JAKAUTUNUT SUOMI

Suomi on poliittisesti jakautunut kahtia. Marinin aloittama vihapuhe persuja kohtaan aloitti lopullisesti jakautumisen. Samaan leiriin liittyivät vihreät ja vasemmisto. SDP satsasi kaiken vaaleihin,ja luuli voittavansa,kuten Marin sanoi ennakkoäänten tullessa näkyviin,toisin kävi..Pettymys oli suuri kun kokoomus ottikin persut hallitukseen,ja viimeinen toivo RKP petti myös. Nyt käydään hallitusohjelman kimppuun ja PUHEMIEHEN sanomisiin,myös persu ministerit ovat joutuneet tulilinjalle.Demari pomo vaatii junnilan eroa, vaikka tietää ettei junnila ITSE ole vaalinumeroaan valinnut. TietystiJunnilan vitsailu asiasta on tuomittavaa. Mari Rantasen kirjoituksissakin on kuulemma sanomista. Purran jakama tilastotietokaan ei ole hyvä. Kaikesta voi huomata,että syksyllä kyyti on kylmää,ja mielekiinnolla odotetaan gallubbien tuloksia,että meneekö kansa viherkommunistien,tahi oikeiston puolelle..
24236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

SDP:n Sanna Marinin miesystävästä on tehty Rikossyyte, raiskaus-syyte

Äänestä

Toi on niin totta. Leikkaukset on kova juttu, joten nähtäväksi jää katsovatko äänestäjät tähän hetkeen tai tulevaisuuteen. Toisia ärsyttää, että työstä kieltäytyvä asuu Kruunuhaassa täysin veronmaksajien piikkiin, toiset taas katsovat, että se on ok...

Äänestä

Ikävää,että näin kävi. blokkivaalit on tulevaisuutta. Kokoomuksen ja demareidenkin näkymykset ovat täysin eri planeetalta. Marin vei puolueen vasempaan nurkkaan ja tuleva PJ.on samoilla linjoilla..

Äänestä

Sisällissota puhdistaisi vasemman laidan taakse aidan, kuten edellisellä kerrallakin. Nyt olisi valkoisilla apuja meren takaakin. Jos niitä nyt edes tarvittaisiin.

Äänestä
  • Valkoiset voittoon!

    Äänestä

Riviin vain toverit, teiltä puuttuu kiväärit!

Äänestä

Vihervasemmisto nostaisi veroja,maahanmuuttoa,bensan hintaa.persut vähentää tukija,porrastaa ansiosidonnaista, laskee bensa hintaa, laskee keskituloisten verotusta. Siinä vaihtoehdot äänestän EDELLEEN PERSUJA.

Äänestä
  • Sitä bensan hintaa nyt ei kannattaisi kehua, sitä toki nyt pari vuotta tuetaan, että persut voi sanoa pitäneensä vaalilupauksen, mutta biovelvoite etenee kaiken aikaa, se on kyllä ihan hyvä asia, koska hiilineutraalisuus on tavoitteena.
    Sinänsä hallituksen talousohjelma on kokoomuksen käsialaa ja hyvä asia, se on kuitenkin sellainen että saa nähdä säilyykö yhteiskuntarauha ja kun iso osa persujen äänestäjistä on kuitenkin duunari taustaisia, niin miten kivaa mahtaa sitten olla, kun nuo kaikki toimet alkaa oikeasti realisoitua myös persujen elämässä. Nyt noista kirjoituksista näkyy, että monet persujen kannattajista eivät oikeasti ymmärrä koko ohjelmasta mitään, vaan hurraavat, että työttömät joutuu töihin, kun etuisuuksia vähennetään.
    Noh, asia jää nähtäväksi, ei ne persut oikein Sipilänkään ohjelmaa kannattaneet, ja se oli vielä pientä tähän nykyiseen verrattuna.

    Äänestä

Persu riisui naamionsa , alta paljastui perusnatsi.

Äänestä
  • Stalinisti-kommarit! Hävetkää!

    Äänestä

Vanhan hallituksen jatkaessa olisi bensan hinta ensi vuonna 30-40 centtiä korkeampi,joten omalla logigaalla hinta on ensi vuonna halvempi persujen ansiosta. N sanan käyttäminen kertoo enemmän kirjoittajista,kun persuista. Vasemmiston veronkorotus laskisi työssäkäyvien ostovoimaa paljon enemmän kun nyt on suunnitteila. Käytännössä mikään ei heikkene,kun on TYÖVOIMAPULA. Asia on tietysti eri,jos töitä ei ole...

Äänestä
  • Totta! Marin 👎🏼

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Totta! Marin 👎🏼

    Elina👍

    Äänestä

Riikka👍👍✌️✌️

Äänestä

Ihan älytöntä jakaa suomi ei biin kebe vaan asiat puhuu puolestaan Huom nyt työvoima sta pula ei ele mennessä vaan tuleva. Suomalaiset osaa myös muuttaa työ perässä palkan mukaan Sillä erotuksella menneeseen on kielitaitoa Ruotsiin mennään nyt kun osataan kieli. Nuoriso osaa englantia Pidetään Suomalaiset kotimaassa. Tää on tajuttava ennenkuin on liian myöhöstä.

Äänestä

Ei todellakaan ole jakautunut tää on tätä vallassa olevien uhoa joka läshähtää kuin huonosti tehty kakku
Katsokaa ei välillä käydään ojassa ,virheisitä oppii.

Äänestä

Kuka sanoo,että vielä tään hallituksen aikaan saannoksia on kaikki huonoa.
On paljon hyvää välillä toiset hyötyy taas toiset.
Toivossa oli hyvä älä ja muutti uskoo. Kaikilla hallituspuolueilla on kai jotain hyvääkin.

Äänestä

Haitta vero hampurilaisille aihettaa liha vuoden
Siten terveys riski ja yhteiskunnalle taakka. Lemmikit verolle koska maapallo saastuu niiden ruokkimisesta ym.

Äänestä
  • Haittavero hiusväreille ja talutointi väreille. Tuhoaa luontoa kun otetaan kasveja ja viemärissä Osa väriaineistä aiheuttaa syöpää.

    Äänestä

Marin oli pyrkyri,mutta osasi taitavasti manipuloida ihmisiä,varsinkin naisia. Hymy ei koskaan yltänyt silmiin asti. Ilmeisesti myös pitkävihainen,kun myöhstyi kaksi kertaa pressan puhuessa,se ei tapahdu vahinkossa,ja heittipä yhden kepun ministerinkin bussin alle. Tekokyyneleet olivat myös oiva veto.Sanna laittoi vaaleissa kaiken yhden kortin varaan ja saikin imettyä ääniä,Suomen onneksi ei tarpeeksi.Kansan sai kuitenkin jaettua kahteen leiriin,ja se ei hyvää tiedä..

Äänestä

Päättäjät eivä tajua mikä liikkumattomuus tarkoittaa. Koulussa ei tarjota muuta kuin kilpailua ja pitäisi käydä lajit sen sijaan käytäisiin sääntöjä ja eri lajit läpi josko löytyisi.
Arjentaidot puuttuu tähän täysin. Hyöty liikuntaa voisi olla vaikka lähteä johonkin harrastukseen. Harrastuksen myötä tulee väkisinkin lähdettyä liikkeelle. Pitäisi luoda muutakin harrastus mahdollisuuksia kuin pelkästään liikunta mahdollisuutta,esim. Marjojen poiminen esim. Puutarha marjat ja niistä valmistetaan kaikkea herkkua eikä lihota kuten karkit Nyt koukut alkaa kun alkaa Puutarha marjat kypsyä. Nuoret eivät voi osallistua kun alkaa koulu. Siksi olisikin tärkeä vaikka kotitsloustunnilla käydä vadelmia ja muita marjoja poimimassa .Sitten koulussa valmistetaan herkkuja.yhdistyy liikunta ja kotitalous tunnit.

Äänestä
  • Viinimarjaa jää poimimatta monelta mummulta mutta koululaiset olisivat tähän hyvä apu. Muutenkin voisi järjestää vaikka nurmikon leikkuu ja lumityöapua yhdessä koulujen kanssa .Raksi ruutuun tai koulu järjestää ym. Yhteistyötä ja näin luoda polkuja nuorille.

    Äänestä

Moni asia jakaa Suomalaiset Siksi olisi hyvä yhdistää tieto taito. Taitoja on monenlaisia ja me pitää saada kunniaan ei vaan akateemiset arvot tai duunari arvot. Siitä tulee Yhteiskunta joka pärjää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomi on poliittisesti jakautunut kahtia. Marinin aloittama vihapuhe persuja kohtaan aloitti lopullisesti jakautumisen. Samaan leiriin liittyivät vihreät ja vasemmisto. SDP satsasi kaiken vaaleihin,ja luuli voittavansa,kuten Marin sanoi ennakkoäänten tullessa näkyviin,toisin kävi..Pettymys oli suuri kun kokoomus ottikin persut hallitukseen,ja viimeinen toivo RKP petti myös. Nyt käydään hallitusohjelman kimppuun ja PUHEMIEHEN sanomisiin,myös persu ministerit ovat joutuneet tulilinjalle.Demari pomo vaatii junnilan eroa, vaikka tietää ettei junnila ITSE ole vaalinumeroaan valinnut. TietystiJunnilan vitsailu asiasta on tuomittavaa. Mari Rantasen kirjoituksissakin on kuulemma sanomista. Purran jakama tilastotietokaan ei ole hyvä. Kaikesta voi huomata,että syksyllä kyyti on kylmää,ja mielekiinnolla odotetaan gallubbien tuloksia,että meneekö kansa viherkommunistien,tahi oikeiston puolelle..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu