itsemurhan? eli ovat vihaisia itselleen.
Tekevätkö sellaiset ihmiset, jotka eivä osaa elää itsensä kanssa
12
365
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaankin aika harva itselleen vihainen ihminen tappaa itsensä.
Monet yrittävät kyllä mieluummin selvittää ongelmat, ja yrittävät jatkaa elämäänsä.
Jos on itselleen jostain vihainen, tai ei hyväksy itseään, siihen on aina olemassa joku syy.
Syiden selvittelemisen kautta on mahdollista oppia pääsemään itsevihasta ja itseinhosta eroon.
Omasta kokemuksestani voin sen verran kertoa, kun nuorena inhosin itseäni, niin luulin muidenkin inhoavan minua, vaikkei se todellisuudessa ollut niin.
Yritin myös useampaan kertaan lopettaa elämäni, mutta näin jälkeenpäin olen vain tyytyväinen, etten koskaan onnistunut.
Itsestään oppii kyllä tykkäämään, vaikka joskus voi tuntua, ettei se onnistuisi.- Anonyymi
Iso osa itsemurhista voitaisiin välttää jos sähköhoito olisi mieliala ongelmista kärsiville pakollista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Iso osa itsemurhista voitaisiin välttää jos sähköhoito olisi mieliala ongelmista kärsiville pakollista
No ei ole mikään ihmelääke. Suomalaiset on luontojaan surkuhupaisaa sakkia.
- Anonyymi
Itse olisin ollut vuosikymmeniä järjestämään itseni hengiltä aina se on estetty, jos olisi lopetus piikki saatavissa hakisin heti.
Terveisin 49vuotias mies - Anonyymi
Liian isoja odotuksia elämältä, häpeää kun ei ole normin mukainen, kyvyttömyyttä löytää omaa tietä, varmaan joo sitäkin ettei parempaan pystynyt. Näyttämisen halua? Kostoa.
- Anonyymi
" häpeää kun ei ole normin mukainen "
Millä tavalla se normi määritellään?
Ei ole olemassa mitään kaavaa tai ohjetta, minkälainen ihmisen tulisi olla.
Monesti ihminen yrittää muokkautua, sopeutua yhteiskunnan toiveiden mukaan...mutta toivooko kovinkaan moni jotain tiettyä joltain toiselta?
Olisi parempi, kun hyväksyisi itsensä sellaisena kuin on, sekä hyväksyisi myös muut sellaisina kuin he ovat.
Joillain on ongelmana se, kun luulevat olevansa itse jotenkin arvottomia, ja samalla kelpaamattomia muille ihmisille. Sitä sanotaan yleensä heikoksi itsetunnoksi.
Jos, ja kun osaa tykätä itsestään ja arvostaa itseään, muodostuu eläminen usein helpommaksi. Ainakin itsellä on henkisesti helpompaa.
Tavallaanhan jokainen elää elämäänsä itsensä takia, ei muita varten. Toki muutkin ihmiset täytyy ottaa huomioon oikealla, järkevällä, välittävällä tavalla.
- Anonyymi
Omasta puolesta voisin sanoa kosto.
- Anonyymi
Miksi sitä ei itsekkin haluaisi kuolla kun on jo elämän tärkein ihminenkin kuollut. Olen ollut jo tätä ennenkin masentunut. Ihmettelen kuinka useimmat ihmiset selviää mitä rankemmista asioista.
- Anonyymi
Olet itsekin tärkeä, muista se.
- Anonyymi
Itse tulen tekemään itsemurhan kostona kokemastani vääryyksistä sillä tulen saamaan voiton.
- Anonyymi
Silloin olet voittaja, jos et tee itsaria ja luovuta. Vahvemmat pääsevät ikävistäkin asioista yli, vaikkei se helppoa olekaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817355Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812333Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556101Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694935MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194930Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja223593Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1403095NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun312435