Maalausliitosta kun molemmat ovat syntyneet, niin Kepu, kuin Persu ja toinen on tärvellyt toisen mielestä alkiolaisen Maalausliiton perinnön. Vaikka molemmilla ovat samat tavoitteet, niin silti särö on nyt tullut yhteisten tavoitteiden saavuttamisen työkalujen käyttötapojen eroavaisuudessa.
Persun sisarpuolueessa tyrmistyttiin
5
219
Vastaukset
- Anonyymi
Höpö höpsötys ..Soini oli oikeistolainen populisti ja Soinilta puolueen kaappasivat äärioikeisto natsit .. Orppokin sen tiesi mut nyt päätti ottaa natsipuolueen hallitukseen ..
- Anonyymi
Kyllä Saarikko tylyttää sisarpuolueensa toimintaa: https://www.is.fi/politiikka/art-2000009712971.html
- Anonyymi
Järjestäjää natsipride persuille ja muile kaappinatseille ..
- Anonyymi
Persut lähtivät Maalaisliitosta kun Vennamo tappeli maalaisliittolaisten kanssa. Kostoksi Vennamo perusti Suomen Pientalonpoikain Puolueen (SPP), joka sitten kyllästyi nimeensä ja muutti sen Suomen Maaseudun Puolueeksi (SMP). Sitten kyllästyivät taas nimeensä ja muuttivat sen Persuksi. Persussa puolueen kunniakkain johtaja Timo Soini aikaansai ns. Jytkyn ja erosi sitten muodostaen Sinisen Tulevaisuuden (Sin.) ja toinen haara muodosti Turtiaisen Tursun (Turtiaissuomalaiset/VKK).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857455- 965384
- 2574595
- 444495
- 623247
- 492685
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 492313
- 412184