Jatkuvasti iltapäivälehdissä esitellään ja kerrotaan joidenkin 'somevaikuttajien' elämänkuvioista. Ketä ovat nämä ainakin meikälle täysin tuntemattomat 'vaikuttajat'. Mihin he siis vaikuttavat? Juttujen sisältöjen perusteella aika tavallisia tallaajia seassa jopa aika tyhjiä oloita, joilta ei paljo mitään oikeasti suurta tule ilmi.
Mikä on 'somevaikuttaja'
Anonyymi-ap
17551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mihin ne muka vaikuttaa? Vaikuttaja käsitettiin ennen henkilöksi jolla oli valtaa. Esim. kuuluisia artisteja, poliitikkoja, talousmiehiä. Nyt joku Ninni Töntteri vetää huulipunaa töröhuuliin ja on suuri vaikuttaja.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#179163889
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ennen puhuttiin tyhjäntoimittajista.
Somevaikuttaja on hyödytön hölmö tyhjäntoimittaja! 😁
suoraan sanottuna mitätöntä mössöä koko sakki ! kuka täysjärkinen jaksaa kuunnella tai katsoa heidä tekemisiään ! ei ole ihme jos psyyke alkaa pätkiä !
Se on oikeastaan pelottava nimitys, se tyyppi voi olla mitä tahansa.
Miksi se ei voisi olla sometoimija tms?
Vaikuttaja sana antaa ansiotonta valtaa.
Titteli niille joiden äo on alle kengännumeron. Monet heistä myös harjoittavat sitä maailman vanhinta ammattia myymällä itseään.
somevaikuttaja = tietokone/puhelin Orja.
Somevaikuttaja=hyödytön hölmö.
Ei niinkuin mitään meriittiä kuin todella yrittää toisiin hölmöihin vaikuttaa!
Orpo kätsymän.
Tekee höttösisältöä nettiin ja sillä on lauma "seuraajia" joista suurin osa on jo kadonnut.
Somevaikuttaja on paskanjauhaja!
Minusta “somevaikuttaja” on vähän harhaanjohtava sana, jos sillä ajatellaan vain valtakunnallisesti tunnettua julkkista tai ihmistä, joka tekee kaupallisia yhteistöitä.
Jo ennen nykyistä TikTokia esimerkiksi Funimatessa ja Musical.lyssä oli suomalaisia nuoria tekijöitä, jotka keräsivät isoja seuraajamääriä ja joiden videot tavoittivat paljon oman seuraajakunnan ulkopuolisiakin. Vaikutus voi siis olla aika rajatun yhteisön sisällä mutta silti todellinen.
Ehkä parempi mittari kuin pelkkä seuraajamäärä on se, kuinka pitkään ihmiset seuraavat tekijää, kuinka paljon sisältöä katsotaan ja millainen suhde yleisölle tekijään muodostuu. Yksi konkreettinen esimerkki tästä on Alisa Vivianista tehty juttu, jossa käsitellään hänen taustaansa Funimatessa, Musical.lyssä ja TikTokissa sekä sitä, miten somevaikuttajuus voi syntyä pienemmänkin mutta sitoutuneen yleisön kautta:
https://suomireport.com/alisa-vivian/
Koittavat saada näkyvyyttä ettei tarvitsisi tehdä oikeita töitä.
Se on tämän sairaan ajan yksi sairas ilmiö, joka käänteessä syötetään tuota "vaikuttaja" termiä jos minkämoisista huuhaa sankareista.
Siitä näyttää kehkeytyneen uusi "Sampo", mutta jauhaako mitään yhteiskunnan hyväksi, vai onko yleisesti mainostettu ilmiö ns. "mätä kukko" minkä suojissa turhautuneet friikit purkaa henkilökohtaisia traumojaan ??
Minusta “vaikuttaminen” on somessa vähän eri asia kuin perinteinen vaikutusvalta. Henkilön ei tarvitse olla asiantuntija tai edes itse tavoittaa valtavaa yleisöä, jos hänen puheistaan tehdään klippejä, reaktiovideoita ja meemejä, joita muut levittävät eteenpäin. Silloin myös kritiikki ja väittely voivat kasvattaa tunnettuutta.
Kirjoitin tästä ilmiöstä Juhana Tegelbergin kautta, koska hänen kohdallaan näkyy aika hyvin, miten TikTok-livet, muiden tekemät klipit ja yleisön reaktiot yhdessä rakentavat somejulkisuutta. Jutussa ei väitetä häntä Suomen suurimmaksi vaikuttajaksi, vaan pohditaan juuri sitä, mitä “vaikuttaminen” tällaisessa ympäristössä käytännössä tarkoittaa:
https://suomireport.com/juhana-tegelberg-vaikutus-somessa/
Ehkä somevaikuttajan vaikutus näkyy nykyään usein enemmän siinä, mistä ihmiset puhuvat ja mitä he levittävät eteenpäin, kuin siinä että vaikuttaja suoranaisesti muuttaisi ihmisten mielipiteitä.
Juoppoja tyhjäntoimittajia, jotka kuvaavat persettään. Vaikuttavat idiooteilta.