Ihmetyttää kun näillä sähköpotkulaudoilla ajellaan edelleen jalkakäytävillä vaikka ne/niillä kuuluisi ajaa ajoradalla Ts, tienoikeallapuolella kuten mopoautolla.
Eikä suinkaan ole pikkulapsien leikkikaluja joita lojuu pitkinpituuttaan missä rookaa, kuten Esim: pitkinpoikin jalkakäytäviä.
Näissä on seuranta laitteet, miksi ei käyttäjiä laiteta vastuuseen huolimattomasta käytöstä, kun se on mahdollista.
Ei paljon näytä kiinnostavan kumpaakaan osapuota kuin raha.
Eikä suinkaan ole pikkulapsien leikkikaluja joita lojuu pitkinpituuttaan missä rookaa, kuten Esim: pitkinpoikin jalkakäytäviä.
Näissä on seuranta laitteet, miksi ei käyttäjiä laiteta vastuuseen huolimattomasta käytöstä, kun se on mahdollista.
Ei paljon näytä kiinnostavan kumpaakaan osapuota kuin raha.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ota kuva jalkakäytävällä ajajasta
Riippuu täysin laitteesta. On myös jalankuluksi laskettavia sähköpotkulautoja.
Jalankuluksi laskettavalla versiolla saa ajella siellä, missä jalan liikutaan. Sellaisessa laitteessa saa tehoa olla maksimissaan 1 kW ja maksiminopeus saa olla enintään 15 km/h.
Tällainen laite rinnastetaan liikenteessä jalankulkijoihin, mutta nopeus on sovitettava tilanteen mukaan. Täysiä ei tietenkään aina saa ajaa. Päälle päin ei oikein mistään taida nähdä, että onko kyseessä jalankulkijaksi vai pyöräilijäksi laskettava sähköpotkulautailija kyseessä.
Niitä "isompia" 25 km/h kulkevia sähköpotkulautoja ajetaankin pyöräilijän säännöillä.
Sähköpyörillä ja potkulaudoilla tulee ajaa ajotiellä.
Kauramoottorilla kulkeva polkupyörä saa ajaa jalkakäytävillä.
Joten, vanhempien tulee opettaa jälkikasvulleen tieliikennesäännöt tai Voi voi.
Sitten, ne opettaa/koulii mopoautot, mopot JNE...
Sähköpotkulaudat on kommunistien kulkuväline.
Potkaisen aina nurin ojaan jos on jätetty pyörä/kävelytielle.
aloittajan kyllä tarkistaa joo tieliikenne laki joka käsittää koko suomen myös seinäjoen
Eteläpohojalaaset näköö vain omann napansa
Sähköpotkulaudat kuuluvat kevyiden sähköajoneuvojen luokkaan ja niiden korkein sallittu nopeus on 25 km/h. 1.5.2024 voimaan tulevaksi esitetyn lakimuutoksen myötä sähköpotkulauta on vakuutettava, jos sen paino on yli 25 kiloa tai sen huippunopeus on yli 25 kilometriä tunnissa.
Vakuutus ei korvaa, jos sen kuljettaja on humalassa, promillerajaa pohditaan parhaillaan.
Jos mietit, miten sähköpotkulaudan kantamaa saisi kasvatettua ilman että rikkoo nopeus‑ (25 km/h) tai painorajoja (25 kg), akkupäivitys on useimmiten helpoin ja halvin tie.
Itse päivitin Zero 9:ni 48 V 10,4 Ah → 48 V 12,5 Ah pakettiin; range nousi 32 km → 43 km tasaisessa 22 km/h ajossa. Samalla huipputeho pysyi laillisissa rajoissa, koska ohjain on valmiiksi 48 V.
Tässä kyseinen akku:
https://sahkolaudat.fi/kauppa/sahkopotkulaudan-akku-48v-125a/