Riikka Purra kirjoittaa ensin 2019 blogissa siitä, miten naista alistavaa kulttuuria on tultu harjoittamaan Suomeen ja sitten 2023 puolustaa tuota asiallista blogikirjoitustaan JA Anna-Maja Henriksson lähtee laukalle ja katsoo tilanteen olevan vakava...
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009719596.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009719596.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa RKP:n hallitustaival nyt katketa, ei Orpokaan kaikkea voi kestää.
Henrikson on itse todella rasisti ja kierolla tavalla. Kaikki hänen sanomansa ja ilkeä nokittelunsa kääntyy häntä itseään vastaan. Oletteko ainut virheetön ja synnitön?
Te hyväksytte vain riistotyövoimaa tomaatinpoimijoiksi Närpiöön. Miksi vaikenette tyystin tästä? Närpiöläiset tomaatit jäävät osaltani hyllyyn - valitsen halvemmat ja maukkaammat hollantilaiset tai espanjalaiset tomaatit.
Mitä pitää Riikka Purran tehdä, millä tavalla pyytää anteeksi kun mikään ei riitä Henriksonnille. Tämä jos mikä on maalittamista.
Henrikson on kulkenut koko vaalien jälkeisen ajan naama rullalla ja suupielet halveksi alas.
Nyt järki käteen Henriksson! Vallanhimossanne änkesitte hallitusneuvotteluihin. Kukaan ei ole tullut rukoilemaan teitä mukaan porukkaan, joka noin syvästi aiheuttaa teille "pahaa mieltä".
Pitääkö alkaa kaivella tapaa miten te ruotsinkieliset hyljeksitte Karjalan evakoiden asuttamista, miten jaoitte Freudenthal mitaleita? Freudenthal määritteli suomalaiset idän mongoleiksi ja vähä-älyisiksi lättäkalloiksi. Tämä on vielä tänään tuoretta historiaa. Meitä on elossa aikamoinen lauma, joka muistaa suomenruotsalaisten teot ja asenteet tarkoin.
Luuletteko ettei nuo tekonne ole unohtuneet? Me tosi suomalaiset emme ole niin pitkävihaisia emmekä katkeroituneita kuin luonnollisista syistä kannatustaan menettävät henrikssonnilaiset.
Oman lapsuudenkotini maista lohkottiin kymmenille evakkoperheille tontti uutta kotia avarten. Aivan ihania ja vieraanvaraisia ihmisiä, jotka tulla tupsahtivat spontaanisti kylään tuliaisina lämpimiä piirakoita ja graavikalaa. Lämmöllä muistan heitä.
Aivan mahtava kommentti ja täyttä tosiasiaa tuo ( Henriksson on itse todella rasisti jne. Karjalan evakot tosiaan olivat Rkp laumalle muinoin kuin saas...taa. Ihan omassa suvussa pahoja muistoja näistä rantahurreista.
Teeskentelijät ja valheen rakastajat eivät ymmärrä normaalia puhetta eikä luettua tekstiä. Niitä kiinnostaa vain vaino.
Ei hitlerinkään seuraajat kuunnelleet ettei ihmisiä saa kohdella niin kuin he kohteli. Pahuus valtaa alaa ja sumentaa aivotkin.
Islam on muslimien ja erityisesti miesten mielestä muuttumaton!Islamin muuttuessa älykkäämmäksi islam romahtaa omaan mahdottomuuteensa,koska muslimien profettakin joutuu tarkastelun kohteeksi!
Ei.
Suomenruåtsalaisten yli 500 vuotta kestäneet suomenkielen opinnot ei ilmiselvästi ole vielä riittävä aika jouhevaan suomen kieliopin ymmärrykseen?
Paha saa aina palkkansa. Näin on käynyt Henrikssonnille. Tulee tosi nöyryyttävä loppu Henriksonnille. Kunniallisempi loppu hänen politikoinnille olisi ollut hiipiä hiljaa jo viime vaalikauden jälkeen Pietarsaareen takapihalleen.
Valitsi kuitenkin vallahimossaan itselleen häpeällisen, nöyryyttävän ja naiviin näytöksen jo vaalien jälkeisessä prologissa.
Suuttui lopullisesti kun saikin mielestään alennuttavan opetusministerin paikan, josta edelleenkin sörkkii muille ministereille kuuluvia pestejä. Oikeusministerinä Henriksonni olisi sallinut itärajalle venäläisten organisoiman välineellistetyn siirtolaisinvaasion.
Parempi Suomelle Henriksonni eläkkeellä kuin oksentamassa julkisesta "pahaa oloaan"