Veljekset Sebamed ja Opamox, sekä heidän rakas ystävänsä Sirda-Lud, ovat jostain syystä ottaneet tehtäväkseen kostaa meille ähtäriäisille.
Valittajakolmikko
Anonyymi-ap
11739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sirda- Lud` illa on kuitenkin päällimmäisenä usk, että tekemällä Ähtäriläisille tämän konkurssipaveluksen hän lunastaa taivaspaikan, jota eivät Uskonlahkolaiset hänelle suostuneet takaamaan. Edellyttivät roistot edes pikkuisen aitoa uskomusta, edes sen verran kuin Riikka Purralla on ollut aitoa katumusta esittää omassa kujankuoksussaan. Ja se ei ole todellakaan paljon, mutta kun ei --- Näyttelijänä Sirda- Lund on vielä surkeampi kuin Riikka.
Ei heillä mitään syytä ole katkeruuteensa. Ähtäri on kohdellut ja sietänyt heitä kärsivällisesti. Kaikissa kylissä on nettihäirikkönsä, joilla ei ole muuta tekemistä kuin päivystää tällaisissa viemäreissä. Ai niin, - ja laskea lasten tavoin autoja.
Sinulla seurata toisten elämää.
Vainota, kun oma elämä on ilman kaljaa niin vaikeaa.
Mahtava lääkitys Sinulla näkyy olevan kolmio mömmöjä oikeen urakalla.
Vieden etuveitikan käyttämään syytinkiä ruskeasta reijästäsi.
Mutta kun ei ole kumppanikaan, eihän se mitään haittaa...
Ähtärin älymystö kommentoi.
Mitä Jumala sanoo, kun mummu kirjottelee tänne törkeyksiä?
Jumala on kuollut. Ei sano mittään.
Kirjoittelet Sebamed ihan pelkästään omista taipumuksistasi, Heh!
Nykyisen rahoituksen maksuohjelmat edellyttävät velkojen uudistusneuvotteluja eri vaiheissa tilikautta. Toiminnan kausiluontoisuus ja painottuminen kesälle vaatii kausirahoitusta muulle ajalle. Mikäli yhtiö ei saavuta taloudellisia tavoitteitaan, eikä onnistu lyhyt-tai pitkäaikaisen rahoituksen uudelleenjärjestelyssä, voi tämä johtaa käyttöpääomien ehtymiseen, rahoitussopimusten irtisanomisiin ja vaikeuksiin yhtiön liiketoiminnan jatkamisessa.
Yhtiöllä on 6,4 miljoonaa euroa seuraavalla tilikaudella erääntyvää vierasta pääomaa. Tästä 5,58 milj. euroa on kaupunkikonsernin sisäistä lyhytaikaista vierasta pääomaa. Yhtiö pyrkii tarvittaessa neuvottelemaan vieraan pääoman osalta velkojen uudelleenjärjestelyistä. Kaupunki on siis antanut yhtiölle 5,58 miljoonaa euroa lainaa joka on menetetty.
Kuten liitetiedoista käy ilmi esitetyt seikat osoittavat sellaista olennaista epävarmuutta, joka saattaa antaa merkittävää aihetta epäillä yhtiön kykyä jatkaa toimintaansa .
Ok.
ry siinä mystinen lyhenne
Pyydä lääkäriä lisäämään Opamox annostustasi.