Kerstin salmen sillasta ei mennyt kuin toinen ajokaista. Yöaikaan tehtää työtä tuo tosin on. Muuta vikaa ei tosin ole kuin räjähdysvoiman riittämättömyys laittomasti rakennettuun siltaan. Mutta sitähän voi jatkossa korjailla aamuyön tunnit siihen parhaita aikoja.
Liian pienet pommit siltaan
Anonyymi-ap
6180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä uusin terroriteko vahvistaa käsitystäni Ukrainan sodanjohdon taidoista. Tietenkin pommin olisi pitänyt olla sellainen että silta olisi mennyt kokonaan poikki. Tuollaiset varoituslaukaukset tekevät seuraavien iskujen teon entistä vaikeammiksi. Täysin turha, jopa haitallinen teko tulevia silta-iskuja ajatellen. Jos olisin Zelenskyi, komentaisin tuon attentaatin tekijän etulinjaan rynnäkköjääkäriksi oppimaan sodankäyntiä.
Eikös tämän jo pitänyt mahdotonta ollakin kun kuiten jo toinen isku Venäjän parannetun siltapuolustuksen läpi?
Olet oikeassa! Jokainen epäonnistunut silta-isku tekee seuraavista iskuista aina vaikeamman. On selvää että sillan puolustusta paranetaan jokaisen epäonnistuneen iskun jälkeen. Nyt menee varmaan Odessan satama remonttiin?
Tuon kaltaisten iskujen olisi oltava tehokkaita ja niiden olisi syytä onnistua kerralla. Epäonnistumiset voivat johtaa moniin ongelmiin ja vartioinnin lisäyksiin jne.
Eli Ukrainan tarvitsee vain parantaa iskuja siltaan hieman ja ne pääsevät aina läpi. Mikä hätä siinä sitten?
Sama koskee Venäjää. Tuollaiset pienet vasta-iskut Odessan ja muihin Ukrainan satamiin ovat selkeästi alimitoitettuja! Kun kerran isketään, niin isketään sitten niin ettei samaan kohteseen tarvitse iskeä kovin montaa kertaa. On todennäköistä että tuollaisten tuhnu-iskujen jälkeen Ukraina vain parantaa satamien ilmapuolustusta jolloin iskuista tulee koko ajan työläämpiä. Satamat sileiksi kerralla ja yhtäjaksoisesti. Se on neuvoni myös venäläisille.
On se kumma kun suomalaisten pitää opettaa miten sotia käydään niin ukrainalaisille kuin venäläisillekin. TULTA !!!!