Taakkahan tästä tulikin, vaikka...

https://www.hs.fi/talous/art-2000009641834.html

Alussa hehkutettiin oikeistoporvarihallituksesta yritysten taholta, nyt tämä oikeistoporvarihallitus onkin yrityksille tuomassa valtavan mainehaitan ja Orpolta vaaditaan järeitä toimia persuja vastaan. Orpo on nyt epäsuosiossa ja kunnon korjausliikettä odotetaan jo heti.
4143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

https://yle.fi/a/74-20040668
Kävikin päin vastoin, oikeistohallitus lanseerasi aluksi Suomelle mainehaitan.

Tästä ei ollut sovittu kokoomuksen kanssa, vaan työehtosopimusten heikennyksistä ja yleissitovan työehtosopimuksen romuttamisesta.
Siihen rusinana pullaan ansiosidonnaiseen leikkaukset, irtisanomisten helpottaminen, määräaikaisen työsopimuksen pidentäminen ja sen irtisanominen milloin vain, palkkojen sopiminen paikallisesti, ay-jäsebmaksujen verovähennyksen poistuminen...Nyt kaikki menikin hallitusten jäsenten väliseksi riitelyksi.

Yritysjohto vaatii jo Orpon eroa, liian löperö puoluejohtaja ja pääministeri. Marin sentään oli jämäkkä ja positiivisen Suomikuvan luoja, nyt päinvastoin! Purran pitäisi erota, jotta hallitus voisi jatkaa. Purra on Suomelle häpeäksi ja haitaksi!

Äänestä

No asiahan on päivänselvä, jo nyt nykyinen kokoonpano luultavasti hidastaa pörssikurssien kehitystä. Itsekään en edes harkitse sijoittavani saati muuttavani sellaisiin maihin, joissa on äärioikeistolaisia tai -vasemmistolaisia tendensejä. Ajatelkaa nyt, sisäministerikin julisti, että hänelle tulee KAIKESSA päätöksenteossa suomalainen aina ensin. Sanoilla on merkityksensä.

Äänestä

Orpo yrittää vetää kivirekeä, mutta kivireki vetää hänet vielä suohon ja koko Suomen perässä.

Äänestä
  • Millä selkärangalla Orpo mitään vetää? Kivireki vetää Orpoa perässään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/talous/art-2000009641834.html

Alussa hehkutettiin oikeistoporvarihallituksesta yritysten taholta, nyt tämä oikeistoporvarihallitus onkin yrityksille tuomassa valtavan mainehaitan ja Orpolta vaaditaan järeitä toimia persuja vastaan. Orpo on nyt epäsuosiossa ja kunnon korjausliikettä odotetaan jo heti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu