Nauttiiko Niinistö PS.ten luottamusta

Oliko luottamusta herättävä teko Niinistöltä sekaantua hallituspolitiikkaan? Mielestäni presitentin ei tulisi sekaantua tällaisiin tilanteisiin.
18247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Siis sinun mielestäsi presidentin ei pitäisi sekaantua. Et siis tiedä mitä kuuluu presidentin tehtäviin.
Vaikka oletkin tyypillinen tollopersu, niin opiskelehan hiukan valtio-oppia. Sitä alaa, joka Junnilalta jäi opiskelematta.
Tyhmä saa olla, mutta ei sentään ihan noin tyhmä.

Äänestä
  • Tuo Niinistön muori taitaa olla täysin vihreä. Harmi..

    Äänestä

Presitentin valtaoikeuksia ollaan karsimassa ja näemmä ihan syystä.

Äänestä
  • ennakoivat ettei haavisto pressana kotiuta isismammoja lisää?

    Äänestä

Presidentti voi esittää mielipiteensä kysyttäessä niin kuin kuka tahansa muukin ei sitä ole missään erityisesti kielletty.

Äänestä
  • Persujen kannattaisi ottaa Niinistöstä mallia kuinka vttuillaan tavalla josta kukaan ei pääse sanomaan viestin mennessä kuitenkin perille. "Suomi on Ruotsin tiellä" persumantroja toisteli mm. uudenvuoden puheessaan vttuilen huulipunalle vihjaten nyt kuinka Junnila pitää saada viralta pois ettei Suomelle käy kuten Ruotsille kävi jo 🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Persujen kannattaisi ottaa Niinistöstä mallia kuinka vttuillaan tavalla josta kukaan ei pääse sanomaan viestin mennessä kuitenkin perille. "Suomi on Ruotsin tiellä" persumantroja toisteli mm. uudenvuoden puheessaan vttuilen huulipunalle vihjaten nyt kuinka Junnila pitää saada viralta pois ettei Suomelle käy kuten Ruotsille kävi jo 🤣🤣

    Perussuomalaiset kunnioittavat presidentti-instituutiota mistä joidenkin muidenkin ryhmittymien olisi syytä ottaa mallia

    Äänestä

Orpolle ei olisi muuten mennyt perille. pressan oli "jyrähdettävä" omalle
puolueelleen, "työväen puolueelle " 🤣

Äänestä
  • pitäähän se natsien kaveri potkia gillotolpalta pois ettei kiristykset mamupolitiikkaan jää tekemättä...

    Äänestä

kipa päässä tekee sen minkä muut käskevät tehdä 🤣

Äänestä
  • pygmi ei kuitenkaaan aloittanut tuijotuskilpailua tällä kertaa

    Äänestä

Niinistö sanoi mielipiteensä. Joka perustui hänen omaan henkilökohtaiseen arvioonsa.

– Tähän yksittäiseen tilanteeseen liittyen: olen aiemmin saanut aika paljon moitteita liiallisesta puuttumisesta, mutta jos nyt arvioin niin, että vähintään se on kovin kiusallinen hallitukselle. Vähintään.

Äänestä

Presidentin luottamusta ei mitata samalla tavalla kuin hallituksen. Jokaisen hallituksen esityksen on saatava eduskunnan enemmistön luottamus.
Presidentti valitaan 6 vuodeksi.

Äänestä
  • Onneksi on presitentti jonka ei tarvi persuja kumarrella.

    Äänestä

Purra pelasi kyllä korttinsa niin väärin kuin vain voi. Ajattelemattomasti nieli kokoomuksen köyhimpiin osuvat leikkaukset mukisematta niin nyt ei enää uskalla kaataa hallitusta kun tietää että lähes puolet kannatuksesta on sulanut pois.

Persuilla ei vain ole kokemusta hallitusneuvotteluista eivätkä osaaa ajatella peliä yhtä siirtoa pitemmälle niin tuloksena on nyt RKP.n nöyryyttämä rampa ankka puheenjohtajan paikalla.

Äänestä
  • Persut kieriskelevät nyt natsipaskassa kaulaansa myöten. Silti he vielä sähisevät, että "Niinistö ja Räsänen ovat viherpunikkeja". Persujen poliittinen kauhukabinetti on paljastunut kaikessa rumuudessaan.

    Äänestä

On pakko leikata tuon pahan hallituksen jäljiltä. Muuten kun vihervasemmisto oli edellisen kerran hallituksessa 2011-15 lapsilta ja vanhuksilta leikattiin .

Äänestä

Onko vanhan miehen nesteytys kunnossa,koska
on niin lämmin.Vahinkoja sattuu,enkä uskoisi
että presidentti alentuisi solvaamaan ps,koska
muuten hänen täytyisi antaa solvaus myös marinille,koska on osallistunut natsin hautajaisiin,sekä Lipposelle,Tiitisen listan jäsenet
on venäjä natseja,Jan.....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oliko luottamusta herättävä teko Niinistöltä sekaantua hallituspolitiikkaan? Mielestäni presitentin ei tulisi sekaantua tällaisiin tilanteisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu