Burkha on rasistinen asuste jolla alistetaan naisia

Jokainen tietää tämän. Naisella ei ole arvoa ja sillon laitetaan burkha päälle tietyissä maissa. Rasisistinen asuste joka tulisi kieltää ihmisarvoa loukkaavana rasisitisena asusteena.
13209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kun asia on noin tärkeä sinulle, oletko ajatellut, miten voit auttaa naisia joilla ei ole tasa-arvoa?

Itse olen ajatellut tyttöjen koulutusta.

Äänestä
  • Erityisesti musliminaiset, siis ne, joilla on huivi tai burkha, ovat lähellä sydäntäsi.
    PEW-tutkimuskeskuksen vuonna 2013 tekemä laaja kansainvälinen kysely selvitti, miten muslimit eri puolilla maailmaa suhtautuivat šarian vaatimaan peittävään vaatetukseen. Siinä ei kysytty burkan tai niqabin käytöstä vaan saako nainen itse päättää, käyttääkö islamilaista huivia. Saharan eteläpuolisessa Afrikassa vain alle puolet (40 %) kannatti naisten oikeutta päättää huivin käytöstä. Kannatus nousi puoleen (53-56 %) Pohjois-Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä Aasiassa. Yleisintä itsemääräämisen kannatus oli Itä-Euroopan maissa (88 %)[10]

    Jotkut naiset käyttävät huivia vapaaehtoisesti, koska haluavat noudattaa uskonnon vaatimuksia [1], toiset tekevät sen pakosta.[11] Huivia paljon peittävämmän burkan ja niqabin käytön vapaaehtoisuuden aste ei ole tiedossa. Eräiden muslimien, kuten Suomen tataarien mielestä riittää, että pukeutuu yhteiskunnan yleisten normien mukaisesti.[12

    Äänestä

Maailma ei ole niin mustavalkoinen.

Islamilaisella naisella kyse on siten kiusauksen välttämisestä, ja islamilainen fatwa sanookin, että jos nainen pelkää herättävänsä houkutusta tai tulevansa houkutelluksi, hänen velvollisuutensa on peittää hunnulla kätensä ja kasvonsa.

Monissa Euroopan maissa on burkhakielto ja ihmisoikeusjärjestöt ovat tuominneet niitä.

Äänestä
  • Sehän on ihan kuin musta säkki.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sehän on ihan kuin musta säkki.

    Jos ihmisen pään, kaulan, vartalon ja raajojen ylle on heitetty yhtenäinen musta kangas, joka estää kantajansa mitään ruumiinosia näkymästä (joillakin jopa kasvoja ja silmiä!) ja joka kantajansa päällä näyttää muodottomalta päälle heitetetyltä säkiltä, se on silloin säkki eikä ihmiselle kuuluva normaali vaate.

    Omituisia ovat miehet, jotka naisten ulkonäköä häpeävät tai pelkäävät! Jos teillä on vaikeuksia pidätellä potenssia nähdessänne naisen eli normaalin ihmisen, vika on teissä eikä naisissa, joista te kiihotutte ja joita te himoitsette juuri siksi, kun heitä niin harvoin näette normaaleissa vaatteissa, että kiihotutte pelkän nilkan tai ranteen näkemisestä.

    Kannattaisiko vain totutella näkemään normaaleja ihmisiä normaaleissa vaatteissa, ettei ole niin herkkä laukeamaan hiusten tai paljaan ihon näkemisestä, että tulee pakottava "tarve" tehdä jotain typerää, oksettavaa ja laitonta?

    Äänestä

  • TEKOSYY! Peitättekö pahoinpitelyn jälkiä, mustelmia ja fyysisen väkivallan ja "kurittamisen" jälkiä pakottaessanne naiset mustaaan kaapuun?

    Länsimaissa naiset pukeutuvat ihan normaalisti ja miehet ja naiset kykenevät elämään ihan normaalisti ja rauhallisesti ilman mustia kaapuja. Länsimaissa ollaankin järkeviä.

    Äänestä

Todellakin rasistinen ja seksistinen. Ei niissä ole eroa, vaikka eri sanoja käytetäänkin, koska molemmat sanat viittaavat ihmisen synnynäiseen ominaisuuteen (etnisyyteen tai sukupuoleen), johon ei voi eikä tarvitsekaan voida yksilön vaikuttaa.

On todella sairasta, että naisiin kohdistuvaa syrjintää ja alistamista hyssytellään. Koskaan ei vihervasemmistolainen pidä alistettujen maahanmuuttajanaisten puolta. Se on häpeäksi vihervasemmistolaisille, jotka valehtelvat väittäessään olevansa sorrettujen puolella ja olevansa huolissaan ihmisoikeuksien toteutumisesta.

Vihervasemmisto pitää vain maahanmuuttajamiesten puolta, ei maahanmuutajanaisten eikä tyttöjen. Puolet islamilaisista maahanmuuttajista saa edelleen Suomessa huonoa kohtelua, koska vihervasemmisto syyttää rasismista niitä, jotka ottavat ihmisten kaltoinkohtelun puheeksi.

Äänestä

Pitäisi ilmanmuuta kieltää länsimaissa

Äänestä

Uskonto joka määrittelee naisen peittämisen vaatetuksella on rasistinen!Länsimaisen ja musliminaisen tasa arvo ei toteudu islamin takia!
Vihervasemmistolaiset naiset voisivatkin itse peittää itseään tukeakseen tasa arvon toteutumisen todisteeksi vaikka on peitetty.

Äänestä
  • Joka päivä kaikissa kaapu päälle julkisissa paikoissa: kaduilla, kaupoissa, julkisessa liikenteessä, työpaikoilla, kulttuuritahpahtumissa. JOKA IKINEN PÄIVÄ! Jos tuollainen ei ole ihmisen alistamista ja törkeää itsemääräämisoikeuden rikkomista, ei sitten mikään!

    Äänestä

Laittakaa muslimiukot itse kaapu päällenne, ja jos naisten pitää peittää silmät ristikolla, niin on peitettävä teidänkin omat silmänne ristikolla. Jos se haittaa näkökykyänne ja kompastutte jalkohinne, se on vain voi voi.

Rajoittakaa muslimiukot liikkumisenne ja kaikki muutkin oikeutenne täsmälleen samalla tavalla kuin vaaditte rajoituksia kulttuurinne naisille. Teitä myös saa kurittaa fyysisesti, jos olette tottelemattomia.

Nauttikaa sitten elämästänne ja niistä rajoituksista, joilla toisten ihmisten elämää rarjoitatte.

Kokeilkaa alkuun kokonainen vuosi ilman yhtäkään vapaata päivää säännöistänne ja rajoituksistanne, niin ehkä oman surkean kokemuksenne kautta opitte ymmärtämään, ettei teillä ole oikeutta rajoittaa naisten elämää. Jos teillä ei ole tarpeeksi empatiaa ja eläytymiskykyä kuvitella muuten, miltä sellainen tuntuu, teidän pitää kokeilla itse, miltä se tuntuu.

Äänestä

Varmaan tosi kivaa 30 asteen helteessä sellaisessa melkin kokonaan umpinaisessa silmäristikkokaavussa hengittää kaavun alla omaa kosteaa hengitystään, joka saa kaapukankaankin vettymään. Ilma ei pääse kunnolla vaihtumaan, kaavun sisällä on kuumaa ja kosteaa, aurinko vielä kuumentaa mustaa kangasta.

Mutta miestenhän sellaista pitäisikin kestää eikä naisten, koska miehet ovat kertomansa mukaan vahvempia ja kestävämpiä. Miksi kidutatte naisia?

Äänestä
  • Katsos kun, jos nainen ei ole kaavutettu nämä tätä uskontoa edustavat miehet voivat raiskata hänet tai vähintäänkin kosketellä säädyttömästi. He eivät ole sivistyneitä ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jokainen tietää tämän. Naisella ei ole arvoa ja sillon laitetaan burkha päälle tietyissä maissa. Rasisistinen asuste joka tulisi kieltää ihmisarvoa loukkaavana rasisitisena asusteena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu