Legioonalaistauti ei hellitä Norjassa

Suomi24toimitus

Asiantuntijoiden mukaan legioonalaistautiin sairastuneiden ja kuolleiden määrä saattaa kaksinkertaistua lähipäivinä Norjan Fredrikstadissa. Maanantai-iltaan mennessä viiden raportoidaan kuolleen. 29 ihmistä on saanut legioonalaistautitartunnan. Norjan terveysviranomaiset yrittävät parhaillaan selvittää, mistä sairaus on saanut alkunsa.

Legionella-bakteerin aiheuttama keuhkokuume voi olla hengenvaarallinen jo ennestään heikossa kunnossa oleville henkilöille.

Uutinen MTV3:n sivuilla (suomeksi):
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2005/05/369762

VG (norjaksi):
http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=278443

Lisätietoa legioonalaistaudista:
http://www.tohtori.fi/yleislaakari/203.html

Legioonalaistaudin puhkeaminen on nostanut suuren kohun Norjassa. Olisiko tautiin voinut edes varautua? Uskotko Norjan viranomaisten tekevän kaikkensa, jotta lisää tautitapauksia ei tulisi?

1

1360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stp

      Legionella-bakteeri kasvaa luonnossa, jossa vesistössä on sopivaa ravintoa ja lämpötila välillä plus 25-42 C.
      Kysymyksessähän on luonnonbakteeri, joka saa kasvualustan myös ilmanvaihtojärjestelmässä mikäli sen kunnossapidosta suodattimineen ja ilmastointiputkiston desinfioimisesta ei huolehdita.

      Legionella-bakteeritartuntojahan on ollut ympäri maailmaa; myös Suomessa.

      Vihannesten käsittelyssä myös markettien tulee huolehtia niiden kostuttamisesta legionella-bakteerivapaalla vedellä, eli kylmän veden lämpötilan tulee olla alle 20 C ja kuuman 50-60C.

      Norjan viranomaisethan ovat pystyneet diagnostisoimaan keuhkokuumeen aiheuttajaksi ko. bakteerin sitä myöskään salaamatta.
      Kysymyksessähän on vain se, mikä sisäilma tai vihannekset toimivat bakteerilähteenä.

      Suomikaan ei ole keuhkokuumevapaavyöhyke.
      Suomalaisena en ole kuullut vielä koskaan keuhkokuumepotilaasta (kuolemaankin johtaneesta) jossa potilaalle tai omaisille olisi selvitetty keuhkokuumeen aiheuttaja.
      Olisikohan viranomaisillamme oppimista vaikkapa norjalaisista diagnostiikan suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe