EK-sivustolle on käyttöä DVV:stä huolimatta

Anonyymi-ap

Vaikka eroaminen tapahtuu nykyisin pääasiassa DVV:n kautta, älkää missään nimessä lakkauttako mahdollisuutta erota EK-sivuston kautta!

Katsokaa, kuinka paljon EK:n kautta eroaa - kesälläkin! Normaalisti kesä on hiljaista aikaa kirkosta eroamisessa.

https://www.eroakirkosta.fi/static/aikasarja/

8

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumman paljon on jo jonkin aikaa erottu ek:n kautta.

      Välillä ek meni melkein nollille, mutta nyt taas selvästi vilkkaammin.

      Onko jotain selitystä, koska tuskin kokonaiserot ovat nousseet kovinkaan paljon?

      • Anonyymi

        Muistaakseni viime vuoden puolella EK alkoi ohjata ihmisiä aiempaa enemmän DVV:n palveluun. Tämän vuoden kesäkuussa EK kokeili voimakkaampaa ohjausta ja palasi jälleen heinäkuussa aiempaan. Tämä ohjaaminen on tehty etusivun ja erolomakkeen muotoilulla, mutta koko ajan on ollut mahdollisuus erota myös ilman vahvaa tunnistautumista EK:n kautta. Minäkin toivon, että myös jatkossa voi erota ilman vahvaa tunnistautumista, ei kannata ehdoin tahdoin vähentää eroamista.

        Nykyään (kesäkuuta lukuun ottamatta) noin joka toinen ero on tullut EK:n kautta ja loput DVV:n kautta. EK:n tilastossa näkyvät erot pitää siis kertoa kahdella, jotta saadaan todellisuutta vastaavat luvut.


    • Anonyymi

      Juu, ei kannata lopettaa ek-sivustoa.

    • Viime kuussa arviolta yli 90 % dvv-linkkiä klikanneista erosi kirkosta. Jos suhde olisi nyt sama, olisi tässä kuussa eronnut tähän mennessä noin 1440 henkeä. Tämä on kuitenkin hyvin epävarma arvio.

      Selvää joka tapauksessa on, että hyvin vahvasti DVV:lle ohjannut erosivu ei ainakaan vähentänyt eroamista merkittävästi. Toki kuukauteen osui cha cha chaa -kohu, mutta silti.

      • Anonyymi

        Kannattaa varmaan ainakin vuoden loppuun ottaa dataa ja vasta sitten tehdä päätöksiä? Kohtahan alkaa vuoden loppukiri, silloin ei kannata tehdä kokeiluja ja ottaa tuhansia eroja "takkiin".


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa varmaan ainakin vuoden loppuun ottaa dataa ja vasta sitten tehdä päätöksiä? Kohtahan alkaa vuoden loppukiri, silloin ei kannata tehdä kokeiluja ja ottaa tuhansia eroja "takkiin".

        Nojaa. Jos DVV-linkin klikkaukset korreloivat päivittäisiin eromääriin, aika vaikea uskoa etteikö sivu toimisi ohjauspalvelunakin. On myös mahdollista laittaa linkin lisäksi erolomakkeen sijaan ihan ohjeet sähköpostin käytöstä.

        Mutta katsotaan, ensi kuussa ollaan viisaampia kun tulee dataa.


    • Anonyymi

      Jos helppo ek eroaminen lopetetaan, niin siinä on aina riskinsä, että joku uskovainen luopio dvv palkkalistoilla pääsee hankaloittamaan dvv eroamista niin että eroaminen hidastuu merkittävästi. Ei pidä olla sinisilmäinen. En todellakaan suosittele ek kanavan lopettamista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7708
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3712
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1866
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1130
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      993
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      953
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      762
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe