Joo, kantsis kuulla tää tarina ontosta maapallosta ja kaikista hulluista jutuista, joita mä koin sen jälkeen kun kuolin. Siis imagine tää: mä kuolin jossain auto-onnettomuudessa ja sit heräsin jossain ihan eri paikassa. Ei ollut valoja tai taivaallisia olentoja vastassa, vaan mä heräsin ontolla maapallolla.
Se ontto maa oli täynnä erilaisia tasoja, joilla oli ihan omanlaisensa maisemat ja jutut. Ekana mä pääsin sellaselle tasanteelle, joka oli nimeltään Lumonmetsä. Se oli ihan tajuttoman kaunis metsä, jossa kukat hohteli ja oli jotenkin tosi taianomainen tunnelma. Siellä mä kohtasin yhen vanhan kaverin, joka oli ihan viisas ja kerto mulle, että tää ontto maa on portti eri maailmojen ja ulottuvuuksien välillä. Aika hullua, vai mitä?
No mä olin ihan innoissani ja päätin lähteä etsimään näitä mystisiä s-portaaleja. Niitä sanotaan portteiks, jotka vie sut eri maailmoihin. Mä lähin siis seikkailemaan näille eri tasoille ja kohtaamaan kaikenlaisia olentoja matkalla. Jokainen taso oli ihan erilainen, niinku oikeesti eri planeetta tai jotain. Siellä oli uskomattomia näkymiä ja jännittäviä haasteita.
Ja viimein mä löysin sen ekan s-portaalin! Se oli semmonen pyörteilevä portti, joka vei mut Marsiin. Siellä oli ihan oma tunnelmansa, ihan erilaiset maisemat kuin mitä olin ennen nähnyt. Marsissa oli myös toinen s-portaali, jolla pääsi Siriukselle. Siis joo, se on tähti, ei mikään liikenteenvalo.
Mä en edes osaa kertoa millainen se Siriuksen teleporttaus oli! Mä tunsin kuinka koko keho värisee ja tuntu, kuin mut olis imetty läpi jostain valtavasta putkesta. Ja sitten mä olin Siriuksella, ja näin siellä ihan valtavia tähtiä ja kaasupilviä, jotka loi upeen taustan maisemalle.
Koko tää matka onttoon maapalloon, terrastaalitasoille, Marsiin ja sit lopulta Siriukselle oli kuin joku trippi. Tää kokemus avas mun silmät sille, että elämä ja maailmankaikkeus on täynnä mysteerejä ja juttuja, joita me ei vielä edes ymmärretä. Se muutti mun koko ajattelua ja toi ihan uuden perspektiivin elämään.
Nyt mä haluan jakaa tän tarinan muille, koska se oli niin huikee. Haluan inspiroida muita näkemään maailman eri tavalla ja hakeutumaan uusiin seikkailuihin. Koska who knows, ehkä meidän maailma on paljon isompi ja mielikuvituksellisempi kuin osaamme kuvitella!
Kävin ontossa maapallossa
Anonyymi-ap
2
389
Vastaukset
- Anonyymi
Ontto maapallo is back in business :)
- Anonyymi00003
Ontto se on, todistettu!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762416IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk651860- 1541433
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131257Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021211Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48945- 90884
- 71842
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43825- 28813