Ehtona ei ole sotilaspalvelusta ?
Mutta ,mielestäni henkilöllä itsellään pitäisi olla järki päässä eikä lähteä hakekeutumaan Presidentiksi.
Etenkin tänä päivänä ,pitää olla osaamista myös puolustusvoimien osalta.
Tuntuu hyvin oudolta ja vaaralliselta että täysin sotilaskoulutusta vailla oleva henkilö pystyy päättämään Puolustusvoimien asioista.
Suomen Puolustusvoimien ylipäällikkö ,on Presidentti.
12
255
Vastaukset
- Anonyymi
Tarja Halonen oli kävelevä katastrofi tuossa suhteessa. Ei siihen olisi sotilaskoulutuskaan auttanut kun asenteet oli vahvasti vasemmalle vinksallaan.
- Anonyymi
Hah! Onhan nytkin ehdokkaita jotka eivät isänmaata tunnusta, vaan että Suomi on kaikkien valtio!!
- Anonyymi
Sillä koulutuksella mitä varusmiehille armeijassa annetaan, ei todellakaan johdeta yhtään mitään. Alokasaika, aliupseerikoulu ja reserviupseerikoulu eivät pätevöitä sotilasta kuin korkeintaan joukkueenjohtajaksi komppaniaan.
Tasavallan presidentti tekee puolustusvoimia koskevia päätöksiä puolustusvoimain komentajan ja puolustusministeriön tekemistä esityksistä. Käytännössähän tasavallan presidentti on tuossa tilanteessa kuin terveyskeskuslääkäri tai autonasentaja, jotka tekevät sen mitä on pakko tehdä. - Anonyymi
Meillä on ollut puolustusministerinä RKP:n Elisabeth Rehn ja RKP:n Carl Haglund, Kumpikaan ei ole käynyt armeijaa.
Niinistöstä tuli mieleen, että opetetaanko RUK:ssa kuurupiiloilua ja epelöintiä kansan ja joukkojen selän takana?- Anonyymi
Nuo puolustusministerien kaudet kyllä muistetaan. Lehdistön edessä kumpikin keimaili ja alaiset virnuilivat selän takana. Kiintiöpaikalle kiintiöministeri ei ollut hyvä ratkaisu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo puolustusministerien kaudet kyllä muistetaan. Lehdistön edessä kumpikin keimaili ja alaiset virnuilivat selän takana. Kiintiöpaikalle kiintiöministeri ei ollut hyvä ratkaisu.
Rehnillä ja Hglundilla oli näkemystä. Elisabeth Rehn tilasi 1990-luvulla USA:sta Hornetit. Haglund pyrki lähentämään Suomen ja USA:n puolustusta. Jussi Niinistö jatkoi linjaa konkreettisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehnillä ja Hglundilla oli näkemystä. Elisabeth Rehn tilasi 1990-luvulla USA:sta Hornetit. Haglund pyrki lähentämään Suomen ja USA:n puolustusta. Jussi Niinistö jatkoi linjaa konkreettisesti.
Se pitää kuitenkin muistaa, että puolustusministeri on vain yksi ministeri valtioneuvostossa, jota hallitukseksi kutsutaan.
Puolustusministeri esittelee puolustusvoimien ja hallinnonalaansa kuuluvat asiat valtioneuvostolle, joka tekee ne päätökset. Ja lähes aina eduskunta on se, joka viime kädessä hyväksyy ne esitykset ja päätökset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehnillä ja Hglundilla oli näkemystä. Elisabeth Rehn tilasi 1990-luvulla USA:sta Hornetit. Haglund pyrki lähentämään Suomen ja USA:n puolustusta. Jussi Niinistö jatkoi linjaa konkreettisesti.
Ei Rehn niitä omin päin tilannut, vaan se annettiin hänelle tehtäväksi valtioneuvoston istunnossa. Tuo nyt pitäisi kaikkien tietää.
- Anonyymi
"Meillä on ollut puolustusministerinä RKP:n Elisabeth Rehn ja RKP:n Carl Haglund, Kumpikaan ei ole käynyt armeijaa."
Meillä oli myös sellainen puolustusministeri kuin Anneli Taina (kok), joka ei ollut käynyt armeijaa.
- Anonyymi
Millaisia puolustuvoimien ylipäälliköltä vaadittavia taitoja opetetaan varusmiespalvleuksen aikana esimerkiksi tykkijulleille ja puskajusseille?
- Anonyymi
Ehkä ne opettelevat komppanianpäällikön ja patterinpäällikön koirien ulkoiluttamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin932413Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151639Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401182- 501011
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561010