Lukasenka pysäytti Wagnerin.

Etenemisen. Herää Kysymys miksi Prigozin lopettaisi etenemisen nyt?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9435695b-e455-4c18-8a2d-68e6e241c31f
Pelleileekö Prigozin vai mitä on tekeillä, onko tämä kuitenkin taktiikkaa Venäjältä?
47762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Valko-Venäjän presidentinkanslia: Prigozhin suostunut pysäyttämään joukkonsa

Valko-Venäjän presidentinkanslian mukaan Jevgeni Prigozhin on suostunut pysäyttämään Wagner-joukkojensa etenemisen Venäjällä, muun muassa uutistoimisto Reuters raportoi.

Valko-Venäjän presidenttiä Aljaksandr Lukashenkaa lähellä oleva Pul Pervogo -kanava kertoo, että Prigozhin on Lukashenkan kanssa neuvoteltuaan suostunut pysäyttämään etenemisen.

Keskustelut oli kanavan mukaan käyty Venäjän presidentin Vladimir Putinin suostumuksella.

Äänestä
  • Reutersin mukaan Prigozhin on antanut joukoilleen käskyn perääntyä

    Uutistoimisto Reuters kertoo Wagner-joukkojen johtajan Jevgeni Prigozhinin antaneen joukoilleen käskyn perääntyä. Reutersin mukaan Prigozhin sanoo ääniviestissä antaneensa käskyn, jotta verenvuodatukselta vältytään.


    Nyt Prigozhin taisi tapattaa itsensä, peruutti.

    Äänestä

  • Prigožin: Lopetamme etenemisen kohti Moskovaa ja palaamme tukikohtaamme

    Venäjän joukot saavat aikaa

    Äänestä

  • Monille pettymys, menikö Jevgenyllä huonot housuun? Mies joutuu muuria vasten jos saadaan kiinni.

    Äänestä

  • Prigozhinin viesti äkkikäänteestä
    Prigozhin väittää, että Wagnerin joukot ovat edenneet 200 kilometriä Moskovaa kohti ilman, että ”yksikään palkkasotilas olisi vuodattanut verta”.

    - Nyt on se hetki, kun verenvuodatus saattaa alkaa. Nyt kun ymmärrämme sen mahdollisuuden, että jompikumpi osa puolista saatta vuodattaa verta, ja ymmärrämme sen mukana tulevan vastuun, käännämme kolonnat ja tulemme takaisin ja vetäydymme leireihimme suunnitelmiemme mukaan, Prigozhin väittää Telegramissa.

    Äänestä

  • Hämäystä se on.

    Prigozin muuttaa Valkovenäjälle. Häntä ei rangaista, mutta hän joutuu "maanpakoon" Wagnerin joukkojen kanssa.

    Tuo voi tarkoittaa sitä että Wagnerin joukot tulevat hyökkäämään Valkovenäjän kautta Ukrainaan ja sitten Prigozinista ja Wagnerista tulee taas venäläinen.

    Äänestä

  • Kesseli ja Luuta työntää ydinaseet sen hullun käsiin ja välttävät vastuun seurauksista.

    Äänestä

Niinkuin aamulla tuumasin,tämä on ryssien teatteria ja Likasankko otettiin mukaan että saa mitallin. Tässä nyt oli tarkoitus venäläisille jotain esittää,sota jatkuu yhtä kiivaana,

Äänestä

Jos tämä oli teatteria, mitä helvettiä tällä saavutettiin? Ei Ukrainakaan tässä ajassa kuitenkaan ole ehtinyt tekemään mitään isoja muutoksia sotasuunnitelmiinsa, eli sodan kannalta hyöty 404, ja tämä saa lähinnä Venäjän johdon näyttämään heikolta.

Äänestä
  • Tällä teatterilla kiilloteltiin kilpiä ja saatiin länsi hämilleen,putinkin pääsi puhumaan kansalle ja näyttämään herruuttaan. Johan tuon näki miten vähän kalustoa oli moskovassa kaduilla,muutama miliisin auto tienvarressa.

    Äänestä

  • Venäjän sodanjohto vaati Wagnerin joukkojen siirtymistä armeijan alaisuuteen. Prigo ei siihen suostunut, koska hän pitää sodanjohtoa idiootteina. Hän syyttää heitä aseiden panttaamisesta ja ylipäätään korruptiosta. Venäjä ei ollut myöskään maksanut Wagnerille sopimuksen mukaisia palkkioita.

    Vauhtiin päästessään Prigo kertoi sodan olevan turha ja Venäjän valehtelevan siitä kansalle. Puhutteli erityisesti äärikansallisia ryhmiä. Marssi Moskovaan sai Putinin näyttämään haavoittuvalta. Venäjällä on muitakin, jotka ovat saaneet tarpeeksi. Prigo ei suinkaan ole ainoa sotaan ja korruptioon tyytymätön.

    Äänestä

Vallankaappausyritys, jonka takana varmasti ... Yhdysvallat.

Ja Te olette kokoajan väittäneet, ettei Venäjää uhkaa mikään....

Äänestä

Prigozhin vannoi ettei mikään heitä pysäytä, no niin taas.

Äänestä

Aai miksi ei 10 000 Wagneria hyökkää 300 000 Putinin kaartilaista vastaan?
Mietippä sitä.

Äänestä
  • Wagnerilaisia on 250 000. Ei kaikki Wagnerit ole olleet sotimassa Ukrainassa, mutta kaikilla on sotakokemusta. Wagnerin joukkoja jotka olivat matkalla Moskovaan oli noin 40 000.

    Äänestä

Tämä oli naiden kolmen keskenään sopima näytös. Ei muuta. Putin osaa tämän pelin.

Äänestä
  • Nimenomaan. Prigozinille annetaan 20 vuoden ystävyyden kautta "asuinpaikka" Valkovenäjällä ja muka ajettuna ulos Venäjältä. Tästä Venäjä saa oivan aseen Valkovenäjälle, ilman että Valkovenäjää tarvitsisi ottaa sotatoimiin mukaan. Prigozin saa armeijansa mukaan ja kun aika on sopiva, ne pääsevät nopeasti liikkumaan kohti Ukrainaa venäläisenä armeijana, sekä samalla pitämään Valkovenäjän oppositiota kurissa ja nuhteessa, ja erityisesti nuhteessa.

    On todella typerää väittää että Prigozin nostaisi käpälät pystyyn kun on vain muutama tunti aikaisemmin lähtenyt Moskovaa kohti kymmenien tuhansien miesten, sekä taisteluvälineiden kanssa ja heivannut siinä samalla useita tiesulkuja nurin että joukot pääsevät eteenpäin.

    Tuo on täysin selvä näytelmä jolla saadaan vain Wagnerin joukot siirretyksi Valkovenäjälle (Huom: Jossa Ukrainakaan ei voi suorittaa mitään salaisia operaatioita niitä vastaan)!

    Muistakaa talvea ennen Venäjän aloittamaa hyökkäystä. Putin järjesti Valkovenäjällä taisteluharjoituksia ja keräsi sinne armeijaa Ukrainaa vastaan ja sitten 24,2,2022 Putin määräsi nuo "harjoittelijat" hyökkäämään Ukrainaan. Tässä voi olla samanlaisesta Ukrainan joukkojen sitomisesta kysymys koska tuo porukka osaa sekä tiedustella että taistella ja Kiova on lähempänä Valkovenäjää kuin Natsivenäjää.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Nimenomaan. Prigozinille annetaan 20 vuoden ystävyyden kautta "asuinpaikka" Valkovenäjällä ja muka ajettuna ulos Venäjältä. Tästä Venäjä saa oivan aseen Valkovenäjälle, ilman että Valkovenäjää tarvitsisi ottaa sotatoimiin mukaan. Prigozin saa armeijansa mukaan ja kun aika on sopiva, ne pääsevät nopeasti liikkumaan kohti Ukrainaa venäläisenä armeijana, sekä samalla pitämään Valkovenäjän oppositiota kurissa ja nuhteessa, ja erityisesti nuhteessa.

    On todella typerää väittää että Prigozin nostaisi käpälät pystyyn kun on vain muutama tunti aikaisemmin lähtenyt Moskovaa kohti kymmenien tuhansien miesten, sekä taisteluvälineiden kanssa ja heivannut siinä samalla useita tiesulkuja nurin että joukot pääsevät eteenpäin.

    Tuo on täysin selvä näytelmä jolla saadaan vain Wagnerin joukot siirretyksi Valkovenäjälle (Huom: Jossa Ukrainakaan ei voi suorittaa mitään salaisia operaatioita niitä vastaan)!

    Muistakaa talvea ennen Venäjän aloittamaa hyökkäystä. Putin järjesti Valkovenäjällä taisteluharjoituksia ja keräsi sinne armeijaa Ukrainaa vastaan ja sitten 24,2,2022 Putin määräsi nuo "harjoittelijat" hyökkäämään Ukrainaan. Tässä voi olla samanlaisesta Ukrainan joukkojen sitomisesta kysymys koska tuo porukka osaa sekä tiedustella että taistella ja Kiova on lähempänä Valkovenäjää kuin Natsivenäjää.

    23.16
    Tuo on kaikki mahdollista, kun kyseessä on kaksi rikollista valtionjohtajaa, ja entinen tuomittu mafiapomo.
    Toivottavasti läntiset tiedustelulähteet saavat ajoissa tietoa, jos tuollaista on tapahtumassa. Venäjällä on hallinnossa " myyriä" jotka vuotavat tietoja. Muuten ei ole selitettävissä se, miten hyvin Yhdysvallat on "kartalla" Venäjän tapahtumissa, vaikka ei niistä juurikaan edeltä käsin huutele.

    Äänestä

HATO natsien propagandaa johon lampaat uskovat

Äänestä
  • """"Jos tämä oli teatteria, mitä helvettiä tällä saavutettiin? Ei Ukrainakaan tässä ajassa kuitenkaan ole ehtinyt tekemään mitään isoja muutoksia sotasuunnitelmiinsa, eli sodan kannalta hyöty 404, ja tämä saa lähinnä Venäjän johdon näyttämään heikolta."""


    Saatiin ainakin huomio pois rintamalta hetkeksi. Ja tällä Venäjä ei tullut heikoksi vaan vahvaksi jos tämä ei ollut teatteria.

    Äänestä

Joko kyseessä oli alunperinkin hämäys tai sitten raha vaihtoi omistajaa BRICS järjestelmässä.

Äänestä

Musikoiden järjenjuoksua ei voi normaali ihminen ymmärtää. Prigozinin täytyy tajuta että tulee olemaan Putlerin tappolistalla se kohde numero yksi.

Äänestä

Lukasenka näytti taitonsa, loistavaa.

Äänestä
  • Prigozin on vellihousu. Oliko odotettavissa kova ilmaisku saattuetta kohti ja Wagnerin oli pakko kääntyä.

    Äänestä

Tuo kaikki herättää kyllä todella paljon kysymyksiä. Onko ilmoitus Venäjän tekaisema väärennös ja valhe, jolla yritetään pysäyttää Wagner? Ilmoitus vaikuttaa kyllä aidolta.

Mutta miksi Prigozin tekisi niin? Hän oli selvästi niskan päällä ja hyvissa asemissa. Hän ei voi olla niin tyhmä, että kuvittelisi Venäjän johdon pitävän lupauksensa kapinallisten armahtamisesta. Putin ei koskaan anna anteeksi häntä uhmanneille, kosto tulee aina ja se on verinen. Prigozinin täytyy tietää ja ymmärtää tämä. Mistä ihmeessä siis voisi olla kysymys? Kulissien tapana on nyt tahtunut jotain outoa mistä emme tiedä mitään, emmekä ehkä koskaan saakaan tietää.

Äänestä
  • Vaikuttaa ihan molemminpuoliselta perusteelliselta ryssimiseltä.

    Äänestä

  • Yksinkertaista - tapaamisessa Prigozhinille yksinkertaisesti näytettiin valokuva, jossa ovat hänen molemmat tyttärensä eli Veronika ja Polina sidottuina FSB:n kidutuskellarissa ja kerrottiin mitä heille tapahtuu mikäli Prigozhin ei vetäydy. Vahvoillakin miehillä on heikot kohtansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Yksinkertaista - tapaamisessa Prigozhinille yksinkertaisesti näytettiin valokuva, jossa ovat hänen molemmat tyttärensä eli Veronika ja Polina sidottuina FSB:n kidutuskellarissa ja kerrottiin mitä heille tapahtuu mikäli Prigozhin ei vetäydy. Vahvoillakin miehillä on heikot kohtansa.

    Ne Wagnerin palkkasotilaatkin muuttavat näin mieltään välittömästi.

    Äänestä

  • "Wagner-palkkasotilaille tullaan antamaan turvallisuustakuut."

    Täysin moraalittomat rikolliset ja joukkomurjaavat antavat turvallisuustakuut? Kuka luottaisi Venäjän mafian antamaan turvallisuustakuuseen? Epäluotettavampaa takaajaa ei maailmasta löydä.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ne Wagnerin palkkasotilaatkin muuttavat näin mieltään välittömästi.

    Wagnerin sotilaat ovat tunnetusti uskollisia Prigolle. Hän kohtelee heitä paremmin kuin Venäjän armeija sotilaitaan. Katkeruus Venäjän sodanjohtoa kohtaan on kuitenkin sen verran kova, etten yllättyisi, jos osa heistä myöhemmin jatkaisi kapinaa.

    Äänestä

Voisi seuraavaksi soittaa putinille että lopettaa sodan.

Äänestä

2000 Wagnerilaista tapettiin ohjuksella no ei ilmeisesti kovin suuri asia juu Teatterilta vaikuttaa koko homma mitä Likasanko on sanonut taikka luvannut

Äänestä

Normal katastroff - venäläinen sanonta.

Eli kun hermo on kireällä, ryssiminen lisääntyy.

Äänestä

Putin on varman tiedon mukaan vaihtanut tämän päivän aikana vaipansa 35 kertaa.

Äänestä
  • Britti tiedustelu kertoi.

    Äänestä

Kadyrovskapas se oli.

Äänestä

Syy tähän teatteriin on selvä. Kalju murhaaja selvästi syyttää muita kuin Putinia väärän tiedon antamisesta sodan syynä. Venäjä valmistuu siis tappioon Ukrainassa. Syntipukit on nimetty jotta Putin selviää tästä muka harhaanjohdettuna. G ja S vastaavat.

Äänestä

Erikoinen käänne, niitä ei ole tänään puuttunut.

Toki jos Putin on järjissään, niin ensi viikolla Prigozhin roikkuu hirressä Punaisella torilla. Niin minä ainakin toimisin, jos olisin presidentti ja joku yrittäisi vallankaappausta. Tuollainenhan voi yrittää myöhemmin samaa uudelleen.

Äänestä

Likasankholla ei taida olla mitään, siis yhtään mitään, annettavaa Wagnerille.

Jos on, niin perivenäläinen idiotismihan tässä vain tulisi koko maailman todisteltavaksi.

Mutta jos on idiootti, niin eihän se sitäkään tajua.

Äänestä

Vodka, se Vodka.

Äänestä

Jotenkin tuntuu, että tämä oli teatteria, jonka Putin ystävineen esitti yhdessä.
Hullujahan ne on.

Äänestä

wagnerin sotilaiden kannattaa jatkossa pysytellä lomilla yksikerroksisissa rakennuksissa

Äänestä
  • Putler aamun puheessaan:
    -Ne, jotka järjestivät ja valmistelivat sotilaallista vallankumousta, jotka kohotti tarttuivat aseisiin omia tovereitaan vastaan, on pettänyt Venäjän. Ja he joutuvat siitä vastuuseen.

    Äänestä

Lukasenkka näytti Prigozille Tavjan kuvaa ja sanoi että tässä on vaihtoehdot,joko peräännyt tai ?

Äänestä
  • Voi olla, että niin Likasankho kuin Putteli-hiirikin luulivat voittavansa, mutta idiootinkaan ei voine uskoa, että tähän shakkipeli muka loppuisi.

    Tämä oli vasta avaussiirto.

    Nähtiin, että jo tällä siirrolla Putin lähti pakoon ja että Likasankho lähetti perheensä turvaan.

    Eivätkä nämä siirrot kummoisen kunniakkaita tulevaisuudennäkymiä kummallekaan KGB- idiootille lupaa.

    Nappuloita tulee kaatumaan paljon ja yhä kiihtyvään tahtiin.

    Natsi-Venäjää ei tule ikävä.

    Äänestä

Venäjän tilannetta seurataan asiantuntijoiden voimin parhaillaan TV-1

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Etenemisen. Herää Kysymys miksi Prigozin lopettaisi etenemisen nyt?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9435695b-e455-4c18-8a2d-68e6e241c31f
Pelleileekö Prigozin vai mitä on tekeillä, onko tämä kuitenkin taktiikkaa Venäjältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu