Ahneus sokaisi

senttari

Tämän palstan otsikko ("Kun mikään ei riitä") pistää ihmettelemään suomalaisia yrityksiä - tietysti myös muualla maailmalla toimiviakin.

Siis kun mikään ei näytä niille riittävän, vaan voittoa täytyy repiä epätoivoisesti veren maku suussa ja peräsuoli pitkällä ulkona lotkottaen.

Kun yritys ilmoittaa, että sen puhdas voitto vuoden toiminnasta on vaikkapa viisi miljardia euroa, onko se mielestänne kohtuullista? Siis kun kaikki menot ja kaikki mahdolliset sallitut kuoletukset ja toimintakulut on vähennetty liikevaihdosta ja viivan alle jää silti tuo viisi miljardia.

Minusta se on kohtuutonta. Tällaiset yritykset ovat juuri niitä, jotka aiheuttavat Suomen kaltaisen pienen kansan köyhtymisen ja putoamisen hyvinvointivaltion statukselta.

Ahnaiden yritysten ja yritysjohtajien ansiosta meillä on opetustoimi kuralla, lasten ja vanhusten huolto alasajettu, terveyspalvelut pitkien jonotusaikojen takana ja suuri osa ihmisistä ajautumassa masennustilaan, joka johtaa ennenaikaiseen kuolemaan.

Eikö riittäisi, että yritys tuottaisi vaikkapa kymmentuhatta euroa puhdasta voittoa vuodesssa. Se riittäisi ainakin minun yrityksessäni. Pitäisin tulosta jopa erittäin hyvänä ja olisin siihen tyytyväinen.

4

1007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulle

      No osta tuon hyvin voittoa tekevän yrityksen osakkeita, ja käytä saamasi osingot ostamalla suomalaisia tuotteita ja palveluita, niin edesautat maan taloutta!

      • GUNMAN

        Työnnä ne sun neuvos perseeseen! Mä sotken sut ja sun osakkeet suohon!


      • EI OO EUROJA

        Tosiaan yritysten kasaamat voitot ei lopulta hyödytä ketään! Ne kulkee sukpolvesta toiseen tai kiertää tellusta kuin juoniva jalopeura! Kukaan yksityishenkilö ei niitä rahoja tule koskaan saamaan eikä ehtisi niitä elämänsä aikana edes kuluttaa jos saisikin!Onko tässä järkeä? Johtajien mielestä nähtävästi on vaikkeivät hyödykään systeemistä itse? Tällaisten yhtiöiden osakkeet ei muutoinkaan kiinnosta!


    • annabelle

      juu.ei riittäny siivousfirmallekkaan.kun aune sanoi ettei enää jaksa kun alueita lisätään ja samat ihmiset joutuu tekemään aina vaan isompia alueita.samalla palkalla tietenkin.ja samassa ajassa.ihmisestä viedään kaikki mehut.sit se meni toimistolle ja sanoi että ei enää jaksa ja halvaantu siihen lattialle.pomo käski nousta ylös ja väitti teeskentelyä olevan..kunnes jonkun ajan päästä tajusi ettei se oikeesti nouse enää.puristaka perkele vielä kireemmälle ihmisparkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      196
      6313
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      242
      4243
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3357
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      85
      3301
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe