Tiistaiaamuna yhdellä eurolla sai 102,22 ruplaa, mikä on Venäjän ruplan heikoin arvo sitten viime vuoden maaliskuun.
Ruplan arvo suhteessa euroon laski noin 0,1 prosenttia päivän takaisesta arvosta. Sekä Yhdysvaltain dollaria että Kiinan juania vastaan rupla sen sijaan kiri noin 0,3 prosenttia.
Ruplan arvo on laskenut tasaisesti koko vuoden, Reuters kertoo. Valuuttaan kohdistuva paine kuitenkin kasvoi voimakkaasti kesäkuun Wagner-kapinan aikana.
Reutersin haastattelemien asiantuntijat ennustavat Venäjän keskuspankin nostavan ohjauskorkoja loppuviikosta.
– 0,5 prosentin korotus seuraavaksi on todennäköistä. Isompiakin askelia luultavasti harkitaan, kertoo Venäjällä toimivan ACRA-luottoluokituslaitoksen Dmitri Kulikov.
Siinäpä taas totuutta EU-vihaajille!
Ruplan arvo suhteessa euroon laski noin 0,1 prosenttia päivän takaisesta arvosta. Sekä Yhdysvaltain dollaria että Kiinan juania vastaan rupla sen sijaan kiri noin 0,3 prosenttia.
Ruplan arvo on laskenut tasaisesti koko vuoden, Reuters kertoo. Valuuttaan kohdistuva paine kuitenkin kasvoi voimakkaasti kesäkuun Wagner-kapinan aikana.
Reutersin haastattelemien asiantuntijat ennustavat Venäjän keskuspankin nostavan ohjauskorkoja loppuviikosta.
– 0,5 prosentin korotus seuraavaksi on todennäköistä. Isompiakin askelia luultavasti harkitaan, kertoo Venäjällä toimivan ACRA-luottoluokituslaitoksen Dmitri Kulikov.
Siinäpä taas totuutta EU-vihaajille!
Vastaukset 54
Vanhimmat
Rupla = Eu ... Eu on siis mielestäsi ansioitunut siinä että ruplan arvo laskee.
Talouspakotteet varmaan vähän vaikuttavat, mutta kyllä rupla romahtaa enemmän Putte- sian hyökkäys- sodan takia.
Älä pane kuvitelmiasi toisten tiliin.
Rahan arvon määrittää talouden tila.
Venäjällä menee heikosti monesta syystä. Täysin toisin kuin EU-vihaajat väittävät,
Siksi ruplan arvo laskee.
Ongelmansa on EU:llakin, mutta ne ovat paremmin hallinnassa. EU on talousalueena monin verroin Venäjää vahvempi.
Ilmankos Oulussa on Lena niin venäläinen toi selittää sen
Maailman lopun Palestiina odottaa muuttajia
Tunisia on muuten Egyptiä kuten koko alue on siellä pelkkää faaraoiden hiekkaa
Hienoa jos EU intoilija löysi jonkin paikan jossa menee vielä huonommin.
Te EU-vihaajathan Venäjää ylistätte.
Eikä EU:lla mene huonosti kuin teidän valeissaanne. Kukin jäsenmaa on oma talosuyksikkönsä ja vaihtelut jäsenmaiden välillä ovat suuria.
Heikompia tuetaan.
Kontulassa asuukin venäjän kansalaisia juuri ruplan takia
Bancho Villa on juutalainen keskitysleiri ravintola he myös vievät täältä varastettua tavaraa Pietariin vieneet jo 30 vuotta jos tuntuu että matkalaukkuja katoaa takkeja ne on siellä. Heillä on vain vihaa muita kohtaan. YLE ohjelmat on kaikki juutalaisia ohjelmia Novosti ja keskitysleiri ohjelmat Saksan TV sarjat kiellä Jeesus pilkkaa häntä.Stalinin joukot muuten myös samaa.Pietarista on suorat lennot Palestiinaan.
Onko Narvan kaupunki Virossa kokonaan kleptomaaneja ?
Maailmanlopun pääkaupunki Ilmestyskirjassa luku 11 🐂🐂🐂
Kontulan hellarit on myös matkalaukku varkaita siellä on synti nimeltä ahneus Mooses HIMOITSE KAIKKEA LÄHIMMÄISESI OMAA !
On se kun kokonainen hauki ihmismassa kulkee varastettu takki päällä ja varastettu matkalaukku kädessä JAHVE KATSELEE ETTÄ SIINÄ MENEE OIKEA VALITTU KANSA varastoissa tamineissa MOOSES ÄLÄ VARASTA käskyt rikottuna voi Mooses ! Huumekuljetukset kyllä JAHVE NYT SUUTTUUUU TAAS
Venäjä yrittää kaikin keinoin peitellä talousahdinkoaan.
Yksi paniikin merkki on Mustan Meren viljakuljetusten kieltäminen.
Se iskee tietysti Ukrainaan, mutta myös moniin köyhiin Aasian ja Afrikan maihin.
YLE venäläiset lypsää meidän verorahat keskitysleiri TV ohjelmalla väärillä uutisilla vetää veroa omiin taskuihinsa jopa PIENITULOISILTA
Euro ja dollari ovat vahvoja valuuttoja.
Rupla ei ole käytettyä vessapaperia arvokkaampaa.
No, aikanaan EU-vihaajien ihannemaassa ei vessapaperia edes ollut.
Liekö nykyisin?
EU:n taloudellista painoarvoa todistaa myös se, että euro on valuuttana dollaria arvokkaampi.
EU-vihaajia se harmittaa.
Niin pitääkin.
EU-vihaajien kannattaa lohduttautua sillä, että ihannemaallanne Venäjällä voisi mennä vielä huonomminkin.
Lohtu se on pienikin lohtu.
Kiinalaiset ostelee Venäjällä kerrostaloja !
Venäjällä on varastettua tavaraa ainakin virtana on sinne vieneet täältä vuosikausia myös narvaan on viety. Kleptomaaneja ne on ! Syö muiden rahoilla. Älkää maksako mitään niille. Ruuasta nekin varastaa meiltä ruokaa joka päivä !
Ukraina on samaa venäjää haisevaa lietettä huijaavat kaikkia medioissa !
Vapareissa ja hellareissa on ollut näitä venäjän ihmelapsia juutalaisia homoja
Cityseurakunnan luetuin kirja heti homo Tiaisen Patrik jälkeen on petos taistelu voitto ja kabbalaa 👿💩
Ketä kiinnostaa ruplan kurssi. Ei vissiin ole Venäjällä matkustajia menossa. Pidä vaan kurssit omana tietonasi äläkä tänne tule elvistelemään ruplillasi
Kysehän on siitä, että EU-vihaajat ylpeilevät Venäjän taloudellisella menestyksellä.
Ruplan kurssi verrattuna euroon ja dollariin kertoo kuitenkin totuuden.
KAMPISTA MENEE LINHA AUTO ASEMAN ALAKERRASTA BUSSI VENÄJÄLLE ONKO SE PAKOTTEISSA ???
Kaikki varastettu tavara on myynnissä myös avustukset on.
JORDAN ODOTTAA PALESTIINASSA KAKSOIS VIRRAN MAA ODOTTAA MYÖS EUFRAT TIGRIS JA JERIKON KAUPUNGIN MUURIT ON VIELÄ PYSTYSSÄ TOSIN.
Mulla taitaa jossain olla tallessa NL:n aikainen kopeekka. On minulla tietenkin markat ja pennitkin jemmassa. Mutta ei vanhempia, kuin kasarin aikaisia.
Venäjä ei nykyisin pysty valmistamaan omin voimin edes Ladoja.
Vain EU-vihaajat ylistävät Kremlin talousneroja.
Kun EU-vihaajille ei Suomi kelpaa, niin miksi ette muuta ihannemaahanne tuonne itänaapuriin?
Onhan sinne joitain hengenheimolaisianne jo mennytkin.
On tietenkin ihan hyvä, että vain typerykset vastustavat EU:n jäsenyyttä.
EU-vihaajien valeet vain lisäävät EU:n kannatusta.
Tosin vain harva viitsii niitä edes lukea, vielä harvempi kumota.
Eihän EU-vihaajien ymmärrys riitä faktojen tajuamiseen.
EU-vihaajien vankka edustus on nyt hallituksessa.
Sekasotku on täydellinen.
Oletteko nyt tyytyväisiä?
Onko vaitiolo myöntyväisyyden merkki?
Entinen meppi Laura Huhtasaari ajoi EU:n lakkauttamista EP:n äärioikeiston riveissä.
Nyt Huhtasaari on PS:n kansanedustaja, puolue on hallituksessa sekä EU- ja Nato-myönteinen.
Laura on ihan hiljaa...
Jos vaikka huomaisivat pyytää ministeriksi...
Ruotsin kruunuja missä kunkin kuva nykyään niiden rajoissa on muslimien kuvia
YLE on täynnä juutalaisten KESKITYSLEIRI TRIKKIKUVIA ON KÄSITELTYÄ KUVAA ON VIRTUAALIA 100 VUOTTA SITTEN OLI STALINISTIT JOTKA OLI MYÖS UKRAINAA JOTKA HYÖKKÄILI SAMAAN TAHTIIN MUIDEN MAILLE KUIN NYTKIN SYÖMÄÄN MUIDEN RUOKAA.
Palestiinassa on tilaa punainen meri odottaa
OOTTEKO KUULLUT KOSKAAN LAULUA MENOLIPPU ?
Huhtasaari kun lukee Ilmestyskirjassa lukua 11 siitä kohtaa 8 hän muuttaa heti Palestiinaan asumaan lopunajan maailman loppu on siellä.
On toi nyt helvettiä ettei voi elää tavallisesti vaan kleptomaanisesti
Kaikki muuttaa nyt Palestiinaan koska maailmanloppu on siellä. Harmageddon odottaa siellä.
Joko saa taas verkkareilla ja kumppareilla pilua?
Ensin pitäisi päästä kysymään.
Pääsikö NL:on helpommin kuin Venäjälle?
PALESTIINA ON TOISESSA SUUNNASSA KUIN SUOMI RUOTSI NORJA JOS OSAATTE KARTTAA YHTÄÄN.
Alat palauttaa varastamaasi muiden omaisuutta katsotaan antaako yhwh anteeksi vielä.
Mitä täällä poraatte kun voitte muuttaa luvattuun maahan siellä saa toteuttaa unelmiaan.
Luvatussa maassa on eniten kleopatroja ja narkomaaneja
Mihin minä tarvitsisin 102,22 ruplaa?
🤔
Ostat niillä yhden euron. Yhdessä satojen alku.
Euroopan ja varsinkin Suomen etu on, että rupla pysyy jotakuinkin arvossa. Toinen vaihtoehto on vaarallisempi. Jokin maksuväline venäläisilläkin on oltava. On syytä muistaa, että valuutan perustehtävä ei ole vaurastuttaa vaan toimia maksuvälineenä. Valuutan arvo on sen kyvyssä toimia maksuvälineenä. Meillä itselämme on käsitteet hämärtyneet jos tuijottelemme osakkeiden ja valuuttojen muuttuvia arvoja. Osakkeilla ei esimerkiksi makseta vuokraa tai osteta ruokaa.
Ruplan arvo putoaa kuin Prigozinin kone taivaalta.
Onkohan sama syyllinen?