Niin monta alasammuttua ka52 helikopteria että varaston takaseinä näkyy.
Venäjältä loppuu ka52 helikopterit
Anonyymi-ap
3151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Wehrmachtilta loppuivat reservit melko tarkkaan 80v. sitten syksyllä 1943.
Vielä niitä oli tuotu 20 Brjianskiin,kait voisi edes storm shadowilla verottaa..
"Kremlin tiedottajan Dmitri Paskovin mukaan Ukrainan demilitarisointi on suurilta osin jo suoritettu, Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass siteerasi Peskovin haastattelua arabiankielisen RT:n kanssa."
Että joo, jos tuota melkein jo suoritettua Ukrainan demilitarisoinnin onnistumista mitataan nyt vuosi operaation alkamisen jälkeen aseissa olevien Ukrainalaissotilaiden määrällä ja/tai Ukrainan asevoimien käytettävissä olevan aseistuksen määrällä ja verrataan noita määriä niihin määriin mitä Ukrainalla oli käytettävissä demilitarisoimis operation alkaessa, niin pakko kommentoida että onpa ollut yllättävä tapa demilitarisoida.
Asiaa kaukaa sivutakseni, olen jo pitkään ollut huolissani Vatikaanin militarisoitumisesta, niinpä jospa uuden hallituksen ulko- tai puolustusministeriltä voitaisiin kysyä että joko olisi aika Suomen tasavallan asevoimien demilitarisoida Vatikaanin sveitsiläiskaarti hakemalla niiltä keihäät ja hilparit pois?
Ja saman tien ministeri voisi ilmoittaa että jos tuossa sotilaallisessa erikoisoperatiossa sattuisi käymään niin että vaikkapa Paavin kanslia ja Pietarin kirkko siellä Vatikaanissa tuhoutuvat kivijalkaan asti niin ministeri voisi todeta ettei asiaa voinut mitenkään välttää koska se Vatikaanin demilitarisointi oli Suomen oikeutetut turvallisuusvaateet huomioiden aivan välttämätöntä tehdä.