Änkyrä kommarit viimeiset todelliset isänmaalliset?

Suomen itsemääräämisoikeuden palauttamisella luomme turvallisuutta ja rauhaa

Suomi on Euroopan Unionin ja sotaliitto Naton jäsenyydellä sidottu kapitalismin imperialistisiin keskuksiin. Sitomiseen ovat vuosikymmenien ajan osallistuneet kaikki eduskuntapuolueet ja presidentit. Näin Suomi on menettänyt itsemääräämisoikeutensa ja puolueettomuutensa. Tilalle on hyväksytty suurten valtioiden ensisijaiset edut, politiikassa ja taloudessa, joita imperialistiset keskukset EU ja Nato sotilaallisesti varmentavat.

Imperialistisilla keskuksilla pyritään vahvistamaan pääomapiirien taloudellista ja poliittista valtaa. Samalla ne hajottavat eri keinoin työväenluokan taisteluyhtenäisyyttä, säilyttääkseen kapitalistiset yhteiskuntarakenteet, jotka mahdollistavat toisen ihmisen toiseen kohdistaman riiston.

On välttämätöntä irrottaa Suomi sotaliitto Natosta ja Euroopan unionista, jotta rauha ja turvallisuus Pohjois-Euroopassa ja hyvät suhteet kaikkiin naapurimaihin voivat toteutua. Suomen itsemääräämisoikeuden oloissa todellisen työväenliikkeen ajamilla tavoitteilla on myös edellytykset toteutua.

Näihin tavoitteisiin kuuluu solidaarisuus muiden maiden työläisille ja kansoille. Se politiikka on kapitalistisen sotapolitiikan vastaista rauhanpolitiikkaa, ystävyyspolitiikkaa, joka vahvistuu siitä, mitä laajemmin työläisten joukot osallistuvat kapitalismin vastaiseen luokkataisteluun.

Tämä on ulkopolitiikkaa ja sisäpolitiikkaa ihmisten elämän hyväksi. Tähän taisteluun kutsumme kaikkia työväen ihmisiä mukaan. Kulkemalla sosialismia kohden, vahvistamme ihmisarvoista elämää.

Kommunistinen Työväenpuolue – Rauhan ja Sosialismin puolesta

25. edustajakokous 27.-28.2023

https://www.ktpkom.fi/yleinen/suomen-itsemaaraamisoikeuden-palauttamisella-luomme-turvallisuutta-ja-rauhaa/

5

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kuulin uutisia hallitusohjelmasta, tajusin että minun olisi kannattanut äänestää vaikkapa kommunistia, eikä oululaista persuehdokasta, joka minunkin ääneni avulla pääsi eduskuntaan. Ääni kelpasi persuille, he kiittävät nimittelemällä minua loispummiksi. Perustetaan Persukusetuksen uhrit ry, avuntarvitsijoita tulee olemaan paljon.

    • Anonyymi

      Idiotismi elää ja voi hyvin, ikävä kyllä.

    • TALVISOTA OLI STALININ SUUR-SUOMI OPERAATIO,
      MUTTA JÄI LOPULTA VAIN RAJAKAHAKAKSI

      "Marraskuun 30 päivän aamuna klo 8 aikaan Leningradin sotilaspiirin joukot ylittivät rajan Karjalan kannaksella ja useilla muilla paikkakunnilla. Punaisen armeijan ylijohto oli antanut niille siitä käskyn sen johdosta, kuten Tass'in toimiston virallisessa tiedonannossa sanotaan, että "suomalainen sotilasklikki oli tehnyt uusia aseellisia provokatioita". Saman tiedonannon mukaan näitä provokatioita olisi tapahtunut yön aikana useilla kohtia rajaa."

      https://histdoc.net/pdf/1939-12-14_League.pdf

      "22 vuotta sitten Suomi sai Suuren Lokakuun sosialistisen vallankumouksen ansiosta itsenäisyytensä. Nyt Stalinin viisaan, kansojen välisen ystävyyden ja rauhan politiikan ansiosta, satoja vuosia vanha Suomen kansan kansallinen unelma, Karjalan kansan yhdistäminen jälleen yhteen ja itsenäiseen Suomen valtioon on toteutumassa."

      https://histdoc.net/pdf/Krasnaia_zvezda_4_Dec_1939.pdf

      ""Kun huomautin, että suomalaiset eivät aivan asian luonnosta johtuen voi odottaa lopullista voittoa ja ovat siksi ehkä valmiita ryhtymään neuvotteluihin neuvostohallituksen kanssa, Molotov ei, mielenkiintoista kyllä, antanut täysin kielteistä vastausta vaan vastasi sanoilla, että se on "myöhäistä, kovin myöhäistä" ja suomalaisten olisi syytä ensiksi hyväksyä Neuvostoliiton vaatimukset."

      https://histdoc.net/pdf/NaSo1940-01-08.pdf

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      73
      3121
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2854
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2405
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2246
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2063
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe