Se mikä minua tässä hämää on että jumalan syliin ei mahdu kuin uskovat. Varmasti moni muukin tätä ihmettelee, eikä uskovilla ole mitään vastausta. Jos nyt kuvitellaan jumalan olevan absoluuttinen hyvä(vai onko?), niin miksi hän näin sulkee taivaan portit muilta ihmisiltä. Miksi on joku ladonlukkojeesus, jonka kautta voi vain päästä taivaaseen. Eikö jeesuksen rakkaus riitä kuin uskoville? Jos riittää, niin miksi saarnata täällä uskon ihanuudesta. Eikö uskonasiat ole vähän niinkuin jokaisen oma asia?
Uskoon tulo on varmasti mahtava kokemus ja jeesuksen rakkaudessa riemuitseminen se vasta ihanaa onkin - kaikki eivät kuitenkaan halua hihhulin leimaa otsaansa eivätkä halua sillä uhalla edes ajatella uskonasioita - uskoon tuleminen on viimeinen vitsaus. Onneksi sen riski on vähäinen, ellei jumalaa sitten pahuksen paljon etsi. Ateistit haluavat säilyttää mielenterveytensä, eivätkä halua sairastua uskis-psykoosiin.
Uskoon tulo on varmasti mahtava kokemus ja jeesuksen rakkaudessa riemuitseminen se vasta ihanaa onkin - kaikki eivät kuitenkaan halua hihhulin leimaa otsaansa eivätkä halua sillä uhalla edes ajatella uskonasioita - uskoon tuleminen on viimeinen vitsaus. Onneksi sen riski on vähäinen, ellei jumalaa sitten pahuksen paljon etsi. Ateistit haluavat säilyttää mielenterveytensä, eivätkä halua sairastua uskis-psykoosiin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jumala vihaa syntiä ja kaikki paitsi jeesukseen uskovat ovat syntisiä.
Kaikki ihmiset ovat syntisiä. Kristityt ovat armahdettuja syntisiä.
Kristinuskon jumalan säteilee täysin pyytetöntä rakkautta tännekkin asti niin että silmiä kirvelee. Hän ei vaadi mitään rakkautensa vastineeksi (paitsi ehkä noin kilometrin pituista listaa jonka täyttämättäjättämisestä rankaistaan ikuisella kidutuksella).
Minuakin ihmetyttää ja surettaa kaikkien niiden miljardien ihmispoloisten kohtalot jotka aikojen alusta asti ovat eläneet mutta joilla ei ole ollut minkäänlaista mahdollisuutta pelastua kidutukselta syystä etteivät koko Jahvesta ole kuulleetkaan. Raakaa! Miksi Jahve ei yksinkertaisesti tee itseään tiettäväksi kaikelle kansalle? On se helevettiläinen...
Jumalan suuri suunnitelma:
Jumalaahan tunnetusti miellyttää veren ja palavan lihan haju.
Paavalin kirje efesolaisille 5.2:
Kristus uhrattiin jumalalle 'suloiseksi tuoksuksi'
Jumala on korruptoitunut tuomari.
Jumala loi ihmisen syntiseksi, jotta voisi tuomita ihmisen. Mutta jumalalla on myös bisnes-vaistoa. Hän nimittäin ottaa lahjuksia vastaan: jos syytetty lupautuu ikuisuudeksi hänen henkilökohtaiseksi orjaksi, niin hän "lupaa" että laki ei enää koska syytettyä.
Eli jumala ensin luo ihmiselle ongelman ja sitten tarjoaa ratkaisua ongelmaan. Sama kuin minä puukottaisin sinua ja sitten tarjoaisin sinulle ensiapua sillä ehdolla, että palvelet minua ikuisesti.
Rakkauden Jumala, Luoja, ei halunnut ihmisen kuolevan, vaikka tämä olikin langennut vastustamaan häntä. Niinpä Hän lähetti Poikansa sovittamaan ihmisen synnin. Näin Jumalan teko Kristuksessa julistaa, ettei ole kuolemaa niille, jotka uskovat Jeesukseen ja panevat toivonsa häneen. Uskovilla on iankaikkinen elämä jo täällä, sillä he kuolevat vain kerran. Joka ei usko, kuolee kaksi kertaa.
Jos väitteesi olisi totta, miksi Jumala yleensä olisi lähettänyt Poikansa tänne kärsimään puolestamme. Jos joku haluaa toisen tuhoutuvan, antaa sen tapahtua minkään estämättä. Niin Jumala olisi asiasta päässyt kaikkein helpoimmalla. Mikä laille oli mahdotonta, sen Jumala teki; sovitti ihmiskunnan synnit Jeesuksessa, ja meille avautui tie Jumalan valtakuntaan.
miksi Jumala rankaisee perisynnin nimissä syyttömiä?
Pieniä viattomia lapsia siitä mitä jotkut ihmiset ovat tehneet aikoinaan?
"Rakkauden Jumala, Luoja..."
Siis nyt puhuttiin Raamatun ja kristinuskon esittämästä jumalasta.
"Joka ei usko, kuolee kaksi kertaa."
Ei, vaan kaikki kuolevat vain kerran, palvokoot kristinuskon murhanhimoista tyrannihirviötä tai ei.
"Jos väitteesi olisi totta, miksi Jumala yleensä olisi lähettänyt Poikansa tänne kärsimään puolestamme."
Jotta hän voisi orjuuttaa ihmisen.
"...ja meille avautui tie Jumalan valtakuntaan."
Niin, orjina.
Kaikki me ihmiset olemme kuoleman omia jossain vaiheessa. Niinpä ei ole syyttömiä ihmisiä, koska kaikki kuolevat. Synnin, eli Jumalan lain rikkomisen palkka on kuolema.
Sinulla on myös väärä käsitys Jumalasta. Jumala on rakkaus, eikä ketään rankaise, ennenkuin sitten, kun on aika. Omasta syystämme me ihmiskuntana kärsimme. Olemme valinneet johtajaksemme itse pääpaholaisen, jonka tarkoitus on tappaa ihminen tai tehdä hänet toimintakyvyttömäksi. Sairaus ja kaikki pahuus maailmassa on hänen aikaansaannostaan, joten luulen, että haukut väärää puuta, kun syytät näistä asioista Jumalaa.
Jumala rakastaa tätä maailmaa ja haluaa pelastaa jokaisen, joka haluaa tulla hänen yhteyteensä.
Kerroppa minulle miksi Jahve vaatii itseltään uhrin? Vähän niinkun intissä itse itseään komentaen? Itse itseään uhraten. Olen ennenkin sanonut että kyllä on sälli aika masokisti. Yläkerran ukkeli tiesi kaiken etukäteen jo ennenkun on ihmisen luonnut. Tiesi etukäteen millainen ihmisestä tulisi. Tiesi miten tulisi käymään mutta päätti että hänen pitää iteäänsä kiduttaa jotta hän itse leppyisi??!!?? Vähintäänkin kummallinen heppu.
Raamatun sana sanoo selvästi, ettei meistä tule orjia vaan lapsia, Jeesuksen veljiä ja sisaria, jotka ovat taivaan perillisiä. Olemme Jumalan kansaa, joka saa kaikki edut, mitä hän tarjoaa rakastamilleen ihmisille.
Siellä ei ole vastavirtaan kulkijoita, sillä kaikki ovat niin perin pohjin kyllästyneet tämän maailman pahuuteen, ettei Jumalan valtakunnassa ole enää pahuutta eikä sen aikaansaajakaan. Kaikki entinen on mennyt! Siellä on vapaus toimia yhdessä Jumalan kanssa, ei hänen orjinaan vaan hänen rakastaminaan lapsina, Jumalan perheenä.
Jos sinulla on lapsia, jos rakastat heitä, tiedät mistä kirjoitan. Rakkaus on vapaaehtoista toimintaa sen hyväksi, jota haluaa palvella.
Siinä kun höyryät niin vastaanko minulle kysymykseen miksi heppu ei voi yksinkertaisesti näyttäytyä kaikille maapallolla. Suurinosa eläneistä ihmisistä ei ole kuullut jumalasi lain olemassaoloa, joten syytetäänkö heitäkin viimeisellä tuomiolla jos ovat vahingossa mokanneet ja rikkoneet tietämättömänä lakia? Kidutukseenko?
"Siellä ei ole vastavirtaan kulkijoita, sillä kaikki ovat niin perin pohjin kyllästyneet tämän maailman pahuuteen, ettei Jumalan valtakunnassa ole enää pahuutta eikä sen aikaansaajakaan. Kaikki entinen on mennyt! Siellä on vapaus toimia yhdessä Jumalan kanssa, ei hänen orjinaan vaan hänen rakastaminaan lapsina, Jumalan perheenä."
Mistä sait tämän sisäpiirin tiedon vai keksitkö ihan itse toiveidesi mukaiseksi? Voisitko laittaa ne raamatun kohdat joissa kyseisen laisesta paikasta on mainittu?
jouduin käyttämään roomalaisia numeroita koska selitys on lajissaan ilmiömäinen:
"Sinulla on myös väärä käsitys Jumalasta. Jumala on rakkaus, eikä ketään rankaise, ennenkuin sitten, kun on aika."
Jumalan rakkaus on suuri, hän ei rankaise ennenaikaisesti, amen!
Alussa Jumala loi itsellen maailman ja sinne ihmisen omaksi kuvakseen, mieheksi ja naiseksi. Hän katsoi kaikkea tekemäänsä, ja se oli sangen hyvää.
Mutta taivaassa, siis Jumalan omassa valtakunnassa, oli ollut sota, jossa Lucifer, enkeli, halusi Jumalaksi, mutta ei voittanut, vaan hänet ajettiin pois taivaasta. Mikä olisikaan parempi keino satuttaa Jumalan rakastavaa sydäntä, kuin tulla kiusaamaan tämän rakastetun maailman ihmisiä?
Niinpä käärme (=Lucifer käärmeen hahmossa) tuli paratiisiin, ja vietteli ihmisen alamaisekseen. Pahuus, kuolema, sairaudet, valtapyrkimykset yms. astuivat ihmisen elämään. Kaikki muuttui katoavaiseksi. Yhä edelleen ihminen synnyttää kivulla lapsensa, tekee työtä otsa hiessä saadakseen leipänsä, alistaa toisia valtansa alle, ja elää itse loistossa. Tämä oli Luciferin tavoitteena koko maailmankaikkeuden suhteen, mutta siinä hän ei onnistunut. Hän sai haltuunsa vain tämän planeetan.
Tosi on sekin, että Jumala tiesi etukäteen, että näin saattaa käydä, ettei ihminen kestä kiusausta, että hän haluaa tietää hyvän ja pahan. Juuri sitä varten, ettei rikottua, taivaallista lakia voitu muuttaa, täytyi laatia varasuunnitelma. Poika, Jeesus, suostui siihen, ja me tiedämme, että "kun aika oli täyttynyt Jumala lähetti poikansa, vaimosta syntyneen, lain alaiseksi syntyneen" lunastamaan ihmiskunnan lain kirouksesta.
Olisi Jumala tietenkin voinut tuhota luomansa ihmisen hetikin ja tehdä hänen tilalleen uuden pariskunnan. Siinä oli vain yksi pulma, miten siihen suhtatuisivat ne taivaan asukkaat, jotka olivat Luciferia kuunnelleet. Hän oli ylpistynyt ja kehunut omaa hallitustaan ja haukkunut Jumalan hallitusta, ja sitten Jumala olisi hänet enkeleineen ja lakia rikkoneet ihmiset heti tuhonnut, eikö se olisi kertonut, että Jumala oli epäonnistunut hallitsijana. Silloin hän olisi ollut tyranni. Siksi Jumala valitsi toisen tien, uhrautumisen ihmisen sijaiseksi kuolemaan, sovittamaan tämän pahat teot Jumalan edessä. Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa. Niin se vain on. Ihmeellistä, käsittämätöntä.
Rakkauden lakia ei voi muuttaa, vaan se on iankaikkinen, kuten Jumalakin. Jahven ajatukset ovat kuin taivas maasta, niin korkealla ne ovat meidän ihmisten ajatuksista. Kummallinen heppu, niin järjen vastainen, mutta vain meidän järkemme.
> Kaikki me ihmiset olemme kuoleman omia jossain
> vaiheessa. Niinpä ei ole syyttömiä ihmisiä,
> koska kaikki kuolevat. Synnin, eli Jumalan lain
> rikkomisen palkka on kuolema.
Olen lempeä ihminen, mutta tähän on pakko puuttua. Eihän tuossa ole *mitään* järkeä.
Kaikki ovat syyllisiä siksi, että kaikki kuolevat joskus? Ja perustelu tälle on se, että synnin palkka on kuolema?
Sanotaanpas kaikki yhdessä ääneen sama asia toisin: "Kuolevaisuudesta seuraa syyllisyys, ja syyllisyydestä seuraa kuolevaisuus."
Jos tuo ei ole kehäpäätelmä, joka ei ala mistään eikä pääty mihinkään, niin kertokaa hyvät siskot ja veljet minulle, mikä se sitten on?
>Jahven ajatukset ovat kuin taivas maasta, niin korkealla ne ovat meidän ihmisten ajatuksista. Kummallinen heppu, niin järjen vastainen, mutta vain meidän järkemme.<
Johtuisiko se vain siitä, että juuri sinun järkesi on niin vähäinen?
Meille muille asia on harvinaisen selvä!
Psykopaatti kidutusmurhaaja!
Jumala ei siis ole kaikkivoipa.
Ainakin Ilmestyskirjan 21. ja 22. luku kertovat uudesta maasta, jossa vanhurskaus asuu. Onhan siitä paljon muuallakin Raamatussa, mutta tässä nyt lisäksi annoin oman mielikuvitukseni lentää. Silti uskon, ettei tuo kuvaus vedä vertoja sille, mitä siellä lopulta on.
Regressio kai tarkoittaa "palautumista aikaisemmalle kehitystasolle", mikä ei pidä paikkaansa. Lupaushan on ihan toisenlaisesta olotilasta, ikuisesta elämästä Jumalan yhteydessä, ja vielä hänen lähellään, koska lukeehan siellä, että "Jumalan maja ihmisten keskellä!" Jos Jumala on henkilö, joka pitää yllä maailman, eikö ole jotakin paljon valtavampaa asua hänen kanssaan samalla planeetalla.
"Jos tuo ei ole kehäpäätelmä, joka ei ala mistään eikä pääty mihinkään, niin kertokaa hyvät siskot ja veljet minulle, mikä se sitten on?"
Se on uskisselitys
kirjoituksestasi selviää mielenkiintoisia asioita.
- elämää on muillakin planeetoilla
- jeesus syntyikin vaimosta
- taivaassa on asukkaita jotka eivät ole ihmisiä
- jumalan toimintaa säätelee laki
Mukavaa satuilua ja tarinointia. Uskottavuus vaan vähän kärsii siitä että sävellätte loruja sitämukaa kun kirjoittelette.
"Alussa Jumala loi itsellen maailman ja sinne ihmisen omaksi kuvakseen, mieheksi ja naiseksi. Hän katsoi kaikkea tekemäänsä, ja se oli sangen hyvää. "
Ettei olisi vaan syntynyt Sotkan munasta?
"Mutta taivaassa, siis Jumalan omassa valtakunnassa, oli ollut sota,"
Että ihan sota. Luulisi että jumalasi ei kaikkivoipana tarvitse paljon sotia?
"...satuttaa Jumalan rakastavaa sydäntä, kuin tulla kiusaamaan tämän rakastetun maailman ihmisiä?"
Jumalasi kuulostaa varsin tunteikkaalta ja haavoittuvalta. Masokismia?
"...tekee työtä otsa hiessä saadakseen leipänsä, alistaa toisia valtansa alle, ja elää itse loistossa."
Amerikkalainen unelma? Jospa minäkin joskus kovan työn jälkeen elän loistossa.
"Jumala tiesi etukäteen, että näin saattaa käydä"
Mutta ei ollut varma?
"että hän haluaa tietää hyvän ja pahan."
Tiedätkö sinä mitä ne on? Toiselle hyvä on toiselle monesti paha. Määrittele minulle hyvä ja paha.
"Jumala lähetti poikansa, vaimosta syntyneen, lain alaiseksi syntyneen" lunastamaan ihmiskunnan lain kirouksesta."
Minkä lain? Miksi jumalasi on luonnut itelleen lakeja mitä ei voi noudattaa?
"Hän oli ylpistynyt ja kehunut omaa hallitustaan ja haukkunut Jumalan hallitusta,"
Oikein hallitus:) Ketäs noihin taivaallisiin hallituksiin kuuluu? Onko kyseessä demokratia, monarkkia vai kenties despotismi?
"Siksi Jumala valitsi toisen tien, uhrautumisen ihmisen sijaiseksi kuolemaan, sovittamaan tämän pahat teot Jumalan edessä. Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa."
Juuri tästä oli kysymys ja jutun pointti! Miksi jumalasi loi sellasen maailman jossa hänen täytyy toimia edellämainitemallasi tavalla eli kiduttaa itseään?
"Rakkauden lakia ei voi muuttaa, vaan se on iankaikkinen, kuten Jumalakin."
1) Mikä on rakkauden laki?
2) Mistä sait kyseisen tiedon?
3) Jos Jahve ei voi muuttaa sitä niin eikö hän pystykkään kaikkeen?
Saattoihan se hieman tunteelliselta vuodatukselta tuntua, mutta minä ajattelen (ja tunnen) sen juuri niin.
Rakkauden laki löytyy Raamatusta. Se on Jumalan omalla sormella kivitauluihin kirjoittama kymmenen käskyn kokoelma, joka on voimassa ikuisesti Jumalan valtakunnassa, koska Jumalan on muuttumaton (Jaak. 1:17) ja myös hänen lakinsa on muuttumaton. (Matt. 5:18) Neljä ensimmäistä käskyä koskevat Jumalan ja ihmisen välejä ja kuusi viimeistä ihmissuhteita. Se taitaa olla pohjana maailman lakikokoelmille, sillä näin muistan jonkun tuomarin sanoneen.
On selvä asia, jos elämme niiden mukaan, emme loukkaa koskaan Jumalaamme tai lähimmäistämme. Mutta ihmisen on mahdoton toimia tuon lain mukaan tässä maailmassa, jossa on nyt voimassa aivan eri lait, pääasiassa itsekkyyden, ylpeyden ja oman voiton pyynnön lait.
Jumala on kaikkivaltias, mutta hän on myöskin pitkälti armollinen. Lopulta tulee kuitenkin se hetki, jolloin hän vie loppuun suunnitelmansa tämän maailman suhteen. Juuri nyt hän antaa jokaiselle myös vapauden olla eri mieltä hänen kanssaan. Tämä merkitsee vapautta valita kumman puolella haluaa seistä, Jumalan vai hänen vastustajansa, saatanan. Jostakin syystä olen halunnut mennä Jumalan puolelle.
Vapautta on myöskin täällä kirjoitella tai lukea viestejä, joten siksi tein tämän kokeilun. Satuilen sitten muilla kanavilla välillä. Kiitos kysymyksistäsi, ja toivon, että vastaukset antoivat aihetta ajatella.
Semos Siunatkoon Sinua!
Miksi kaikki tämän palstan kristityt ovat seinähulluja?!
Kukaan täysijärkinen ei usko Jumalaan tai Saatanaan...
...ja saatana nauraa tyytyväisenä, kun on voinut pettää ihmisen luulemaan, ettei häntä ole olemassakaan, eikä niin ollen myöskään Jumalaa.
On mukavaa olla seinähullu, sillä viisaus tässä asiassa on hulluutta toisille, jotka eivät asiaa ymmärrä.
ovatkin täynnä ihmisiä, jotka ovat täysin vakuuttuneita omasta viisudestaan ja muiden huulludesta.
"saatana nauraa tyytyväisenä, kun on voinut pettää ihmisen luulemaan, ettei häntä ole olemassakaan, eikä niin ollen myöskään Jumalaa. "
Tuon perusteella saatanan hävittäminen hävittäisi myös jumalan.
Tuollaiseen käsitykseen en ole koskaan aiemmin törmännyt.
"Saattoihan se hieman tunteelliselta vuodatukselta tuntua, mutta minä ajattelen (ja tunnen) sen juuri niin"
Mukavaa. Ei välttämättä ollenkaan huono vaihtoehto sinulle.
"Rakkauden laki löytyy Raamatusta. Se on Jumalan omalla sormella kivitauluihin kirjoittama kymmenen käskyn kokoelma,"
Minä luulin että Mooses naputteli taulut kiveen näyn mukaan. Kiitos oikaisusta. Kuuliko jumalasi samat ohjeet vanhemmilta uskonnoilta joissa myös esiintyy samantapaisia sääntöjä?
"Tämä merkitsee vapautta valita kumman puolella haluaa seistä, Jumalan vai hänen vastustajansa, saatanan. Jostakin syystä olen halunnut mennä Jumalan puolelle."
Tutki itseäsi ja mieti oliko sinulla oikeasti mahdollisuutta valita? Jos valitset väärin sinun jumalasi lähettää sinut kidutukseen. Onko se valinnanvapautta?
"Kiitos kysymyksistäsi, ja toivon, että vastaukset antoivat aihetta ajatella. "
Kiitos vastauksista. Ehdottomasta antaa joka kerta. Joillekkin mielikuvitusmaailma voi olla hyvä asia.
quote>ovatkin täynnä ihmisiä, jotka ovat vakuuttuneita omasta viisaudestaan ja muiden hulluudesta.
Kaikki johtuu siitä, että saatana on Jumalaa vahvempi. Siksi Jumalan piti lähettää oma-poika uhri lahjaksi itselleen jotta hän saisi voimaa. Jumala ei kuitenkaan saanut tarpeeksi paljon voimaa pelastamaan kaikkia ihmisiä saatanalta. Siksi hän pitää maailman uskonnot erillään jotta voisi usuttaa ihmiset sotimaan toisiaan vastaan. Uskon sotia pitäisikin oikeastaan kutsua uhri sodiksi joissa jokainen ihminen uhrataan sodan verisellä alttarilla Jumalan kunniaksi.
samalla se selittää näppärästi miksi kaikki eivät pelastu: jumalalla ei ole tarpeeksi voimaa pelastaa kaikkia.
Se selittää myös miksi pyhällä maalla aina soditaan. Siellä kasvatetaan uhri lampaita herralle. Jotka sitten teurastetaan kun heidän mana pisteet ovat korkeimmallaan.
"Se mikä minua tässä hämää on että jumalan syliin ei mahdu kuin uskovat."
Semos on siitä edullinen vaihtoehto, että hän rakastaa kaikkia paitsi Jumalaan uskovia. Ainoastaan hän todella on hyvä. Vaikka häneen ei uskoisikaan, hän rakastaa silti. Siksi pelastuminen on taattu ihan huomaamatta.
"kaikki eivät kuitenkaan halua hihhulin leimaa otsaansa"
Sitä minäkin ihmettelen, kuka sen leiman haluaa. Onneksi Semokseen voi uskoa ihan omassa rauhassaan.