Päivän Pravdassa työpaikkailmoitus : "Haetaan rakennusmiestä jolla on peukalo keskellä kämmentä ja joka asuu Venäjän syrjäseudulla työhön Moskovaan. 6 kk kontrahti. Palkka 300000 rublaa kuukaudessa. Palkka maksetaan könttänä sopimusajan lopussa suoraan työläisen käteen kun vain kävelee palkanmaksutoimistoon sisään."
Tirsk.
😆
Tirsk.
😆
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venäläisiä on kuollut Ukrainassa niin paljon, että Venäjä piilottelee todellista lukua.
https://demokraatti.fi/arviot-venalaissotilaiden-kuolemista-vaihtelevat-rajusti-tuoreimmat-luvut-heittelevat-47-000-ja-235-000-valilla/
Sitä todellista kuolleiden määrää ei kyllä Venäjälläkään tiedetä, kun väestönlaskenta vippaa sinne sun tänne. Ihmishengillä ei tuossa idän ihmemaassa ole niin väliä.
"Koulutettu keskiluokka lähtee kutsuntoja pakoon, vastalauseeksi nykypolitiikalle tai koska Venäjällä ei yksinkertaisesti ole enää tilaa hengittää."
https://www.ku.fi/artikkeli/4886115-sodanvastaisen-kirjailijan-surutyo-ei-edes-halua-vierailla-nyky-pietarissa
Viisaammat poistuvat.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan-kerrotaan-pakkovarvaavan-vankeja-haamusotilaiksi/#bc16b66a
Rakennusmiehiä ei löydy tarpeeksi, näköjään.