Onko haittaa jos on laittanut lisäysöljynä 0,5 litraa 5/30 laatuista öljyä 0/30 öljyn sekaan? Kyseessä bensaturbokone.
Öljynlaatu
Anonyymi-ap
8283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muut öljyn speksit vaikuttaa asiaan ei viskositeetti. Ilmeisesti sinulla on vanha auto ja haluat säästää pari euroa, mutta se on tyhmää.
Vähemmän siitä on haittaa, kun että ei lisäisi öljyä ollenkaan.
Juu, parempi on varmaankin laitta hätätapauksessa jotakin öljyä, jos öljyn taso on liian matala. Eihän sitä täyteen kannata laittaa, vaan vähän yli minimin, jos on laskenut alle sen minimin.
Ei mitään merkitystä moisella asialla
Ei siinä 1998 mallisessa opelissa ollutkaan mitään väliä.
Mutta jos uudempaan laitat väärien luokkien öljyä, pahimmillaan öljy palaa kokkareiksi, tukkeaa öljykanavat ja moottori leikkaa kiinni.
Eipä kai niin väliä enää siinä vaiheessa kun pitää jo lisäillä öljyä.
Se on volkkarin normaalirytmiä jo alusta alkaen.
Lisä öljynä ? eli auto jo kuluttaa öljyä 0W pumpattavuuden alaraja on -40 ja 5W vastaava raja -35 eli ääriolosuhteissa minimaalinen ero