Nuori mies retostelee lehdessä, ettei tee ikinä töitä. Mies kirjoittelee apurahojen turvin kirjoja, jo neljättä vuotta, sekä nauttii sosiaaliturvaa. Minulla ei ole aikomustakaan tehdä töitä. Hallitusta ukko moittii siitä, että tukia pienennetään.
IDEOLOGISESTI TYÖTÖN
Anonyymi-ap
15462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aikamoista!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/79f070aa-3642-41b5-a68f-82f791224a2d
Hienoa uusi hallitus! 👏
Ideologiset työttömät eivät kuitenkaan sabotoi toisten työntekoa, kuten esim. ideologisesti kampurat demarit tekevät.
Ideologinen työtön ei esim. etsi keinoja mitätöidä yksityisisten terveysfirmojen kanssa tehtyjä sopimuksia ilman vahingonkorvausta tai pakottaa hoitajia pakkotöihin.
Ideologinen työtön vaan olla jöllöttää pienellä korvauksella, kun nämä demarit tekevät jättipalkoilla kiusaa piempipalkkaisille rehellistä työtä tekeville ihmisille.
Ideologisesti työttömänä OLEVALLE KYLLÄ KELPAAVAT TOISTEN RAHAT. MIES VOISI IDEOLOGISESTI MYÖS KIELTÄYTYÄ YHTEISKUNNAN TUISTA JA PALVELUISTA,NIIN SITTEN TULISI GREDITTIÄ..
Kommarin käsi aina toisen taskulla!
Ton kirjoja en osta!
Töissäkäyvät maksavat tuollaisten laiskureiden ideogiat!
Vihervassarit - hullua touhua!
Tänään tulee potkut Suomen tuhoajille!
Purra🥰
Tekee niin hyvää nähdä noiden kommareiden pettyneet naamat! 🤣
Retostelua tuetaan valuutalla ym etuuksilla. Ei pitäisi kirjoitella niitä näitä muuten.
Ei tarvita syvällistä ymmärtämystä sen käsittämiseen, että työttömyys on kiteytetty aatteeseen, jossa pohditaan liian vähäisiä tuotannollisia resursseja. Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että toisten rahoilla eläminen asettaa tahomme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa tahojen yhteistyön kariutumisesta aiheutuvia hyökyaaltoja rahoitus- ja sijoitussektorilla. Vaihtelevalla menestyksellä myös jokapäiväinen spermifikaatio aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta.
Käytännön täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos tahdonvastainen töistäkieltäytyminen havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta. Arkielämä on opettanut meille, että firman sisäinen ulostuskilpailu kuvailee huomaamattomia haittatekijöitä.
Ei sovi unohtaa, että rasistinen työttömiä sortava oikeistohallitus parantaa reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.
Just, näitä on koska se on Suomessa mahdollista,kuinka kauan. Eihän nyt "kulttuurista "sovi supistaa,toivoen asiaan tulee muutosta. Suomessa saisi oopperat , baletit ym. rikkaampien huvit pistää tulemaan toimeen omillaan. Kaikenmaailman järjestöjä pukkaa mihin valtion avustuksia työnnetään, joukossa pelkkiä huijareita.
Paljonkohan arvelette SDP:n valtiopäiväneuvos Mikko Elon perustaman Naapuriseuran anovan valtion tukea Suomen ja Venäjän kansojen välisen ystävyyden parantamiseen?
Kaikki venäläiset eivät nimittäin täysin tue Ukrainan sotimismetodeja. Venäläisistä 86 % antaa täyden tuen ukrainalaisten karkottamiselle Ukrainasta keinolla millä hyvänsä, mutta loput epäröivät.
Jos ei mitään älylliseen asetteluun laitettavaa paperille ole niin turha pyrkiä edes turvautumaan mihinkään kehittävään.
Maan esivallan elämäntavat huomioonottaen elliäkään ei kannata unohtaa. Ettei jää maan tavaksi lopultakin.
Täytyy vaan toivoa,että uusi hallitus saa pummit kuriin...