Pelkästään siksi en osta sähköautoa, kun pitää ruveta miettimään vähänkin pitemmällä matkalla missä lataa, joutuuko jonottamaan latauspaikalla, toimiiko koko lataus yleensä.. Tälläiset suunnittelut vievät vapauden autoilusta, auto määrää aikataulun ja matkan.
Tietysti jos ajelee lyhyttä matkaa ja lataa kotona, tyyliin kakkosauto, voi olla sähköautokin käyttökelpoinen. Nyt vaan sähköauto on turhan kallis kakkosautoksi
Tietysti jos ajelee lyhyttä matkaa ja lataa kotona, tyyliin kakkosauto, voi olla sähköautokin käyttökelpoinen. Nyt vaan sähköauto on turhan kallis kakkosautoksi
Vastaukset 34
Vanhimmat
Tiedän useita perheitä joissa on sähköauto ja polttis. Kaikissa sähköauto on ykkösauto koska kukaan ei halua lähteä asioilleen polttiksella. Jopa odotetaan sähkiksen kotiintuloa ja lähdetään vasta sitten.
Meilläpäin tuollaisia ääliöitä ei asu ollenkaan.
Uutuudenviehätystä, ei muuta.
Se on just noin. Sähköauto on 10 kertaa mukavampi ajoltaan kuin mikään polttis ihan vaan voimalinjansa ansiosta. Meillä on tesla 3 sr ja audi a6. Audi aina pihassa.
Lisään vielä, että audi menee myyntiin ja tilalle ehkä käytetty zoe kakkosautoksi. Liian kallis pihalla seisotettavaksi tuo audi.
Asioilla käyntiin sähköauto sopii varmasti täydellisesti . Sitten kun tarvitsee lähteä taajama -alueen ulkopuolelle , niin tilanne muuttuu .
Tyhmää pitää pihassa autoa , jolla ei ole mitään käyttöä .
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17889542b
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Kyllä niitä latauspisteitä on kovin kattavasti ja ne toimii kovin hyvin, eikä niissä jonotella, menee seuraavaan paikkaan. Keksittyjä ongelmia ei enää kannata tänne kirjoitella, ehkä muutama vuosi sitten tilanne saattoi olla jossain noin.
Vaikka niitä olisi metrin välein, ei ihmisillä ole rahaa ostaa. Hyvä kun selviää pakollisista menoista, eikä aina edes niistäkään.
Niin… kaikki muutkinhan ovat samanlaisia p-aukisia kuin sinäkin.
Polttiksella ajaminen maksaa 12-14 euroa sataselle. Sähköautolla saman matkan ajaa 1-2 eurolla.
Ei tarvii paljon miettiä kummalla ajaa mieluummin arkiajot.
Ei niin, kun muistaa millä vauhdilla 70 000 euron sähköauton arvo sulaa versus 3000 euron lintan arvo. Ja vielä vakuutuksen hintaero....
Eipä nämä uusia autoja ostavat edes kuse 3.000 linttoja päin. Heille vaihtoehdot ovat uusi polttis tai uusi sähköauto.
kolmentonni lintalla ajaville minkäänlainen uusi auto ei ole ollut eikä tule olemaan vaihtoehto, Se porukka ajaa vanhoilla lintoilla loppuikänsä käyttövoimasta riippumatta.
Sulla on polttiksessa iso kulutus . Mulla menee alle 8 €/ 100 km .
12-14€ satasella? Miten, kerrotko laskukaavasi?
Olen siitä alkaen, kun kortin sain, ajanut vanhoilla lintoilla. Vajaa vuosi sitten ostin taas vanhan lintan. Edellinen vanha lintta, jonka ostin, oli mulla kauan, kilometrejäkin kerty ihan kiitettävästi, joka ikisellä vanhalla lintallani olen ajannut vuosikausia ja normi korjaukset (jarrut, iskarit, polttimot, öljynvaihdot ym ym) hoitui ja hoituu edelleen omin pikku kätösin. Romppeet olen tilannut naapurista, huomattavasti halvemmalla kuin täältä ostaen (alv) ja tavara tuotu pihaan, vakuutusmaksut vain pakollinen. Vaikka rahaa olisi, en niin tollo ole, että sähkäripaskaan käsiäni työntäisin.
Kun laskee vuoden keskiarvon niin 6-7 litraa menee useimmalla autolla. Jos ajaa pätkäajoa kaupungissa niin menee enemmänkin.
Moni miettii niitä lämpimällä moottorilla ajettuja tasasen vauhdin kulutuksia mutta kun se jokainen matka alkaa kylmäällä moottorilla ja ne ekat kilsat imaisee bensaa huolella, varsinkin talvella.
Mitä kilometrin kulutus on ei ole merkitystä, kun ajetaan muutamia tuhansia vuodessa
Sähköautojen liisauksissa on rajoituksia esim. alle 20 tkm vuosi
Pääomakulut pitää huomioida
Jos ostaa sopivasti käytetyn ds auton, sillä ajelee pitkään edullisesti vaikka diesel veroa maksaa, pitää ostaa pankkikortilla vaunu
Liisari sopimuksessa sovitaan vuosittainen kilometrimäärä ja maksut tulee sen mukaan. Ei maksimäärää olla rajoitettu.
Ei muuten mene.
Autoni vie alle 4 litraa diiseli/ 100 km . Litrahinnan ollessa alle 1,75 , menee vajaa 7 €/100km . Laitoin tuon 8€/100km , kun välillä tulee kaupunkiajoa enenmän , niin kulutus hieman nousee .
On myös vaikea ymmärtää miksi sähköautoja liisataan kalliilla kk-maksulla mutta ajaa saa vain 10-15 tkm vuodessa. Hankitaanko ne pihatontuiksi, että naapuri näkee.
Miten asia poikkeaa kalliin bensa-auton liisausmaksuista?
Taitaa olla liisarinaksut suurempia, vakuufus sen teettää
En osta liising autoa, nuorempana ostin uuden auton pakasta, mutta tykkään ajaa nyt sopivasti käytetyllä, se on kaikkein edullisinta ja tietysti käteisellä pitää auto aina maksaa, nykyisin tietysti nettipankilla saman tien
Mitenkä korkojen nousu vaikuttaa leasing- sopimuksiin, tästähän voisi kertoa se, jolla on sopimus,
On noussut niin paljon ettei viitsi sanoa
On ilmiselvää että tämä porukka ei ole koskaan ajanut leasing autolla saati tehnyt leasing sopimusta.
Eikä edes istuneet sähköautossa, silti mielipiteet vankkoja pelkällä oletuspohjalla.
Muista että sinäkin olet täällä.
Mitä sitä leasing korkoa maksaa, olen ylpeä etten ole moiseen sortunut
Varmaan liising autollakin on tullut ajeltua euroopassa ja amerikassa, eiköhän esim. USA:ssa Dollar- firman autot ole jonkinsortin liisingillä rahoitettu
Menin kerran WD:n Dullesin lentokentälle ja oli varattu auton Dollarilta, ainoastaan Dollarin tiskille oli jonoa, muita oli vaihtoehtoja oli vajaat kymmenen, nuorin tytär oli mukana mm. , hän ihmetteli ettei muissa ollut jonoja ja päätyi että halvemman olin varannut, se oli totta ,
Tästä kymmenen vuotta