kunta ja yritykset.
Termiittien ja tuhoajien vanhemmat tietysti joutuisivat huonoon valoon...siinä ilmeisesti se kompastuskivi ?
LAPSISSA ON TULEVAISUUS MUTTA MINKÄ LAINEN ?
20996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ehdotan painonnosto penkkiä kodan läheisyyteen ja kaikki liikkuvat osat ketjuilla kiinni, ettei kukaan pääse niitä nakkelemaan ympäri metsää, samoin kodan oven muutto rautaiseksi karmeja myöden. Vanhemmille tiedoksi, että teineille alkoholia välittävät tahot, välittävät mielummin väkeviä, kun jotain sidukkoja, niin siksi monet nuoret ovat täysin tiedottomissa tiloissa monesti, kun viinaa kiskotaan samaan tyyliin, kun jotain laimeampia litkuja.

Äänestä
  • No ei nää mopoJonnet saisi edes tankoa nostettua

    Äänestä

Pojat voisi välillä hissuttaa toisiaan pakoputkesta

Äänestä

Herrojen kakarat jäis kiinni, se olis kauheeta, menis hyvä kulissi rikki.

Äänestä

Kyllähän se on tosi asia että Etelä-Suomessa tapahtuvat lasten terrorisoi ja pahoinpitelyt niin kouluissa kuin vapaa-ajalla rantautuvat lakeuksillekin....siitä yksi esimerkki oli muutama viikko sitten Ylistaron koululla.
Syyksi on vuosien mittaan ehdotettu sitä ettei lapsille ole järjestetty toimintaa, tiloja ja vetäjiä urheilutoimintaa. Tuon on täyttä potaskaa, on usealle talviurheilulle seuroja, kuten kesäurheilulle, on sisäliikunnalle, on ulkoliikunnalle niin maasta taivaaseen eri lajeja.
On kerhoja koulun jälkeen, on iltaisin toimintaa ja tiloja " nuoppareilla ". Listaa voisi jatkaa vielä pitkään ja kun vertaa muutama vuosi taakse päin niin ei ollut kuin omasta päästä piti keksiä.
Nyt on itsestä tai vanhemmista kiinni jos ei löydä muuta tekemistä kuin hajottaa tai hallita.... SE ONKIN SITÄ VAPAAN KASVATUKSEN TULOSTA!

Äänestä

Ja mopoilla ajetaan niin kuin ei muita teillä tai reiteillä kulkijoita / käyttäjiä olisi. Sieltä mennään mistä päästään ja millä vauhdilla mitä peki antaa.
Odottaa vain voi milloin sattuu ja pahasti. Onneksi kuitenkin auto aina voittaa mopon.

Äänestä
  • Toista se oli 80 ja 90 vaihteessa, kukaan ei itkenyt, jos moposi kulki 100 ja ajeltiin puistojen nurmikot rullalle, nyt kun kuuluu vähänkin mopon ääntä, niin heti ollaan nyrkkiä heiluttamassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Toista se oli 80 ja 90 vaihteessa, kukaan ei itkenyt, jos moposi kulki 100 ja ajeltiin puistojen nurmikot rullalle, nyt kun kuuluu vähänkin mopon ääntä, niin heti ollaan nyrkkiä heiluttamassa.

    Ennen oli vain harvalla mopo, fillarit sitäkin useammalla. Nyt joka kakaralla pitää olla oma ja jos useampi muksu niin useampi pihassa joko manki, skootteri tai mauto.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ennen oli vain harvalla mopo, fillarit sitäkin useammalla. Nyt joka kakaralla pitää olla oma ja jos useampi muksu niin useampi pihassa joko manki, skootteri tai mauto.

    Kyllä se mopo nuorelle kannattaa hankkia, jos sellaisen haluavat, se ehkäisee mukavasti katkeruutta ja kaikesta pikku pärinästä nipottamista varttuneemmalla iällä.

    Äänestä

Ennen sentään poliisi valvoi,nykyään ei ole mitään kiinnijäämisriskiä ennenkuin todellakin jotain tapahtuu,näin kesällä paljon myös lapsia liikenteessä.

Äänestä

Kameravalvonta pitää olla sekä pihoilla että ajoneuvoissa . Aina jokin tallenne paljastaa keitä tuhotulla paikalla on käyny .

Äänestä

Aina joku tietää. Poliisille postia häiriöhavainnoista www.poliisi.fi Nettivinkki, Muu turvallisuusuhka, Muu mikä?

Äänestä
  • Tuo on aivan turhaa,ne vaan rullataan alas ja sitte Mondeoon.

    Äänestä

Ilkka - Pohjalainen 16.7 tekstari osiossa.
Ahonkylän illan luontoääni on pakoputkettoman kääpiömopon kaahailu ja pärinä. Koko kylän täyttää viritettyjen mopojen pärinä, joka kuuluu kilometrejä. Koska jotain tapahtuu? Toivottavasti ei ulkopuolisille mitään. Missä on vanhempien vastuu ja huolehtiminen?

Eihän vanhemmilla voi olla vastuuta lapsistaan....yhteiskunnan on siitäkin huolehdittava, hyvä ettei vielä maksettava kasvattamisesta ja ruokkimisesta. Näin ajattelee vihervasemmisto .

Äänestä

Seppo riehunut kodalla?

Äänestä

On kyllä hengenvaarallista menoa,ja alkaa iltaisin seiskan jälkeen kun kullanmurut herää.Kuinka moni vanhempi tietää kenenkä hullun kyytis omaki lapsi henkiä kaupalla

Äänestä

MV ,ei oo tänään vissiin vielä YH-Äitien kullannuput herännyt ku ei pakoputket paukkaa

Äänestä

Vai eikö YH.n rahat enää riitä kuspään bensaan ku Purra saksii

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aivan turhaa levittää kuvia naamakirjan välityksellä miten naapurin kakarat ja omat lapsemme rikkovat, tuhoavat sekä sotkevat tahallaan yhteiseksi hyväksi tehtyä
" elämystä ".
Jo ajat sitten ehdotettu valvontaa joko riistakameran tai turvakameran välityksellä saaden vastuuseen tekijät. On vedottu että laitteet maksavat....eikö korjaaminen ja siivoaminen maksa mitään ? Tämä satsaus valvontaan ei voi olla rahallinen este enää tänä päivänä ja siihen varmasti saa melko helposti avustusta eri tahoilta, kunta ja yritykset.
Termiittien ja tuhoajien vanhemmat tietysti joutuisivat huonoon valoon...siinä ilmeisesti se kompastuskivi ?
LAPSISSA ON TULEVAISUUS MUTTA MINKÄ LAINEN ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu