kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä vaatii kannanotossaan konkreettisia toimenpiteitä syrjinnän ja rasismin estämiseksi sekä yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon lisäämiseksi.
Aiemmin KD-puolueella on ollut täysin päinvastainen kanta ja he itsekin ovat syyllistyneet sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen sekä naisten syrjintään.
KD haluaa pysyä hallituspuolueena hinnalla millä hyvänsä.
Kasvot yritetään väkisten pestä,. mutta heillä syrjintä on iskostunut käytöstapoihin niin sitkeästi, ettei se onnistu.
Persujen rasististen kommenttien myötä KD-puolue haluaisi rajoittaa nyt myös sananvapautta, vaikka he itse ovat olleet pereustamassa liikettä, joka vaatii lisää sananvapautta ja vihakirjoitusten sallimista.
Sananvapaudessa KD-puolue on käännellyt takkia ennenkin aina sen mukaan, onko kyse heidän itsensä vai toisten sananvapaudesta.
Heidän mukaan kun sananvapaus kuuluu ainoastaan heille itselleen, eikä kellekään muulle.
ttps://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009721164.html
T: Pe.ku
Kristillisdemokraatit käänsivät nopeasti takkinsa
23
392
Vastaukset
- Anonyymi
Alla olevat epäpyhät kommentit ovat olleet yleisiä KD-puolueessa.
Sananvapaus saisi olla vain heillä itsellään.
"Suomi kaventaa huomaamattaan sananvapautta, varoittaa Sari Essayah"
"Sari Essayahin mielestä pykälää kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ei pitäisi soveltaa jos kyseessä on homojen seksuaalisten oikeuksien tuomitseminen"- Anonyymi
Älä Pe.ku valehtele. 🤣
- Anonyymi
Räsänen joutui 2013 noloon tilanteeseen, kun kehotti lainsäätäjänä rikkomaan lakia.
Alla Päivi Räsäsen lain rikkomiseen kehoittavat sanat sisäministerinä 2013.
"Kaikilla meillä on varmasti tullut eteen tilanteita, joissa joudumme miettimään, rohkenemmeko toimia vastoin yleistä mielipidettä tai normia, porukan painetta tai joskus jopa lakia, jos nämä ovat Jumalan sanan vastaisia…Apostolien teoissa kerrotaan tilanne, jossa viranomaiset kielsivät apostoleja saarnaamasta Jeesuksesta. Silloin apostoli Pietari ja muut apostolit sanoivat 'Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä.' He jatkoivat työtään kielloista huolimatta." - Anonyymi
Tuossakin yksi uutinen:
"Seurakunta päätti lopettaa homojen syrjinnän – Päivi Räsänen uhkaa oikeudella " - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossakin yksi uutinen:
"Seurakunta päätti lopettaa homojen syrjinnän – Päivi Räsänen uhkaa oikeudella "Otsikkoa myöten pyritään vääristelemään ja mielipidevaikuttamaan
- Anonyymi
vaadin saatanalle yhdenvertaista kohtelua 🤣
- Anonyymi
Niin, Saatana on veljesuskonnoilla islam, kristinusko ja juutalaisuus, eikä sitä ole muilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, Saatana on veljesuskonnoilla islam, kristinusko ja juutalaisuus, eikä sitä ole muilla.
Suomeen on kuulemma perusteilla saatanan kirkko.
Saapa nähdä onnistuuko rekisteröityminen ja toiminnan aloittaminen.
Uskonnon- ja sananvapauden luvatussa maassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomeen on kuulemma perusteilla saatanan kirkko.
Saapa nähdä onnistuuko rekisteröityminen ja toiminnan aloittaminen.
Uskonnon- ja sananvapauden luvatussa maassa.Saatanan kirkko on perustettu 1966 ja siihen kuuluu suomalaisiakin.
Se on humanistinen, ei usko saatanan olemassa oloon ja vastustaa mm uskontoon pakottamista.
Kristilliset kirkothan pakottavat ihmiset uskomaan ja jäseniksiin, kun heillä on lähetyskäsky opissaan.
Ennen kristinuskoon pakottaminen onnistui ja onnistuu edelleenkin laajalti maailmassa.
ttps://www.churchofsatan.com
- Anonyymi
KD-puolueesta on tullut pelkkä apupuolue, jota voi hyväksikäyttää.
Se tulee muiden hallituspuolueiden perässä talutusnuoreassa vikisten.- Anonyymi
Se on VT:n puolue.
- Anonyymi
Alla oleva KD-Puolueen periaateohjelma on karmea, kun tietää miten väkivaltainen ja syrjivä Raamattu on.
Ja ovat avoimia ainoastaan arvoohjelmaansa yhtyville.
Kyllä pitäisi olla kaikille avoin.
"Kristillisdemokraatit haluavat rakentaa yhteiskuntaa kristillisiin arvoihin perustuvana demokratiana. Kristillisillä arvoilla tarkoitetaan niitä yleispäteviä ja kestäviä arvoja, jotka nousevat Raamatusta sekä kristillisestä perinteestä ihmisten hyvän ja toimivan yhteiselämän pohjaksi."
"Kristillisdemokraatit (KD) r.p. on avoin jokaiselle, joka yhtyy tämän periaateohjelman määrittelemiin arvoihin ja päämääriin." ”Kristillisdemokraatit käänsivät nopeasti takkinsa”
Ehkä enemmän kummastuttaa se, miten nopeasti KD on myymässä kristillisiä arvoja ja kannattaa aivan päinvastaista ideologiaa.- Anonyymi
Perätön väite
Anonyymi kirjoitti:
Perätön väite
Tosin sen voi havaita ihan vain seuraamalla asiaa. RKP:lläkin on enemmän moraalia.
Mummomuori2 kirjoitti:
Tosin sen voi havaita ihan vain seuraamalla asiaa. RKP:lläkin on enemmän moraalia.
Mitä moraalia on asettua yhteistä hallitusta vastaan?
- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
Tosin sen voi havaita ihan vain seuraamalla asiaa. RKP:lläkin on enemmän moraalia.
No joko KD:kin on mummon hampaissa? Tähän asti häntä närästää vain uskovat.
Kun ei tutustu KD:n ohjelmaan, niin tuollaiseen väärään tulokseenkin voi tulla, jos on oiken ilkeä. Ja sitäkö mummo haluaa olla? Anonyymi kirjoitti:
No joko KD:kin on mummon hampaissa? Tähän asti häntä närästää vain uskovat.
Kun ei tutustu KD:n ohjelmaan, niin tuollaiseen väärään tulokseenkin voi tulla, jos on oiken ilkeä. Ja sitäkö mummo haluaa olla?”Kun ei tutustu KD:n ohjelmaan, niin tuollaiseen väärään tulokseenkin voi tulla, jos on oiken ilkeä.”
Tarkoitan sitä, miten KD on nyt hiljaa ja näin hyväksyy PS:ten arvot – jotka ovat täysin ristiriidassa kristillisten arvojen kanssa.
Ei se ole ilkeyttä, jos kritisoi hallituksessa olevien toimintaa. Enemmänkin pettymystä ja hämmästystä.
- Anonyymi
Pyrkimys tunnistaa ja rajata oma porukka on tärkeämpää kuin yhdenvertaisuus ja ihmisoikeudet. 1980-luvulla olivat vielä universaalit, kaikille kuuluvat ihmisoikeudet, nyt ovat erikseen oikeistolaisten ja vasemmistolaisten, tai liberaalien ja konservatiivien, vähemmistöjen ja enemmistöjen, sukupuolten ja sukupuolettomien, uskovien ja ateistien ihmisoikeudet.
Tämä eri ryhmien ylläpitämä mielipidetyrannia ei milloinkaan väisty, koska syvällä oleva tarve löytää oma heimo ja klaani eivät väisty, eikä siksi toisten mustamaalaaminen, inho ja viha, ihmisten, heimojen ja maiden synty, toisten ja meidän erottelu, uudelleenmäärittely ja kilpailu.
-Todella vapaasti lainattu, Janne Saarikivi - Anonyymi
Ei syrjintää ja rasismia voi estää niin kauan kuin Persut on hallituksessa
- Anonyymi
Päinvastoin.
Hallituksessa olo on osoittautunut jo nyt tehokkaimmaksi tavaksi vähentää persujen rasistisuutta. Anonyymi kirjoitti:
Päinvastoin.
Hallituksessa olo on osoittautunut jo nyt tehokkaimmaksi tavaksi vähentää persujen rasistisuutta.Ehkä vaikka en usko, että muutamassa yössä niitä arvoja noin vain vaihdetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674054Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981235- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078