Vierailijaksi Jehovan todistajien kokoukseen?

Anonyymi-ap

Mitä pitäisi ottaa huomioon, kun menee vierailijana kuuntelemaan Jehovan todistajien kokousta? Vaatteiden on varmasti hyvä olla siistit ja peittävät, mutta ymmärtääkseni vieraileva nainen voi mennä paikalle esim. polvet peittävissä capreissa, jos helteellä ei tahdo laittaa pitkiä housuja jalkaan hameesta puhumattakaan. Onko kokouksissa joitain kohtia joissa on esim. kohteliasta seistä, kuten luterilaisessa kirkossa, joista olisi hyvä tietää etukäteen? Täytyykö jossain vaiheessa tehdä joku päätös osallistuuko johonkin selvästi uskonnolliseen kohtaan, kuten mormonien ehtoollinen jota tarjotaan kaikille? Onko jotain muuta mistä olisi hyvä tietää etukäteen, jotta välttyisi ikäviltä yllätyksiltä eikä vahingossakaan tulisi tehtyä mitään mikä kaduttaa jälkikäteen?

20

603

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muista ottaa mukaan kossupullo ja avaa se siellä, mielummin etupenkillä. Vedä siitä sitten pitkät siivut. Eihän sitä touhua selvinpäin kukaan tervejärkinen voi katsella.

    • Anonyymi

      Puhut tuossa polvet peittävistä asuista.
      Lahkossa onkin tapahtunut, että vanhin kyykytyttää, ja jos hame nousee yli polven, niin ....
      Mormoneillahan on käytössä myös mormonialushousuja, olen kuullut lahkolle oltaisiin matkimassa jotain saman tapaista, kysy siellä sitten.

      Siellä on mahdollisesti joku, joka on määrätty mökötettäväksi, ja silloin ollaan kohteliaita käyttäytymällä kuin hän olisi ilmaa, missään tapauksessa ei saa vastata hänen tervehdykseensä tai kysymykseensä.

      Kysy sitten nykykäytännöstä, kun toistetaan iskulause että "meillä on rakkaus keskuudessamme" niin taputetaanko sen päälle nykyään

      • Anonyymi

        On kyllä niin hirveää, että pärjään ilman JT uskontoa paremmin.


    • Anonyymi

      Olet todella tervetullut kokouksiimme, tule ihan sellaisena kuin olet.
      Ei haittaa vaikka tulet tiukoissa legginseissä tai vaatteissa missä reitesi näkyvät.
      Ei myöskään se että kävellessäsi peppusi pyörähtelee keinuen.

      Todellisuudessa me veli vanhimmat kyllä tykkäämme katsella, kun tulet, olemme innoissamme kun joukkoomme tulet.

      • Anonyymi

        Ei vaadita vapautta olla mitä vaan. Vaan kaavamainen liikemiestyyli ei kiinnosta eikä vedä. Piste.


    • Anonyymi

      Jos haluat näyttää olevasi hyvää teokraattista ainesta, laitat hameen. Jos tulet pitkissä housuissa kaikki kyllä rakkauspommittavat, mutta moinen peli saa luvan loppua jos otat tavaksi käydä useamminkin. Naiset eivät missään tilanteessa käytä housuja kokouksissa, kentällä tms. Todistajien kaulassa ei keiku ristikoru eikä mikään sellainen, jota joku voisi luulla amuletiksi.

      • Anonyymi

        " Naiset eivät missään tilanteessa käytä housuja kokouksissa, kentällä tms. "

        Tarkoitatko että tämä on kuten tupakanpoltto ?
        Tupakanpoltostahan saa potkut. Ja todistajt lausuvat asian että "me jehovantodistajat emme polta"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Naiset eivät missään tilanteessa käytä housuja kokouksissa, kentällä tms. "

        Tarkoitatko että tämä on kuten tupakanpoltto ?
        Tupakanpoltostahan saa potkut. Ja todistajt lausuvat asian että "me jehovantodistajat emme polta"

        Vartiotornilahkon farisealaisia sääntöjä. Sääntöjä "mintuista ja tilleistä."


    • Anonyymi

      Minä laitan puvun päälle kravatin kaulaan, hienot kiiltonahka kengät jalkaan ja luen valokopioita, katselen lego videoita, väliajalla syön verilettuja ja konventtini päätteeksi vien roskapussin.

    • Anonyymi

      Aloittajalle. Älä kysele täällä tuommoisia. Näethän miten nämä verenhimoiset hyeenat iskevät heti kimppuun. Jätä tälläisen tunkiot omaan arvoonsa. Rehellisesti sanottuna uskollesi on tuhoisaa seurustella näiden näsäviisaiden, tosin vain omasta mielestään, kanssa.

      Laitat siistit vaatteet päälle, ei liian paljastavaa vaan sellaiset, kuin menisit sinulle tärkeään tapaamiseen kun menet Jehovan todistajien kokoukseen. Sinua tervehditään ja ohjataan johonkin istumaan. Jos menet viikonloppuisin pyydä jollakulta sinua tervehtivältä tutkittava Vartiotorni tai lehtipöydästä. Siitä tutkitaan aina viikonloppuisin joku kirjoitus.
      Kokous alkaa siis laululla. Sitten on rukous. Sen jälkeen istuudutaan mukavaan asentoon ja seuraa 35 minuuttia kestävä Raamatullinen esitelmä, jolka on viikottain vaihtuva teema. Sen jälkeen on taas laulu seisaaltaan. Sitten istuudutaan ja aloitetaan Vartiotornin aineistosta keskusteleminen. Jokaisessa kirjoituksessa on yleensä noin 18-20 kappaletta jotka käsitellään kysymys ja vastaus periaatteella. Eli ekana luetaan kappale ja sitten etsitään vastaus. Kun tutkittava kirjoitus on kahlattu läpi, sen jälkeen on loppulaulu ja lyhyt rukous. Ja sitten jippii!! kotiin.😉
      Ensimmäisellä kerralla voit vain seurata kokouksen etenemistä. Halutessasi voit jutella kokouksen alussa ja lopussa tai tehdä kysymyksiä joihin haluaisit vastauksia.
      Älä kysy mitään vuodesta 1975 tai karttamisesta😜😇.

      Toivon että olet aidosti kiinnostunut Jumalasta. Elämme aikakautemme pahoissa vuosissa ja pian Jumala poistaa kaikenlaisen epäoikeudenmukaisuuden ja pahat ihmiset maailmasta. Jumalan on jo tuomionsa säätänyt tällä väkivaltaiselle ja välinpitämättömälle ihmiskunnalle, joiden moraaliton asenne pahenee vuosi vuodelta. Katso millainen on tämän päivän maailma jossa elämme. Tälläinen mielettömyys ei voi jatkua loputtomasti. Joten aikaa ei ole hukattavaksi. Tee nyt viisaita valintoja, unohda nämä hyeenat, joilla ei ole sinulle mitään todellista annettavaa. Esitä vilpittömät kysymyksesi todistajalle joita mahdollisesti tapaat, eikä tälläisillä keskustelu foorumeilla, jossa saa heti likavettä kasvoille eikä täällä edes osata keskustella.

      • Anonyymi

        Kysyn sinulta: saako kasteella käynyt sisar käyttää kentällä tai kokouksessa housuja? Vastaa rehellisesti jos uskallat.


      • Anonyymi

        Kookoo, olet varmasti aika yksinäinen ihminen, kun sinulla on aikaa ja viitseliäisyyttä notkua täällä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kookoo, olet varmasti aika yksinäinen ihminen, kun sinulla on aikaa ja viitseliäisyyttä notkua täällä.

        Juu en. Elämäsi on ilmeisesti varsin tyhjää, jos pohdit tuollaista.


    • Anonyymi

      Jaahas...itse kookoo4 taas terroriroimassa palstaa. Sinulle pitäisi antaa todela sinnikkyys mitalli, sillä olet jaksanut peräilman avulla roikkua täällä JT palstalla kauan.
      Etkö koskaan väsy saman levysi yörittämiseen??

      • Anonyymi

        Etkö arvosta Peräilmaa? Vaikka sekin on /ceestä, kuten kaikki tässä järjestössä, se on sentään aito iloa tuottava asia.


      • Anonyymi

        Oikein hyvää juhannusta saunoen, vihtoen, uiden kenties ulkoporeammeella terästettyä mittumaaria rakas kookoo4 palsta ystävä.


    • Olisiko se että menee täysin oikeana todellisena todistajana paikalle eikä vääränä valheellisena todistajana?!?!

    • Anonyymi

      Tenuukot potkitaan pihalle!

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      69
      2233
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1794
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      919
    5. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      807
    6. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      680
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      136
      629
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe