Raamatun kymmenen käskyä ovat osoitus moraalisesta-ymmärtämättömyydestä: Pistäkää tähän parempi versio kymmenestä käskystä!
(a) Mitkä käskyt tulisi poistaa.
(b) Mitkä käskyt tulisi laittaa poistettujen tilalle?
(a) Mitkä käskyt tulisi poistaa.
(b) Mitkä käskyt tulisi laittaa poistettujen tilalle?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pois narsistiset jumalan käskyt:
1. Älä palvo ketään muita kuin minua.
2. Älä turhaan sano minun nimeäni.
Tilalle:
1. Kohtele kaikkia ihmisiä tasa-arvoisina uskontoon, sukupuoleen, rotuun tai etniseen taustaan katsomatta.
2. Älä pidä ketään orjanasi. Kukaan ei voi omistaa toista.
Thou shall not underfill pot with water.
Thou shall not add pasta to water before it is in a full boil.
Thou shall not add oil to the cooking water.
Thou shall use ample salt in the cooking water.
Thou shall stir the pot immediately after adding the pasta.
Thou shall not overcook pasta.
Thou shall not drink white wine with meatballs.
Thou shall not rinse pasta before serving.
Thou shall not serve pasta with non-aged wines.
Thou shall not use jalapeño in marinara sauce.
There are many more rules, but these are the top ten.
Vertauskuvia Raamatusta
Matteus 9:17 FINRK
Eikä uutta viiniä lasketa vanhoihin nahkaleileihin. Silloinhan leilit repeytyvät, viini valuu maahan ja leilit menevät pilalle. Ei, uusi viini lasketaan uusiin leileihin, ja niin molemmat säilyvät.”
Tämä kuvaa ihmisen henkistä kehitystä.
Kristinusko on aina ollut monoteistinen, mikä tarkoittaa, että uskomme yhteen Jumalaan. Mutta uskomme Jumalan ykseyteen viittaa erityisesti hänen luonteeseensa tai olemukseensa. Jeesus opetti ja osoitti, että jumalallinen luonto on olemassa kolmessa jumalallisessa persoonassa. Ykseyden helluntailaisuus on helluntailaisuuden alajoukko, joka uskoo, että Jumala on vain yksi persoona ja että hän ilmaisee itsensä eri tavoilla, kasvoilla tai "muodoilla": "Isä, Poika ja Pyhä Henki (tai Pyhä Henki) ovat eri nimityksiä yhdelle Jumala. Jumala on Isä. "Kirkko ... uskoo yhteen Jumalaan, Isään Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on; ja yhdessä Kristuksessa Jeesuksessa, Jumalan Pojassa, joka tuli lihaksi meidän pelastuksemme tähden; ja Pyhässä Hengessä." Tietenkään ei ole mitään järkeä puhua Jumalasta jokaiselle uskonnolle; voi olla vain yksi Jumala, sama kaikille kansoille, kaikille uskonnoille, joista on ainakin epämääräinen käsitys taustalla oleva jumaluus, ehkä piilotettu useiden jumalien taakse, vaikka se olisikin "tuntematon Jumala" Jeesus Hän syntyi juutalaisesta äidistä, Galileassa, juutalaisessa osassa maailmaa. Kaikki hänen ystävänsä, työtoverinsa, työtoverinsa, opetuslapsensa, kaikki heistä oli juutalaisia. Hän palvoi säännöllisesti juutalaisessa yhteisöllisessä jumalanpalveluksessa, synagoogissa.
10 Käskyä viittaa monoistisuuteen Älä palvo muita jumalia. No Miksi. Koska Jumala on yksi. Luominen ei ole tiimityötä, eikä rakkaus ole peräisin monesta lähteestä.
> Raamatun kymmenen käskyä ovat osoitus moraalisesta-ymmärtämättömyydestä:
Olen erimieltä. Mielestäni kymmenen käskyä on toiseksi paras laki, heti tämän jälkeen:
"Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
Mat. 22:37-39
Kaikki muut on surkeita.
Aramea tunnetaan parhaiten kielenä, jota Jeesus puhui. Se on seemiläinen kieli, joka on peräisin Eufratin keskiosasta. Sieltä se levisi 800-600 eKr. Syyriaan ja Mesopotamiaan. Vanhimmat säilyneet kirjoitukset ovat tältä ajalta ja kirjoitettu vanhalla arameaksi. Jeesus osasi levittää sanomaa ja kymmentä käskyä. Jokaisella kirkon aikakaudella on "hyväksyttävät syntinsä". Usein ne synnit, jotka jätämme huomiotta, eivät ole helposti havaittavissa. Tämä itse asiassa tekee niistä niin vaarallisia. Joskus jopa nimeämme synnit uudelleen, jotta ne eivät kuulosta synniltä ollenkaan. Luulenpa, että näin on opportunismin kohdalla (Room. 2:8; Fil. 1:17; 2:3; Jaakob 3:14, 16). Opportunisti on huolissaan omasta hyödystään. Hän on pragmaatikko, joka poimii ja valitsee, mitä tekee tai jättää tekemättä sen perusteella, mikä saa hänet lopulta näyttämään parhaalta tai sen perusteella, mikä hyödyttää häntä.
Tämä ajattelutapa sopii toiseen hyväksyttävään syntiin: suosimiseen tai puolueellisuuteen (1. Tim. 5:1; Jaakob 2:1–13; 3:17; Juudas 6). Opportunisti on suotuisa niitä kohtaan, joista hän voi saada jonkinlaista hyötyä. Jos suhteesta ei ole odotettavissa hyötyä, opportunisti ei osoita juurikaan kiinnostusta sen ylläpitämiseen. Jotkut kutsuvat tätä ruskeaksi; Jumala kutsuu sitä synniksi (5. Moos. 16:19; Sananl. 24:23; 28:21; Mal. 2:9; Luukas 16:15).
Opportunistinen puolueellisuus vahingoittaa perheitä, ystävyyssuhteita ja kirkkoja. Se on kiusaus, jonka me kaikki kohtaamme, ja meidän pitäisi säännöllisesti tutkia sydämemme. Olemmeko ystävällisiä työnantajillemme osoittamalla heille kunniaa ja kunnioitusta vai vain etenemismahdollisuuden vuoksi? Julkaisemmeko sosiaalisessa mediassa vain saadaksemme yleisöä? Rakastammeko puolisoamme vain saadaksemme vastavuoroista rakkautta? Olemmeko valmiita auttamaan apua tarvitsevaa ystävää vain, jos olemme varmoja, että palvelus palautetaan? Annammeko periksi imartelun kiusaukselle?
Useat raamatulliset kertomukset paljastavat opportunismiin perustuvan puolueellisuuden vaaralliset vaikutukset, erityisesti ne, jotka löytyvät Genesiksen kirjasta. Jaakob oli opportunistinen hankkiessaan Esaun esikoisoikeuden. Hän rakasti poikiaan osittain Raakelista, hänen suosikkivaimostaan, jonka puolesta hän joutui työskentelemään neljätoista vuotta Labanin opportunismin vuoksi. Josephin mustasukkaiset veljet kohtelivat häntä opportunistisesti. Mutta opportunistisen puolueellisuuden kerrontaketjussa on suloinen tauko. Egyptissä Joosef oli uskollinen, älykäs ja kunnianhimoinen; hän ei ollut opportunisti (1. Moos. 40:14). Silti hän nousi valtaan toiseksi vain faraon itsensä jälkeen (41:40).
Tietysti kaikki, mitä Joosef teki, Jeesus teki paremmin. Jeesus ei ollut opportunisti, Paavali sanoo:
Vaikka hän oli Jumalan muodossa, HÄN ei pitänyt tasa-arvoa Jumalan kanssa ymmärrettävänä, vaan tyhjensi itsensä ottamalla palvelijan muodon ja syntyessään ihmisten kaltaiseksi. Ja kun hänet löydettiin ihmisen muodossa, hän nöyrtyi olemalla kuuliainen kuolemaan asti, jopa ristinkuolemaan asti. (Fil. 2:6–8)
Kun ahneesti tartutaan epäoikeudenmukaiseen hyötyyn (Sananl. 1:19; 15:27; 28:16; Jes. 57:17; Jer. 6:13) on sopimatonta niille, jotka seuraavat Kristusta, sillä lopulta vain se, mikä tuodaan se alhainen, joka korotetaan Kristuksen mukana (Hes. 21:26; Matt. 23:12; Luukas 14:11; 2. Kor. 4:14; Fil. 2:9–11). Kristittyjen tulee toimia sen mukaan, mitä saamme kuolemasta (Fil. 1:21), ei sen mukaan, mitä voimme saavuttaa vain tässä elämässä.. Kaikki on hyödyllistä jos ja kun toimit 10 käskyn mukaisesti. Ateistit omaavat samanlaisen moraalin kuin me kristityt.