Tilalle voisi laittaa että asiasta erimieltä oleva . Oletus että juuri sinun mielipide on ainoa oikea vaikka ei olisikaan .Ja mikä on sinun oikeutesi kieltää se että en saa olla esim. rasisti . Ja kun nyt uutena nimityksenä siten ehkä erimieltä oleva ?
Rasisti sana poistettava ?
Anonyymi-ap
39365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Rasismi sanaa käytetään jatkuvasti väärin, esim. iän takia syrjiminen ei ole mitään 'ikärasismia', vaan ikäsyrjintää. Rasismi on rotuun perustuvaa syrjintää, ei mitään muuta. Ehkä pitää olla hieman fiksumpi, tämän tietääkseen?
Naiseus eli sukupuoli on ihmisen geneettinen ominaisuus, kuten rotu. Miksi naisten oikeudet naisia rankasti syrjivissä kulttuureissa eivät nouse samalla tavalla keskutelun kärjeksi kuin etnisten ryhmien oikeudet?
Sukupuoli ei ole rotu, ei tietenkään. Naisten syrjintä ja väheksyminen on vallanmenettämisen pelkoa enimmäkseen, pahimpia syyllisiä ovat uskovaiset.
Naisten syrjiminen on yleistä ainoastaan muslimi maissa.
Rasismi-sanan merkitys kohdistuu rotuun. Ei sitä kannata yleistää kaikenlaisiin mielipide-eroihin.
Ei kannata? Eipä, suosittua se silti on....
Höpinää. Rasismi tarkoittaa ihmisryhmän pitämistä alempiarvoisena esim. etnisen alkuperän, ihonvärin, kansalaisuuden, kulttuurin, äidinkielen tai uskonnon perusteella.
Elätit ovat kuitenkin aina alempiarvoisia, ja maksajaksi haluton kantasuomalainen ei ole rasisti.
Koska se rasisti on niin pahasti leimaantunut sana, otetaan käyttöön sana syrjintä, koska sitähän rasismikin on.
Samalla se asettaa samalle viivalle sukupuolisen, etnisen ja muut ihmisen synnynnäisiin ominaisuuksiin perustuvat syrjinnän muodot.
Sillä naisiin kohdistuva syrjintä islamissa on oikeasti kammottavaa, eikä se ole vain rumia kirjoitusia ja puheita vaan alistavia tekoja, rajoituksia, kieltoja, määräyksiä ja oikeuksien riistämistä ja kaikenlaista ihmisten epätasa-arvoistamista. Se on myös rakenteellista ja todella laajamittaista systemaattista yhteiskunnallista ja Suomessa toistaiseksi "vasta" pienemmän väestönosan yhteisöllistä syrjintää, joka on vastoin universaaleja ihmisoikeuksia!
Olen ihmetellyt miten Suomalainen on eri arvoinen verrattuna ulkomaalaiseen .
Kiusaaminen on koulussa ja työpaikoilla yleistä.
Mutta kun puhutaan ulkomaalaisia syrjivästä käytöksestä voi kauheeta ei näin saa toimia.
Kuka ajaa kiusattujen suomalaisten asiaa kotimaassa ja ulkomailla.
Rasismi tulee vieraskielisestä sanasta racism, jonka kantasana on race eli rotu.
Siispä rasismisanaa on aina käytettävä kun on kyse persuista ja roduista.
Muussa yhteydessä voidaan käyttää syrjintäsanaa.
Hönö luulee olevansa vitsikäs.
Myös vihapuhe-sana ongelmallinen. Sitähän ei ole määritelty?
Maalittamis-laki on tulossa.
Persu on niin tyhmä, ettei ymmärrä, ellei ole henkarista väännetty. Vihapuhe on määritelty Suomen lainsäädännössä. Rikoksia ovat esim. kunnianloukkaus, laiton uhkaus ja kansanryhmää vastaan kiihottaminen.
Maalittamislaissa tarkennetaan vihapuhetta, koska persu on tyhmä.:) Normaali ihminen ymmärtää, että työtään hoitavan maalittaminen voi olla jo nykyisen lain perusteella rikos.
Maalittamista voi tapahtua myös lahjottujen virkamiesten toimesta yksilöitä vastaan, kun virkamiehenajama yksilön maalittaminen saattaa tuottaa haluttua rahallista tulosta yksilön maalittamisen kautta.
Se on niin helppoa sanoa rasisti,jos esim.ei hyväksy sosturvan perässä tulevaa maahanmuuttoa. Ruotsissa tilanne on jo toivoton,eikö se opeta meille Suomalaisille mitään. Eri asia jos työllistyy, opettelee Suomea, elää maassa maan tavalla. Vaan tosiasia on että paperittomat,rikolliset, yhteiskunnan hyväksikäyttäjät ilman mitään velvollisuuksia eivät sovi pieneen velkaiseen maahamme. Tästäkö ei saa puhua,vaikka jokainen suvakki myös sisimässään tämän tajuaa. Ei voida elää ikuisessa harhassa, kissa on nostettava pöydälle.
Asia ei saa hyssytellä, Ruotsin malli pelottaa.
Jos ajatellaan että matulauma alkaisi kierrellä kivittämässä ihmisten asumuksia ja koteja, ei tuntuisi lainkaan pahalta ampua kuulaa matujen kalloihin. Jos SUomessa poliisin ja armeijan kyky pitää asiat aisoissa, edellinen on suunta jota kohti aletaan olla matkalla.
Sana "rasismi" on nykyään merkitykseltään mitätön, koska sitä voidaan käyttää miten halutaan. Tietyt etnisyydet käyttävät sitä jopa tarkoittamaan omaa ryhmäänsä suosivan rodullisen syrjinnän vaarantumista.
Leimataan ihmisiä, ja siten halutaan tukahduttaa kaikki keskustelu ongelmista.
Oma kansamme kokee Kelassakin törkeää rasismia . Sama jatkuu kuntien vuokra-asunto toimistoissa . Sosiaalitoimistossa ja terveydenhoidonsurkeudessa . Olemme vain tämän surkeuden maksajan osaan jääneitä . Kun olisi nuorena tiennyt , olisin säästänyt kaikesta ja muuttanut Aurinkorannikolle esim. vaikka huoraksi ? Olis oma kämppä ja hyvä espanjalainen laadukas terveydenhoitokin .
Ette te mistään ongelmista keskustele. Te haukutte ihmisiä, joista suurin osa on täysin syyttömiä. Täällä on paljon tekstejä, joista voisi tehdä rikosilmoituksen.
Rasismi on Suomen lainsäädännön ja arvojen vastaista. Mielipiteitä voi olla Esson baarilla. Hallituksella voi olla vain Suomen lain, arvojen ja politiikan mukaisia kannanottoja.
Kuka ja missä niin on määrätty ? Eikä mielipidettä voi määrätä ! Hulluksi nuo Yliopistot pyrkii kansan tekemään .
Rasismi on sana, jolla KELAGOULD avataan. Itseasiassa se on salasana.
Suomi on demokraattinen oikeusvaltio joka on laeissaan ja sopimuksissaan sitoutunut kunnioittamaan ihmisarvoa ja noudattamaan tasa-arvoisia ihmisoikeuksia.
Rasistinen sorto ja syrjintä on laissa määritelty rikos ja vastoin arvoja joihin Suomen valtio on sitoutunut. Eikä tämä tule muuttumaan vaikka persut kuinka öyhöttäisivät ja haluaisivat saada avoimen rasisminsa hallituksenkin hyväksymäksi.
https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-rasismi
HALLITUS ON POISTETTAVA SANA RASISMI KUN SIITÄ ON TULLUT
ESTE HOITAA MAAN ASIOITA:
Pitäisi ainakin se suoraan määritellä. Myös sana vihapuhe pitää määritellä. Näitä käytetään ihan miten itse kukin ne ymmärtää ja näillä mätkitään päin näköä.
Miten voi olla rasismia kun eihän ole ihmisrotujakaan.
Eikä sukupuoliakaan.
jos danoo eri vörejä niin pois
Rasismille on ihan oikea määritelmä, eikä se ole "eri mieltä oleva".
natsi
Mitä vikaa on sanassa "syrjintä"?
Jos minulla on ennakkoluuloja jotain tiettyä ikäryhmää kohtaan, en ole rasisti vaan syrjintään syyllistyvä ihminen. Ei se ole hyvä juttu sekään, mutta ei rasismia.
Tappakaa suomen kielestä sana "ikärasismi". Oikea termi on ikäsyrjintä.
ne ollaan kaikki rasisteja. suvakit ei ole rehellisiä
Poistetaan lait, niin sitten ei ole rikoksiakaan.
Voisihan tuon Rasisti sanan julistaa tarkoittavan ! Esim. normaalia fiksumpi ihminen ?