ajatus lakiuudistuksesta

   Eli kaikki helvettiin, ikuiseen kadotukseen ja ihmisten pelottelulla tapahtuva saarnaaminen muutettaisiin laittomaksi. Maksimi rangaistus olisi 6kk

7

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diagoras

      Kyllä kidutuksella uhkaamisen pitäisi olla laitonta sivistyneessä yhteiskunnassa.

      • ajatelkaas viellä että tuota kohdistetaan surutta pieniin lapsiinkin


    • William Shakespeare

      Kirkon piirissä tapahtuva kiristyskin pitäisi ottaa vakavasti. mm. "joudut helvettiin, jos et usko jumalaan."

    • Eval

      Olisi ehkä parempi vain kieltää alaikäisen lapsen liittäminen uskonnolliseen yhdyskuntaan ja kieltää uskonnollisilta yhdyskunnilta alaikäisiin kohdistuva jäsenhankinta. Pitkällä tähtäimellä tämä olisi mitä parhainta uskonnonvapauden suojelua.

      Samalla lailla voisi suojella myös muita yksilöitä, joiden päätöksentekokyky syystä tai toisesta olisi heikentynyt, kuten esim. mielenterveydeltään häiriintyneitä (depressio, psykoosit), dementikoita, vakavia somaattisia sairauksia sairastavia ym. Olisi varma tapa saada nämä hellareiden ym. paskasakin testamenttivarkaat pois sairaaloista ja hoitolaitoksista, joissa säälimättä käyttävät hyväkseen inhimillistä hätää kalastellakseen terminaalipotilailta testamentteja ja muilta lahjoituksia.

      Uskonnonvapauden suojelun tulisi pitää sisällään myös uskonnottomuuden suojelun, ei ainaostaan uskonnon harjoittamisen suojelua.

    • aaq

      on laitonta. Entäs jos helvetillä pelotellaan sellaista hlöä joka uskoo siihen?

      • niin helppoa se olis


    • Freak2

      ...Kristityt saa liikaa paskaa niskaansa kun jotkut esim. papit pelottelevat helvetillä. Ei se ole mitenkään pakollista, kun voi kertoa pelkästään Jeesuksesta ja Jumalastakin hyvässä mielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe