Hautajaiskäytäntö

Anonyymi-ap

Olemme järjestämässä äitini hautajaisia. Miten siunaustilaisuudessa menetellään, en löytänyt vastauksia kysymyksiini:

- pappi kyseli tietoja äidistä, kertooko hän ne siunauksen yhteydessä vai muistotilaisuudessa ?
- mille puolelle arkkua omaiset laskevat kukkansa ?
- nouseeko väki siunausta luettaessa seisomaan ?
- kun jumalanpalveluksessa sitten luetaan vainajan nimi, noustaanko seisomaan nimen luennan yhteydessä (miten siinä ehtii...?) vai vasta kun luetaan (kai) jokin rukous ja soitetaan uruilla ?
- tuhkahautauksessa arkku jää kirkkoon, mutta tuoko hautaustoimisto sen myös ensin kirkkoon vai pitääkö olla omaiset kantamassa..?
- milloin sitten haetaan kukat arkulta ja lähdetään pois ?

6

317

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otat varmaankin yhteyttä hautaustoimistoon ja pappiin, molemmille voi esittää nuo kysymykset ja he kyllä neuvovat käytännöistä. Hautaustoimisto on paikka jossa voi sopia kaikista järjestelyistä.

      • Anonyymi

        Niin, tiedän kyllä nuo tahot, mutta kysyinkin nyt tällä palstalla.

        T. Aloittaja


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­­N­­­y­m­f­o­­­m­­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#179164687

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijaisuudessa kuuluu olla hiljaa promtheuzleirin opein. On heitä jotka hautaavat kaiken kerralla, ja niitä toisia.

    • Anonyymi

      Hyvä hautaustoimisto auttaa alusta loppuun asti . Näin minulle tuli suuriapu , siltä suunnalta.

    • Anonyymi

      Lähiomaiset laskevat kukat vainajan sydämen puolelle, yleensä. Muut sitten siitä edelleen toiselle puolelle.
      Hautaustoimisto hakee arkun ja kukat kirkosta. Kukat viedään tavallisesti haudalle ja arkku odottamaan tuhkausta. Hautaustoimisto hoitaa kaiken tämän. Omaisten ei tarvitse koskea arkkuun.
      Arkkua saa kuljettaa vain hautaustoimiston autolla, hautaustoimisto hoitaa kaikki kuljetukset.

      Pappi, joka siunaa vainajan, kyselee tietoja siksi, että osaisi pitää sopivan siunauspuheen. Siunaustilaisuudessa pappi ei silti avaa vainajan elämää eikä kerro, mitä on saanut tietää, ei ainakaan mitään kielteistä vainajasta. On eri asia pitää siunauspuhe vanhuksen saattajille kuin lapsen saattajille, ja on eri asia lohduttaa jo kauan poispääsyä odottaneen omaisia kuin kesken parhaiden päiviensä pois nukkuneen omaisia.

      Papin ja hautaustoimiston kanssa sovitaan siunaustilaisuuden yksityiskohdista omaisten toiveiden mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe