Henkien kasteessa pastorit tavoittelevat enkelien kieliä ja kaatamisen lahjaa.
Näin helluntaipastori tulee hurmoksiin.
Näin helluntaipastori tulee hurmoksiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ruotsissa Knytbyn helluntaiseurakunnassa yksi pastoreista julisti itsensä Kristuksen morsiameksi sillä seurauksella, että toiset pastorit tappoivat hänet.
auttaako se omaa asiaasi jotenkin jos puhut enimmäkseen soopaa toisten asiasta, miten on?
Mikä on henkien kaste ? Ei ainakaan raamattu sellaista tunne. Älä leiki hengillä.
Helluntailaisten henkikasteista tässä puhutaan.
Hellarit himoitsevat ja iloitsevat villitsevien henkien voimavaikutuksista ja kosketuksista, joita he pitävät henkikasteinaan ja pelastusvarmuuksina ja milloin mitäkin selityksiä niille kokemuksilleen antavat.
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Luterilaisissa ei ole Pyhää Henkeä. Siksi rienaavat.
"Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti. "
Luterilaiset eivät ole uskovia, vaan kristittyjä, siksi heissä ei ole Pyhää Henkeä.
Helluntaipastorit puhuvat "henkikasteesta."
Hengellä voi leikkiä, mutta ei tulella.
Pojilla on vähän termit sekaisin.
Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.
Jos pojat ovat sekaisin herjaamisestaan niin että menee termit sekaisin niin ei haittaa. Se saavat juopua pilkkaamisesta ja muiden tuomitsemisesta, niin että eivät enää erota sanoja toisistaan. Meissä on Kristuksen rakkaus niin täydelliseksi tullut, että kyllä se sen rakkaudessa hyväksymme ja oikeastaan kannustamme heitä kun heillä tuntuu niin hauskaa olevan.
Emme me ole syyttäjän paholaisen puolella, vaan Herran rakkauden lähettiläitä.
Parhamissa ja Olsenissa ja Asusin rakkauden henki tuli täydelliseksi.
Helluntaina 3000 ensimmäistä syntistä ihmistä pääsi uuden jäseniksi kun heidät kastettiin vedestä ja Hengestä syntien anteeksisaamiseksi ja Pyhän Hengen lahjan saamiseksi. Silloin heille tapahtui se Jeesuksen lupaama Hengellä kastaminen, koska he kasteessa saivat Jeesuksen lupaaman Pyhän Hengen lahjan. Apt.2:38
Ei heitä sitten enää kristillisen yhden kasteen jälkeen enää koskaa millään erilisellä henkikasteella kastettu.
Eikä sellaisesta erillisestä henkikasteesta puhuta mitään seurakunnille läheteyissä kirjeissä.
Kristillisen liiton kaste on Yksi kaste, Ef.4:5, jossa yhdessä ja samassa kasteessa on vesi, Henki ja sovintoveren osallisuus.
Osalisuutesi on Jumalan pilkkaaminen, muuta osallisuutta sinulla ei ole Kirjotuksiin, sinä paha ja paatunut luterilanen!
ai, siis , raamatun sanaan uskominen, on helluntailaiselle PAHAA PAATUMINEN . . .
kristinuskon perustuu RAAMATTUUN, Jumalan sanaan.
ainakin myönnät, ettet / ettette usko Jumalan sanaan , raamattuun.
Ihmisille on annettu Baabelin tornin kaatamisen yhteydessä omat äidinkielet, joita tulee käyttää.
Saatana on taivaan ex-ylienekeli ja ylistyskuoron johtaja, kaikki pahat enkelit ovat taivaassa olleita enkeleitä, jotka tuntee Jeesuksen ja Paavalin hyvin tarkasti osaavat Raamattua matkia.
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?"
Evoluutiohan kielet on synnyttänyt. Joskin outoa että miksi sen on pitänyt tehdä niin monia eri kieliä kun olisi kuvitellut että kehittäisi vain yhden kielen ja senkin hyvin pitkän ajan kuluessa eikä siten kuin nyt muutamassa tuhannessa vuodessa kaikki sopottavat omia kieliään. Hurmoskieletkin evoluutio on kehittänyt ja siitä sitä pitää vähän moittia ja herjata että miksi mennyt sellaisia kieliä tekemään mistä kukaan ei mitään ymmärrä. Se kokeilu kyllä saisi loppua nyt saman tien kuin on alkanutkin. Ei se palvele mitään tarkoitus ja hurmostelijoiden pitäisi kuolla sukupuuttoon luonnonvalinnassa.
Helluntailaisuudessa vaikuttavat monet henget.
Hurmahenget ja kaataniset eivät ole kristinuskoon kuuluvia henkiä.
Eikä luterilaisuus ole laisinkaan kristillisyyttä, vaan saatanan syvyyksiä ja pakanuutta. Niin miksi sinä, pakana olet määrittelemässä Raamatun Sanaa ja tuot pakanauskontoasi palstalle? ?
Montako miljoonaa vuotta sitten ne hurmoskielet ovat kehittyneet? Tai miten kieli yleensä voi kehittyä? Sehän on hirvittävän monisyinen prosessi kun ensin pitää olla aivot ymmärtää kieltä, tuottaa kieltä, sitten suu tuottaa sitä sekä vielä merkistö lukea ja kirjoittaa sitä. Ehkä hurmoskieliet olisi pystynyt kehittämään muutamassa tuhannessa vuodessa, mutta oikean kielen kehittämiseen olisi kuvitellut kuluvan vuosimiljoonia ja siltikin voisi vähän takkuista olla. Ja nyt silti pystymme herjaamaan niin sujuvasti. Kyllä evoluutio on ihmeellinen. Oikeastaan aika käsittämätön.
Pahat henget ovat entisiä taivaan enkeleitä, jotka osaa kaikkia enkelien kieliä, ihmisten kieliä, hurmoskieliä, ihan mitä tahansa. Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi, ja kutsuu itseään Jeesukseksi, joka hellutailasiten teltoissa niitä ihmisiä selälleen viskoo ja suusta tulemaan sitä molotusta ja voi tulla vaahtoakin, kun ihminen on taju kankaalla ja silmät vaan pullistelee päässä lahkolaisen teltan lattialla. Yleisö taputtaa käksiään, huutaa aameniaan ja halleeluujaa- huutojaan ihan villisti.
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?"
2. Kor. 11:14
Eikä ihme, tekeytyyhän itse Saatanakin valon enkeliksi.
oliko tuo kuvaus kesän lukuisilta festareilta joiden asiakkaina ovat luterilaiset, ateistit ja kaikki hörhöt juopot narkit ja navetan katoilla kiipeilevät kaffipannuevankelistat !
helluntain uskovia ei siellä hortoile eikä sotki paikkoja.
se oli jo kun ensimmäinen keltanen klöntti kiipesi mutakuopasta rannalle ja suunnisti autokouluun !
niillä oli jo hurmoskieli käytössä. Jeesuksen seuraajat ei siihen joukkoon kuulu, ne eivät selaa albuuminsa klönttisivuja !
ei vaan helluntialiset juopot kuten sodomiittikäkätys
tuntuu nuuskaavan ja juovat koko ajan
Lahkolaisaarnaajat eivät oikein kehtaa harrastaa enää yleisön edessä kielilläpuhumista ja se on ymmärrettävää, niin mielipuolista se touhu on.
kukaan helluntaisaarnaaja ei harasta julkista kielipuhetta koska sellaisesta ei ole mitään hyötyä kenellekkään ja raamattu ohjeistaa selvästi siitä asiasta, lue sieltä ettei tarvitse mitä sattuu naureeta roskaa tuottaa foorumille.
tietoksi
Helluntailainen Grory hoki "sakkara, makara, pakara" moneen kertaan, väliin aaamenta ja halleeluujaa...opetus oli täyttä potaskaa...neuvoi vain unohtamaan synnit koska ne meni jo kaikki Jesuksen piikkiin....
Tuokin "Sakkara" on Faaraon äidin nimi. Glory ilmeisesti kutsui vainajahenkeä paikalle.
Aikansa kukin makkaroi ja sitten se oli siinä.
Tilillä kysytään mitäs luulit makkaroineesi ja miksi.
Tietoksi
Ja mikä on uskomme lopputulos? Pääsemme taivaaseen autuaiden ja pyhien seuraan hyvine juttuinemme.
Suomi24 on osallinen ja suomi24 harjoittaa järjestelmällistä kiihottamista kansanryhmää vastaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin.
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on puhetta tai kirjoitusta, jonka tarkoitus on halventaa tai pelotella kansanryhmää tai lietsoa väkivaltaista tai syrjivää toimintaa kansanryhmää kohtaan. Yleensä kansanryhmällä tässä yhteydessä tarkoitetaan rodun, etnisen taustan, kansallisuuden, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisen tai vammaisuuden määrittämää kansanryhmää.