Palstalla kirjoittaminen on typerää ajan haaskausta, joten lopetin sen.
Miksi sinä kirjoitat edelleen palstalle?
Etkö huomaa sen olevan typerää ajan kuluttamista?
Hukkaat elämäsi hengailemalla tällä palstalla: tosi elämä on palstan ulkopuolisessa maailmassa. Sieltä minäkin morsiamen löysin. :)
Miksi sinä kirjoitat edelleen palstalle?
Etkö huomaa sen olevan typerää ajan kuluttamista?
Hukkaat elämäsi hengailemalla tällä palstalla: tosi elämä on palstan ulkopuolisessa maailmassa. Sieltä minäkin morsiamen löysin. :)
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minäkin lopetin kirjoittamisen tänne.
En enää kirjoita mitään, en edes tätä tähän.
Olen kertakaikkiaan lopettanut kirjoittamisen tänne.
En ymmärrä, miksi jotkut voivat kirjoittaa tänne.
Jumalakaan ei kirjoittele tänne mitään. Eikä Jeesus.
Eikä häpy... korjaan pyh pyhempi pyhin henki.
Jumala kirjoittelee tänne palvelijoidensa kautta. Jumala vaikuttaa uskovissa ne sanat, jotka he tänne kirjoittavat. Niinpä ne viestit ovat itsensä Jumalan kirjoittamia.
Todella avuton Jumala, jos ei itse kykene edes kirjoittamaan. Ja sellainen sitten on muka luonut kaiken. Voi miten lapsellinen taikausko!!!
Voisi olettaa, että jumalan suunnaton viisaus jotenkin ilmenisi näissä kirjoituksissa.
googleta sanoja 🤣🤣🤣
No minkä takia vielä kirjoittelet.
Varma Tieto pitää palstaa huumoripalstana siksi joskus lueskelen. Täällä on liikuttavan kiivaita ateismin ja teismin kannattajia jotka eivät edes ymmärrä mistä kirjoittavat. Jos jonkun kirjoitus on asiallinen tietoon perustuva eivät palsta-ateistit uskontojen uhrit sitä ymmärrä.
Varma Tieto
Stronghist ei ole niin tyhmä, ettei ymmärtäisi asiapitoisia viestejä: hän ei vain välitä siitä, mitä sanotaan ja jatkaa omaa kampanjaansa.
Ajattele nyt vaikka tätä väitettä, jonka mukaan Paavali valehteli ja keksi omasta päästään Jeesuksen. Tuohan kaatuu jo Paavalin kirjeiden perussanomaan, kun hän sanoi vainonneensa Jeesuksen opetuslapsia ennen kääntymistään. Niinpä Jeesus ei ollut Paavalin keksintöä, koska Jeesuksen opetuslapsia oli jo ennen häntä.
Ja kun Paavali sanoo Jeesuksen syntyneen Daavidin sukuun, kuolleen ristillä, tulleen haudatuksi ja heränneen ylös kuolleista, niin tietenkin hän kirjoittaa todellisesta ihmisestä eikä jostakin henkinäystä. Mutta ei tällainen järkipuhe Stronghistiin ja hänen heimolaisiinsa tehoa.
"Tuohan kaatuu jo Paavalin kirjeiden perussanomaan, kun hän sanoi vainonneensa Jeesuksen opetuslapsia ennen kääntymistään."
Juudeassa uskottiin taivaallisiin Jumalanpoikiin, joista lahkoilla oli omat tulkintansa. Paavali uskoi itsekin tuohon taivaalliseen olentoon ja vainosi eri tavalla tuohon olentoon uskovia.
"Ja kun Paavali sanoo Jeesuksen syntyneen Daavidin sukuun, kuolleen ristillä, tulleen haudatuksi ja heränneen ylös kuolleista, niin tietenkin hän kirjoittaa todellisesta ihmisestä eikä jostakin henkinäystä."
Vanhimmaksi uskotussa kirjeessä ja ihan ensimmäisessä maininnassa Jeesukseen ristiinnaulitsemista hän kirjoittaa näin:
31 Te mielettömät galatalaiset, kuka teidät on lumonnut? Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna!
Ei tästä voi tehdä muuta kuin kaksi vaihtoehtoista johtopäätöstä: Jeesus naulattiin ristille Galatassa tai hän oli puhtaastihenkiolento, joka naulattiin ristille taivaassa ja sen jälkeen ilmestyi ristiinnaulittuna siihen uskoville ympäri Levanttia.
"Juudeassa uskottiin taivaallisiin Jumalanpoikiin, joista lahkoilla oli omat tulkintansa. Paavali uskoi itsekin tuohon taivaalliseen olentoon ja vainosi eri tavalla tuohon olentoon uskovia."
Pohjimmiltaan kiista oli siitä, pitääkö lakia noudattaa. Paavalin vainoama lahko kirjoitti omiin sepitelmiinsä, ettei tuo taivaallinen taikaolento tullut ottamaan pois lakia. Olennon mukaan laista ei häviäisi yksikään kirjain.
Paavali sen sijaan pitäytyi omassa uskossaan tuohon henkiolentoon ja sepitti, ettei lakia tarvitsisi noudattaa.Hän vainosi noita lain noudattajia kunnes he saivat aikaan jonkinlaisen sovinnon ja voiko tuota miksikään sovinnoksi edes sanoa kun siinä käytännössä kaksi lahkoa lähti eri teille ja synnyttivät juutalaisuuden ja kristinuskon, joiden välillä on ollut kiistaa koko 2000 vuoden ajan pogromeineen ja holokaustineen.
ei saatana
Jeesus laitettiin paaluun ei ristille
Raamatun mukaan ei ole mitään kiistaa, se on kirjoitettu uskottavaksi, eikä kartettavaksi, niin kuin ateistit tekee, että saavat elää kuin pulloperse siat!
No tästä on ihan turha kiistellä kun ei oikeasti laitettu kumpaankaan.
Asiallisesti Jeesus sidottiin ohjuksen kylkeen jeesusteipillä ja ammuttiin kuuhun.
Paavali uskoi samalla tavalla kuin ne juutalaiset, jotka uskoivat ennen häntä Jeesukseen.
Galatalaiskirje:
1:22 Mutta olin kasvoiltani tuntematon Juudean seurakunnille, jotka ovat Kristuksessa.
1:23 Heidän kuuloonsa oli vain tullut: "Meidän entinen vainoojamme julistaa nyt sitä uskoa, jota hän ennen hävitti";
1:24 ja he ylistivät Jumalaa minun tähteni.
Juutalaisuus on ollut jo paljon ennen Jeesusta ja Paavalia. Ei se syntynyt Paavalin väitellessä juutalaisia lainkiivailijoita vastaan.
Täällä usein on ateistien kielenkättö sellaista, että ei kiinnosta paljon kirjoitella. Olen tavannut sivistyneitäkin ateisteja, joiden kannssa voi edes asiallisesti keskustella siviilissä.
1234567---
" joiden kannssa voi edes asiallisesti keskustella siviilissä."
Keskustelet siis tavallisesti sodassa ateistien kanssa. Vain joskus täällä siviilissä.
Monet väsyvät ja lopettavat ateisminsa juuri osaksi siksi, että aatteesta ei ole käytettävissä kotimaista palstaa, jossa aiheen asiasisältöjä voitaisiin käsitellä. Ateistisiin järjestöihin ja ateistien yhteiseen tekemiseen suhtaudutaan todella nuivasti.
Kuitenkin on niin, että vain palstan sisältä käsin voidaan tehdä muutosta ja käsitellä niitä asioita, joita ateismiin ja sen muodostamiin rajapintoihin kuuluu.
Ehkä me saamme jonakin päivänä trollivapaan kanavan, johon ateistit ja ateismista kiinnostuneet voivat kokoontua keskustelemaan asiaa ateismista.
Avaaja lisää:
Uskonnot ja uskomukset - palstalla vain uskovaiset roskaa toisten forumeita Jeesus jutuillaan. PItäisi olla kuin he
elin-tavat
PH:t ,Palli Hiet nuuskitaan kun se on "parempaa kuin atistinen tupakka"
ja Raamatut poltetaan "kostoksi Ukrainan sodasta Jumalalle"
ja josta "Siteeraan iltalehteä, joka on Raamattua parempi faktalähde"
sanoi uskovaien forumeilla
vais!
Uskovaisten juttujen pelkkä lukeminenkin on typerää ajan haaskausta, joten ilmiannan ne poistoon. Pitäisikö sanoa kuten uskikset palstalla "KOSTOKSI miikkanaahumille" vai ei?
Uskovaiset, ovat lisäksi katkeria kaikille
Edes omat forumit eivät heitä kiehdo, saati Jumala vain netti
t. avaaja
"Etkö huomaa sen olevan typerää ajan kuluttamista?"
Kun on aikaa, on sitä kiva kuluttaa typerästi. Meissä kaikissa asuu pieni Junnila, joka joskus haluaa olla kokoaan suurempi.
"Sieltä minäkin morsiamen löysin"
Toivottavasti hän ei joudu kärsimään palstalla osoittamastasi sadistisesta puolestasi.
Mutta jos kuitenkin joutuu, ei syy ole minun eikä palstan, vaan SINUN!
Ei tänne jaksa kirjoitella eikä ehdikään. :)
sano suoraan, iski ryyppyputki päälle.
Jos lopetit kirjoittamisen, mistä tämä aloitus mahtoi tulla?
Jumala kirjoitutti sen minulla, koska hän ei itse osaa.
Siksi Raamattukin piti ihmisten kirjoittaa.