https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/12244
Käy allekirjoittamassa kansalaisaloite jotta yritetään saadaan moporalli kuriin, ainakin pakoputken äänet vaimennettua.
Laita myös jakoon että tieto leviää kans.aloitteesta.
Häiritsevä moporalli
10
424
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän tämäkin toive käytännössä tarkoittaa:
" Lainsäädäntö ei saa enää mahdollistaa tarpeettoman kovaäänisten
ajoneuvojen käyttöä tiheästi asutuilla alueilla. Aloitteessa viitataan
ajoneuvoilla erityisesti kevyisiin, L-luokan moottoriajoneuvoihin,
mutta myös moottoripyöriin, autoihin ja vesiskoottereihin."
Tuohan on jo nykyään laissa kiellettyä, tarpeettoman kovaäänisten ajoneuvojen häiritsevä käyttö yöaikaan. Millä uudella tavalla haluatte sen lainkohdan kirjoitettavaksi?
Lisäksi EU:lla on omat standardinsa moottoriäänien tason suhteen. Suomi ei voi yksinään alkaa vaatia sitä kovempia yleisiä rajoituksia moottoriajoneuvoille.
Kun laitteen EU-säännökset täyttyvät, niin Suomeen lomalle tulevan sakemannin pitää saada vapaakaupan nimissä ajaa Harley-motskarillaan hotellilleen. Ja vielä yöllä snäckärille suolapalalle.- Anonyymi
Nämä peräkylästä olevat muuttaa pk-seudulle ja kuvittelee että kaupungissa ei ole ääniä, muuttakaa takaisin mistä tulitte tai hankkikaa paremmat äänieristeet taloihinne ja hankkikaa korvatulpat.
- Anonyymi
Soittakaa hätäkeskukseen. Ei maksa mitään. Joku poliisipartio on aina lähellä. Ainakin joskus.
Soittakaa uudestaan, jos häirintä jatkuu. - Anonyymi
mopolla liikkuminen ei lähtökohtaisesti ole rikos
- Anonyymi
Häiritsevä laittomilla mopoilla liikkumminen on aina rikos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Häiritsevä laittomilla mopoilla liikkumminen on aina rikos.
Laillisia mopoja saa nykyään jo satasella ja allekin. Siitä ottaa sopivasti pakoputken sisäkaluja hiukan harvemmaksi, niin saa hyvän päristimen, jolla mennä ajamaan mummolähiöihin yöaikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laillisia mopoja saa nykyään jo satasella ja allekin. Siitä ottaa sopivasti pakoputken sisäkaluja hiukan harvemmaksi, niin saa hyvän päristimen, jolla mennä ajamaan mummolähiöihin yöaikaan.
yölläkin saa ajaa ja ei oo viritetty kärkkäisiltä tilasin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
yölläkin saa ajaa ja ei oo viritetty kärkkäisiltä tilasin
Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on kielletty. Tarpeeton, eli "huviajelu" on myös kielletty, vaikka siitä ei lähtisi mitään ääntä.
- Anonyymi
Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on tieliikennelain mukaan jo kielletty.
"54 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajoneuvolla ajaminen on kielletty."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379