Lahkolaiset eli palstalaiset vain omaksuvat uskonnon, joka on heille mukava ja viehättää heitä ja joka ei välttämättä vaadi heiltä mitään.
Sitä voisi nimittää uskonnoksi a la carte (ruokalistan mukaan).
Siinä on kristillisyyden keskeinen heikkous maailmassa nykyään: IHMISILLÄ EI OLE VAHVAA USKOA.
Tältä palstalta puuttuu vahva usko, se on korvattu selittelyillä!
28
486
Vastaukset 28
- Anonyymi
Itse olen laittanut tänne useita Raamatunkohtia, mutta ethän sinä ex-jthatesi kanssa niitä lue. Sinuahan pelottaa, jos vaikka uskontosi mädännäisyys paljastuisi siellä.
- Anonyymi
Niin varmaan, mutta kun ollaan ihan oikeasti kristittyjä, yhtäkään Raamatun jättää ei saa kumota.
Lahkot tekee juuri näin, uskotaan, mutta samalla kumotaan satoja jakeita...missä, mm. Kolminaisuusopilla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin varmaan, mutta kun ollaan ihan oikeasti kristittyjä, yhtäkään Raamatun jättää ei saa kumota.
Lahkot tekee juuri näin, uskotaan, mutta samalla kumotaan satoja jakeita...missä, mm. KolminaisuusopillaMinä en kuulu mihinkään lahkoon, enkä tule koskaan kuulumaankaan.
Meillä kokoontu perheeni tai ainakin minä ja vaimoni.
Ei tarvitse kuulla minkään lahkon omia selityksiä. Raamattu riittää ja rukous.
Ei tarvitse esim. kuunnella juttua:" ei ei ei. Me emme karta emme." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä en kuulu mihinkään lahkoon, enkä tule koskaan kuulumaankaan.
Meillä kokoontu perheeni tai ainakin minä ja vaimoni.
Ei tarvitse kuulla minkään lahkon omia selityksiä. Raamattu riittää ja rukous.
Ei tarvitse esim. kuunnella juttua:" ei ei ei. Me emme karta emme."Totta haastat, välttämättä ei tarvitse olla missään seurakunnassa tai kirkossa.
Kyllä kuuluu karttaa raamatunvastaisia uskoa, siinä JT toimii oikein, se koskee myös sinua! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta haastat, välttämättä ei tarvitse olla missään seurakunnassa tai kirkossa.
Kyllä kuuluu karttaa raamatunvastaisia uskoa, siinä JT toimii oikein, se koskee myös sinua!Siksi tottelen Joh.9-11 sanoja ja kartan JT:n oppeja. En kaikkia heidän oppejaan, mutta kuitenkin monia.
JT:t ovat niitä joista kirjoitetaan Gal.1: 6-9.
En sano heille edes päivää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi tottelen Joh.9-11 sanoja ja kartan JT:n oppeja. En kaikkia heidän oppejaan, mutta kuitenkin monia.
JT:t ovat niitä joista kirjoitetaan Gal.1: 6-9.
En sano heille edes päivää.Lahkot mitätöi, kun ollaan oikein tarkkoja, lähes 5000 raamatun jaetta raamatunvastaisuudellaan.
Ajattelet noin, koska sinulla on jäänyt Raamattu lukematta alusta loppuun!!! - Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17902462j
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Totta on että pettymys sovituksen ja armon ehdoista niiden helppoudesta tai vaikeudesta on omalla tavallaan ikuinen kiistan aihe.
Mutta aika on heittää kiviä ja aika on koota kivet....
Eli kohta on Imaami Mahdin aika ja hän murtaa ristin ja sen vaivalloisuuden. Joka tapauksessa.
Jesajan kirjan lopussa kuvataan Kirkkaudessa ja kunniassa kylpevää Kuninkaallista Jerusalemia ja sen loistoa. Mielestäni se kuvaa juutalaisuuden ja islamin sekä hindulaisuuden tuomaa oikeaa uskoa ja oikean uskon vaikutusta.
Mutta pakanat saavat jäädä yhä pimeyteensä eikä kristitytkään ole kovin voittoisia. Lopussa kun Kalki avatar tulee käydään Kali yogan viimeinen taistelu.
Siinä Buddhalaisten , hindujen ja islamin joukko kukistaa kristittyjen viimeisen linnoituksen eli Afrikan. Kristityt siellä kääntyy Buddhalaisuuteen ja alkaa uusi siunattu ja loistoisa aikakausi.
ELI MYÖS USKONNOILLA ON EVOLUUTIO JA PARHAAT USKONNOT VOITTAVAT HEIKOMMAT.- Anonyymi
Soopaa selittelet
Miksi pitäisi olla vahvaa uskoa. Kuinka monta tuhatta vuotta pitää hakata päätä pölkkyyn.
- Anonyymi
Vahva usko vaaditaan paratiisiin menijöitä.
Eikö jatko-aika kiinnosta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahva usko vaaditaan paratiisiin menijöitä.
Eikö jatko-aika kiinnosta?Jos kiinnostaa ja se on uskomisesta kiinni, kannattaa ruveta pastafariksi.
Tuotat äärettömistä mahdollisista ajatuksista erään. Pelko, kerronko kuinka paljon ihmiskäyttäytymisessä on siitä kyse.
- Anonyymi
valitettavasti totuus on se, että kaikki tekevät juuri noin. Niin sinäkin, koska ei ole olemassa muuta, kuin ihmisetn luoma uskonto, jota kaikki tulkitsevat mielensä mukaan. Nyt esim. KD sortaa köyhiä lahtari hallituksessa raamatun opein.
- Anonyymi
Raamattu ei voi tulkita mielensä mukaan, lahkoille se on ollut jokapv 1600 vuoden ajan!!!
Niin mikä palsta?! Miksi Suomi 24 edes tehtiin?! Kehittyneiltä tosi luopuneilta kristityiltä jää puuttumaan sanaa?!
- Anonyymi
Tehtiin loiseläjille
- Anonyymi
Vahva usko on varmasti JT, kaikki halukkaat mukaan!
- Anonyymi
Usko on vapaasti valittavissa, samoin JT, ei ole pakkopullaa!
- Anonyymi
Sen saa hankittua JT seurassa!
- Anonyymi
Jos viitsii avata Raamatun, ei tarvitse selitellä yhtikäs mitään!
Peräilmaa ei tarvitse selitellä, Sitä joko pääsee tai ei pääse.
- Anonyymi
Miksi, koska tallustellaan vain toisten perässä!
- Anonyymi
Fagerviikit osaa selibaatit muita paremmin.
- Anonyymi
Selittely on helpompaa, kuin lukea Raamattua!
- Anonyymi
Kaikilta osin lahko-oppiin, Raamattu sivuutettu lähes kokonaan
- Anonyymi
Juuri näin...seseseseseslililiseliseli
JT käyttää ajan sanan levittämiseen paikasta toiseen! - Anonyymi
Lahkolaisilla on vahva yhteys saatanaan, ei mitään muuta
JT on yhteys Taivaallisiin kunnossa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää66819- 160808
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa23799Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.101767Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27728Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒192660- 22602
- 61592
Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks36568VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40549On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78490- 39475
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75457- 57455
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.10448- 70443
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437- 54428
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu110427