https://youtu.be/GOYbRiP9ZIA?t=159
Ivan Puopolo puhuu täyttä asiaa. Tässä totuuden valossa on täysin käsittämätöntä,että vasemmistolaisten läsnäolo missään päättävissä elimissä sallitaan.
Ivan Puopolo puhuu täyttä asiaa. Tässä totuuden valossa on täysin käsittämätöntä,että vasemmistolaisten läsnäolo missään päättävissä elimissä sallitaan.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Sanos muuta. Se aate on vaikuttanut sadan miljoonan ihmisen kuoleman.
Kenellä ei ole yhteyksiä ton aatteen ihmisiin?
Aina vaan puhutaan natsismi yhteyksistä, mutta ei milloinkaan tuohon aatteeseen olevista yhteyksistä.
On hyvä että natsismi tuomitaan, mutta tuomitkaa viisi kertaa enemmän kuolonuhreja aiheuttanut vasemmistoaate. Kaikki tai ei mitään. Mieluummin tässä tapauksessa kaikki.
Ei kuulu koskaan päivittelyä ja kauhistelua että onko jollakin yhteyksiä äärivasemmistoon. Niitä yhteyksiä on vaikka millä mitalla.
Ainoastaan islam on tuhoisampi aate.
Islam: yli 300 miljoonaa tapettua ihmistä
kommunismi: yli 100 miljoonaa tapettua ihmistä
natsismi: n. 30 miljoonaa (vasemmistolaisten mukaan) tapettua ihmistä, eli on perusteltu syy olettaa luvun olevan vahvasti liioiteltu.
Suomen eduskunnassa varmasti on henkilöitä joilla on ollut yhteyksiä äärivasemmistoon. Niistä ei vaan puhuta.
Just oikkein .. SS joukot perustettava heti .. tai tsatii ehtiii enteks.
Putin on onneksi kunnon äärioikeistnatsi. Putte voittaa vie monta kerttaa .
Vasemmistoaatetta ei ole kielletty aivan samasta syystä miksi oikeistoaatetta ei ole kielletty. Jos et millään kykene ymmärtämään sitä faktaa että kaikki oikeistolaiset eivät ole äärioikeistolaisia, aivan samoin kuin kaikki vasemmistolaiset eivät ole äärivasemmistolaisia, niin älä toitota pohjatonta tyhmyyttäsi julkisesti. Tollo!
Viherpunavassari on oikeasti natsi, aina muiden kimpussa ja levittämässä Natsi-aatettaan hokemalla jatkuvasti natsiaan.
Kristinusko on vaikuttanut 500 miljoonan ihmisen kuolemaan, eikä kristinuskoa ole silti kielletty.
Kommusta. Kgp-ukko taustaltaan.
Korjaan. Kommupas.
Kommunisti äärimmäisen harvoin luopuu aatteestaan. Vai oletteko havainneet esimerkkejä tästä?
Olen huomannut. Kun maailma muuttuu. Kun huomaa, että kaikki ei ole totta. Kun saa uutta tietoa.
1930-luvulla kommunisti ei saanut töitä, oli lama-aika. Lähti sitten Neuvostoliittoa rakentamaan, työläisten paratiisia perheensä kanssa. Joutuivat internointileirille ja kuulusteluihin. Epäiltiin valkoisten vakoilijoiksi. Moni ei palannut kuulusteluista.Työleiri oli joku Petroskoin metsäkombinaatti. Paikallisten avulla tulivat takaisin Suomeen laittomasti rajan yli. Suopo sai kiinni. laittoi vankilaan neuvostovakoilusta epäiltynä. Istuivat tuomionsa. Elivät elämänsä suomalaisina kotimaassaan.
Kyllä he edelleen kannattivt vasemmistoa, mutta eivät kommunistista diktatuuria.
Kukas nimittelee?
Aate on hävinnyt. Nykyään Venäjä on fasistinen diktatuuri. Putin on tukenut Länsi-Euroopan populistisia ääriliikkeitä. MM. sitä PVL natsijärjestöä, joka lopetetiin 2020. Le Peniä Ranskassa, EU:n venäjämielistä ryhmää ( Huhtasaasri, Hakkarainen) siihen saakka, kun EU tuomitsi Venäjän hyäkkäyksen Ukrainaan. Loppui rahoitus ja ryhmä hajosi!
Tai ei aate hävinnyt, kommunistinen diktatuuri vain vaihtui fasistiseen diktatuuriin.
Siksi kannatan SDP:ta. He pysäyttivät kommunismin ja voittivat kylmän sodan.
Oikeisto keskittyi vain joko kalistelemaan hampaitaan tai aseitaan, kummastakaan ei ollut juuri mitään hyötyä. Demareiden laajojen ihmisjoukkojen hyvinvointia kasvattunut politiikka yhdessä maltillisen oikeistokeskustan kanssa voitti ihmisten sydämet demokratian puolelle.
Allenden tappaminen ja muut oikeiston toimet vain hidastivat voiton saavuttamista saadessaan pelokkaat ihmiset etsimään turvaa toisesta äärilaidasta, eli kommunismista. Äärioikeistolaisen talouspolitiikan hedelmiä ovat niin Kuuban kuin Venezuelankin muuttuminen kommunistiksi maiksi. Kun maa on syntynyt kolonialismista, se ei helpolla pääse sen arvomaailmasta ja toimintatavoista eroon, vaikka yrittäisi.
Venäjälle se irtipääseminen näkyy olevan vielä vaikeampaa kuin USA:lle, joka nyt Bidenin hallinnon aikana on toiminut melko järkevästi. Ehkä pari ylilyöntiä on ollut tällä kertaa vasemmalle, mutta ne eivät koskaan ole niin pahoja kuin ylilyönnit oikealle ovat.
Nimenomaan näin 😁👍🌹❤️
Nykyään SDP on viherhippipuolue ja toimillaan edustaa kommunismipolitiikkaa. Moni konkari vihreä on lähtöisi kommunisti.
Tutkipa punikki historiaa. Esim miksi suomessa oli sisällissota ja ketkä sen takana olivat ja millä agendalla.
Demarius on välivaihe lopulliseen utopiaan eli kommunismiin.
Demarit eivät todellakaan laittaisi pahakseen jos maahan tulisi neukkulan kaltainen totalitarismi. Eivät tasan nousisi sitä vastaan.
Hehän ajaa eurostoliitossa vastaavaa systeemiä.
Minä luen kaikki ihmiset kommuiksi jotka tietoisena siitä että eu tiivistyy kommunismiksi, kannattaa sitä.
"He pysäyttivät kommunismin ja voittivat kylmän sodan."
Entäs MIKSI pysäyttivät?
Siksikö, että CIA rahoitti seteliselkärankaisia kansallissosialistidemokraatteja, siinä missä neukut rahotti samanlaisen selkärangan omaavia kommareita?
Ja sen "pysäyttämisen" kanssakin on vähän niin ja näin koska sekä SKDL että SKP on vieläkin olemassa, ja mitäs muka vasemmistoliittolaiset on jos ei kommareita? :)
Arvon "toveri"! :D
Näinhän se loogisesti ajateltuna on. Jos minä kannatan vaikkapa täydellisyyttä, minä olisin silloin perfektionisti. Samaan tapaan jokainen ihminen joka kannattaa eu:n syventämistä kommunistiseksi liittovaltioksi, on kommu. Mikä tässä on vaikeaa ymmärtää ja myöntää?
Demareissa on varmaan valtavasti tällaisia ihmisiä, sekä muissa vihervassuissa. Liekö kaikki? Jopa kokoomus kannattaa liittovaltiota.
Kuule, vasemmistossa ei ole kommunistista diktatuuria kannattavia varmaan ollenkaan? En ole kuullut vuosikymmeniin. Vasemmistolaiset ovat suomalaisia kansanvallan kannattajia.
Tasan nousisivat. Ovat nousseetkin toisessa maailmansodissa!
Sitä kutsuttiin talvisodan ihmeeksi.
Ai no niitä ei löydy. Ei Euroopassa mikään maa ole kansallistamassa tuotantovälineitään.
Mutta lue sinä vaan, dummy
Ei kannattaminen tee sinua perfektionistiksi. Mistä olet tuon kommunistisen liittovaltion 'keksinyt'? Omasta päästä ja vähistä aineista? Markkinatalous Euroopassa jyllää ja kapilatismi, joka on monikansallinen. Ei tietoakaan mistään, että joku kansa ottaisi, saati koko maanosa, tuotannon, pankit ja valuuttaliikenteen Euroopan vallan alle eli yksityisomistaminen loppuisi.
Paitsi jos Putin voittaa ja valloittaa Euroopan!
Historia on tuttua. Myös kipeät haavat sisällissodasta johtuen ja Suomen tasavallan rakentamisen vaiheet.
Vanhoista työväenlauluista tämä ehkä kertoo siitä ajasta.
'Ken maasta hyisen hallan loi pellot viljavat, ken nosti tehdasvallan ja linnat korkeat,
ken riemut rikkahille luo, vaan kyynelmaljat itse juo,
se joukko köyhälistön, työn raskaan raatajat..'
Ei ole. Keskeinen ero on tuo tuotantovälineitten yksityisomistus. Ratkaiseva ero.
Sama nykyisellä vasemmistoliitolla.
Eivät aja. Keksi itse valhe ja vastusta sitten sitä. Ei tule riitaa muuta kuin itsesi kanssa.
Ei ole enää SKDL muutamaan kymmeneen vuoteen. SKP taisi pudota rekisteristä, äänimäärä oli kai 300???
Kyllä SKP eli Suomen Kommunistinen Puolue on edelleen puoluerekisterissä. Se onkin koko Suomen ainoa kommunistinen puolue.
https://skp.fi/
Tätä puoluetta palstan persupölvästi sitten raivona haukkuu, vaikka puolueella ei ole yhtään ainoaa kansanedustajaa eikä juuri mitään kannatusta.
Keksit ääliömäisen typeriä valheita ja sitten raivona vastustat itse keksimiäsi valheita, joilla ei ole mitään tekemistä oikean todellisuuden kanssa. Olet täysi ääliö ja idiootti joka hakkaa olkinukkeaan kaiket päivät.
Minä luen kaikki ihmiset natseiksi jotka kannattaa oikeistoa tietoisena siitä että oikeisto tiivistyy fasismiksi, kannattaa sitä.
Idiotismia, ääliömäisyyttä ja pohjatonta tyhmyyttä on väittää että kaikki sellaisetkin puolueet ovat kommunismia, jotka eivät ole edes vasemmistolaisia.
Idiotismia, ääliömäisyyttä ja pohjatonta tyhmyyttä on väittää että kaikki vasemmistolaiset ovat äärivasemmistolaisia kommunisteja. Se on aivan samanlaista idiotismia ja ääliömäisyyttä kuin väittää että kaikki oikeistolaiset ovat äärioikeistolaisia.
Mutta miksi tavalliset isänmaalliset ihmiset persuissa liitetään johonkin vitun natsismiin? Se koko puolue on leimattu natseiksi punikkien toimesta ajat sitten.
Luulen että itse olet Rölli-Peikko. Te Rölli-peikot elätte siellä omassa turvemajassanne ja ne, jotka eivät näytä samanlaisilta, ovat kommunisteja.
Rölli-Peikot ei lue kirjoja. Ne ei matkustele. Ne ei seurustele muuta kuin toistensa kanssa.
Niitten mielestä turvemaja on sopiva ja ainoa oikea paikka oikeille peikoille, mutta ei tietenkään kommunisteille. Maailmassa on tilaa vain peikoille.
Ei todellakaan liitetä tavallisia isänmaallisia ihmisiä natseihin. Me kaikki tavalliset haluamme kehittää tätä maata hyväksi paikaksi asua jokaisella . Ja kunnioitamme oikeusvaltiota ja demokratiaa. Luulen että laitaoikeistossakin suurin osa on kelpo kansalaisia!
Ihan samasta syystä kuin miksi persun mielestä kaikki paitsi persut ovat kommunisteja. Jos kerran kaikki vasemmistolaiset ovat aina kommunisteja, niin sitten kaikki oikeistolaiset ovat aina äärioikeistolaisia fasisteja ja natseja. Tämä on näin yksinkertaista, mutta yksinkertaiselle aina ylivoimaisen vaikeaa ymmärtää.
Tässä ilmeisesti puhutaan äärivasemmistosta, eli kommunismista koska puhutaan kansanmurhasta.
Eihän oikeistoakaan leimata natseiksi vaikka äärioikeistossa natsit vaikuttavatkin.
Viherpunavasemmistolaiset edustavat ääriaatetta, yhden totuuden diktatuuria, eivät hyväksy toisinajattelijoita ja keinoja kaihtamatta teilaavat heidät.
Oletko törmännyt vihreäaatteelliseen, hän kiihtyy ja tunnekuohuu, melkein käy päälle, jos kerrot oman erilaisen näkemyksesi mikä ääriviheraatteellisella on? Se on vielä hassua, että toisilleen tuntemattomat viheraatteelliset puhuvat juuri samoja asioita, usein täysin perättömiä, pelkkiä uskomuksia, eivät ole tosiasioita, niitä sitten hokevat kuin papukaijat.
Tupakka, uskonto ja katsomusaate synnyttävät yleensä tuollaisia voimakkaita tunnekuohuja.
Sellaisia ihmisiä varmasti on joka puolueessa. Ärsyttäviä. Ei kannata seurustella tylsien tyyppien kanssa.
Puopolo on lahjaton ja tyhmä "toimittaja", joten hänen mielipiteet ovat täysin yhdentekeviä. Vain täysin typerä peräkammarinpoika ottaa Puopolon mielipiteet sydämmeensä.