Älykkyystestit ja muut outoudet

Hei jälleen kaikki tahmakätiset karvaturrit. On niin paljon tapahtunut kaikkea mielenkiintoista että ajattelin kirjoittaa ja pistää nippuun liian vähälle huomiolle jääneitä asioita. Tottahan toki sensuuri saattaa iskeä muuta sigmamies nauraa moisille stasi henkisille aivopestyille poloisille.

Otetaan ensiksi käsittelyyn erittäin mielenkiintoinen älykkyysosamäärä mittaus jonka suoritti filosofian tohtoriksi uskontoantropologiasta väitellyt Oulun yliopiston dosentti britti Edward Dutton. Tulos oli meitä suomalaisia hivelevä. Suomensuomalaiset havaittiin Euroopan älykkäimmäksi väestöksi ja yllätys, yllätys suomenruotsalaiset olivat 3,5 pistettä suomensuomalaisia perässä. Kuten hyvin ymmärrätte tätä uutista ei koskaan tulla julkistamaan YLELLÄ eikä Hesarissa. Me kaikki jotka ajattelemme omilla aivoillamme tuo ei tietenkään ole mikään uutinen mutta on hienoa että nyt sille on myös tieteellistä näyttöä.

Toinen nauruhermoja kutkuttaja asia on Sanna Marini uusi belgialainen poikaystävä 30 vuotias demaripoliitikko Conner Rousseau. Rousseau joka on mittausten mukaan Belgian toiseksi suosituin poliitikko on joutunut varsinaisen skandaalin käsiin. Syynä on Antwerpenin yleinen syyttäjänvirasto joka on tehnyt Rousseauta vastaan virallisen valituksen. Valituksen aiheena on nuorten miesten seksuaalinen ahdistelu jota Rousseaun tuntuu harrastavan ainakin jossakin määrin. Syyttäjän virasto on lopettanut jutun tutkinnan koska heidän mielestään mitään rikosta ei ole tapahtunut. Niinpä niin, syntyykö savua ilman tulta voisi vaikka meidän Wille Rydman kysyä. Rydmanhan on tiedotusvälineissä tuomittu samanlaisesta tilanteesta.

Kolmanneksi otan meidän sitkeästi elävän huolemme siitä mitähän ne ulkomalla meistä ajattelevat. Tämä huoli on saanut aivan uudet mittasuhteet Vilhelm Junnilan tapauksen myötä. Tiedotusvälineille on kelvannut ihan mikä tahansa kirjoitus mitä ulkomaikka on kirjoitettu missä yhteydessä tahansa. Hauskin on saksalaisen Suddeutsche Zeitungin kirjoitus koska sen tekijäksi paljastuu Alex Ruehle joka toimii lehden pohjoismaisena kirjeenvaihtajana. Nyt sattuu olemaan niin että Alex on ns. amatööritoimittaja jonka pääasiallinen tulonlähde on lasten kirjojen kirjoittaminen ja erillaisten kokeiden tekeminen kuten puoli vuotta eläminen ilman internettiä ja älypuhelinta (hui kauheaa, kova kundi). Siis todella perusteellista ja ammattitaitoista toimittajatyötä.

Neljäs asia voisi olla vaikka hirviösanaksi kasvanut väestönvaihto joka on ollut jo kohta vuosikymmeniä käytössä mutta se jotenkin on kasvanut potenssiin kymmenen uuden hallituksen myötä. katsotaas hieman sanan historiaa. Ainakin YK:n raportti 17.3.2000 tietää kertoa ilmiöstä jo lähes kaiken, https://press.un.org/en/2000/20000317.dev2234.doc.html . Miksi siitä on nyt tullut niin kauheaa koska ainakin 20 vuotta on yleisesti puhuttu väestön vaihdosta. Kunpa joku vihervasemmistolainen yltiö liberaali selittäisi asian ymmärrettävästi jotta vähän pääsisi sisään heidän kuplansa ajatusmaailmaan.

Viimeiseksi pitää vielä ihmetellä mitä ihmettä Provinssirockissa tapahtui. Onko niin että alkujaan suvaitsevuuden eturintamassa kulkenut rockmusiikki on taantunut konservatiivisen ajatusmaailman piirin yhden totuuden julistajaksi. On paljon puhuttu rockin kuolemasta mutta nyt se on oikeasti tapahtumassa. Vain samaa mieltä olevat suvaitaan festivaaleille mutta miten sitä valvotaan. Ainahan joku voi niin sanotusti vedättää jos vaikka seuraavan vuoden provinssiin hankitaan mielipide ja ajatus järkkärit jotka kiertävät yleisön seassa ja testaavat osallistujien todellisia mielipiteitä. Pelottavaa mutta tätä on nykyajan liberalismi.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😍 ­­­N­­y­m­­f­­­o­­m­­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17918999c

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Odotapa kun suomalaisiakin lähtee maasta enemmän ja vasurit jää tänne. Ruottalaisilla se lähtö on ollut aina helpompaa ja kuka hölmö ruottalainen asuisi Suomessa Ruotsin sijaan - tosin Ruotsi on vähän takapuolesta näinä päivinä, mutta niin on pian Suomikin, jos maahanmuuttopolitiikaan ei saada toivottua muutosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5913
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2037
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1499
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      1284
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1145
    6. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1138
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1117
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1072
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      144
      1067
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe