Sukupuolen moninaisuuden opetus päiväkoti-ikäisille

Anonyymi-ap

Opetushallituksen sivuilla ohjeistetaan puhumaan lasten kanssa sukupuolen moninaisuudesta jo päiväkoti-ikäisille. Lapset kuulemma "tietävät jo että sukupuolia on enemmän kuin kaksi".
Miten voidaan perustella tällaisten ideologisten näkemysten opettaminen, joilla ei ole mitään pohjaa todellisuudessa?
Olisiko ideoita miten lähteä viemään asiaa eteenpäin, tavoitteena saada sukupuolen moninaisuus pois varhaiskasvatuksesta ja perusopetuksesta?

Jos olet sitä mieltä, että hyvä näin niin jätä ihmeessä perustelut alle.

4

972

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairasta touhua. Ei muuta perustetta. Täysin sairasta

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🔞 ­N­­­y­­m­­f­­­o­­m­­­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17894193b

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Jo biologia kertoo että sukupuolia on vain kaksi NAARAS ja KOIRAS. En ymmärrä kuka tälläista sontaa suoltaa yhteiskunnassamme. Merkit viittaavat vasemmisto/ viher ideologiaan. Naiset näissä puolueissa näyttävät ajavan tätä sukupuoli vähemmistö sekopäistä politiikkaa. Täysin sairasta. Ja nuoret naiset ja koulu tytöt uskovat tämän ideologian, koska peruskoulu aivopesee tyttöjä kouluissa.

    • Lapsille ei kuulu sukupuolen moni muotoisuuden opettaminen, lasten tarhassa pitäisi olla aamu opetus.Raamatun sanasta se antaa pohjan päivän askareisiin, myös ala asteen kouluissakin mun aika oli aina aamuvartio ja tuttu virsi sillä alkoin päivä.
      Nyt vaavat niitää sitä mitä ovat kylväneet vuosi kymmeniä, lasten suhteeseen vapaa kastus systeemillä, tulokset näkyvä väkivalta rikokoseten merkeissä.

    • Anonyymi

      Ei ole kuin kaksi sukupuolta Sitten on niitä, jotka vietellään luulemaan olevansa jotain muuta kuin on. Totutetaan olemaan jotain muuta. Koska läheisyys, seksi tuntuu luonnolliselta. Koska ihminen hakee hyväksyntää. Koska nykyisin kaikki on niin tunnepainotteista. On ihmisiä, jotka ovat kokeilleet elämässä kaikenlaista, mutta sitten huomanneet, että se ei ole ollut hyväksi. Irtautuminen entisestä ei ole helppoa. Se on kuin lahkosta irtautuminen. Menetät kaiken. Jää häpeä. Kunnes elämä jatkuu. Nämä ihmiset eivät puhu. Kolmannen sukupuolen kannattajissa ei kaikki ole todellakaan tavallisia, rauhaa rakastavia, vaan heissä on myös melkoisen tarmokasta, intohimoista, verkostoitunutta, pelottavaakin porukkaa, kuten on nähty. Miettinyt itse sitä, että kannattaako tuota toista poskea enää kääntää tuolle fanaattiselle eturintamalle, kun tuolle ryhmälle ei mikään riitä. Mollataan ja estetään uskosta puhuminen, laulujen laulaminen. Eihän se ole oikein vaan pikemminkin jo aika pimeää ajattelua ja touhua.

    • Anonyymi

      "Miten voidaan perustella tällaisten ideologisten näkemysten opettaminen, joilla ei ole mitään pohjaa todellisuudessa?"

      Se perusteellaan sillä, että opetushallitus on opetuksen asiantuntija ja siten tämä tietää mitä pitää opettaa ja kannattaa opettaa. Mutuilulla ei ole mitään arvoa asiantuntijoiden tietämyksen edessä.

    • Sukupuolen moninais opetus ei kuulu päivä koteihin, vasta aikuis ikäisele ihmiselle kuuluu. Mies ja nainen on ihmisen perus asia jonka jumala on luonut ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      37
      986
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      78
      865
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      842
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      748
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      633
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      566
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      116
      536
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      505
    15. 39
      485
    16. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      480
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe