Antikoagulantit

Anonyymi-ap

Verenhyytymistä estävillä uudemmissa lääkkeissä on mukana pitkä lista mahdollisia haittavaikutuksia, joista osa hyvinkin vakavia. Kysyisinkin nyt pitkään näitä lääkkeitä käyttäneiltä, että onko ilmennyt haittavaikutuksia tai epäily haittavaikutuksista? Ei tarvitse olla välttämättä lääkärin mielipidettä asiasta, vaan oma epäilys riittää tässä.

7

889

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niissä varmaan kauheasti haittoja ole, tietysti täytyy pitää huoli, ettei veri pääse liian ohueksi.
      Yleensähän näitä lääkkeitä käyttävät ihmiset ovat jonkinlaisessa lääkärin seurannassa, eli jos ongelmia tulee, lääkäri ottaa kantaa asioihin.

      Lääkepakkauksissa on aina pitkä litania sivu- ja haittavaikutuksista, mutta ne on laitettu etupäässä lääketehtaan edun kannalta, etteivät joudu korvaamaan mitään, jos haittoja tulee. Harvat saavat mitään vakavampaa haittaa.
      Verenohennuslääkkeet ovat ilmeisesti aika hyvin tutkittuja, ja on todella paljon ihmisiä, jotka niitä joutuvat käyttämään.

      Itse tunnen muutamia, jotka käyttävät esim. Marevania, sekä muutamia, jotka käyttävät jotain muuta valmistetta samaan tarkoitukseen, ja ainakin kaikki heistä ovat pärjänneet lääkkeineen ihan hyvin.

      • Anonyymi

        Onhan esimerkiksi xareltossa pitkä lista mahdollisia haittavaikutuksia, mutta tunnistetaanko vakaviakaan oireita lääkkeen haittavaikutuksista johtuviksi? Omalla kohdalla on nyt epäilys haittavaikutuksesta ja lääke tauotetaan ja korvataan eri tyyppisellä lääkkeellä tilapäisesti. Aloin epäillä haittavaikutusta ja eräältä ulkomaiselta sivustolta löysin haittavaikutuksesta kärsineen henkilön oirekuvauksen joka vastaa omia oireitani. Kerron asiasta lisää, jos oireet osoittautuvat lääkkeen haittavaikutukseksi.


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­­N­­y­­­m­f­o­­­m­­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#179112531

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        Muutama saanut kyllä aivoverenvuodon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutama saanut kyllä aivoverenvuodon!

        Vuodon voi saada lähes kuka tahansa, lääkettä käyttäessä, tai vaikka ei edes käyttäisi.
        Verenohennuslääkkeet ovat tärkeitä silloin, jos ihmisellä on syytä niitä käyttää.


    • Anonyymi

      Uusien lääkkeiden kanssa oltava erityisen varovainen koska viimeisessä vaiheessa käyttäjät testaavat ainetta. Aiempaa kokemusta ei ole nin laajasta käytöstä. Eli tiedon keruu jatkuu ja tietämys lääkeaineesta kasvaa ajan myötä.

    • Anonyymi

      Kyllä on kokemuksia pistoksena annettavista kauppanimillä ENOKSAPARIINI KAUPPANIMI KLEXANE , ENOXAPARIN . INNOHEP VAIKUTTAVA AINE Tintsapariininatrium . MOLEMMISSA MAKSA, MUNUAIS, TROMBOSYYTTIEN LASKU , ANEMIA VERENVUODOT. PITKÄAIKANEN KÄYTTÖ JA LOPETUS HAITTAVAIKUTUSTEN TAKIA MOLEMMISSA ANEMIA TROMBOSYYTTIEN LASKU. ETEISVÄRINÄÄN AIKOINAAN ANNETTU 15 ILMAN EI MITÄÄN HAITTAA.
      VUODOT RUNSAAT PANADOL JA OPIOITTEN YHTEISKÄYTÖN AIKANA

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      112
      6578
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5634
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      72
      4394
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      84
      4296
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      91
      4046
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      82
      1398
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      332
      1218
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      3
      1156
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe