Seinäjoen ja ympäristökuntien liikennekulttuuri muistuttaa venäläistä liikennekulttuuria. Tilaa ei anneta muille autoilijoille piruuttaankaan. Jos joku on hankalassa raossa risteyksessä tms, niin ei muuta kuin väli kiinni ettei varmana pääse. Ja jos joku meinaa vaihtaa kaistaa, niin se pitää estää ja tehdä tinkiä, ettei toinen pääse sinne mihin on pyrkimässä. Juuri samanlaista liikennekulttuuria on venäjällä.
Sen sijaan eteläsuomessa on paljon länsimaisempi liikennekulttuuri, etenkin pk-seudulla. Joustavuutta on huomattavasti enemmän, ja tilaa saa vilkkua käyttäen sujuvasti ruuhkaisessakin paikassa.
Jostain syystä eteläpohjanmaalla on venäläinen aggressiivinen liikennekulttuuri. Mistä tämä johtuu?
Sen sijaan eteläsuomessa on paljon länsimaisempi liikennekulttuuri, etenkin pk-seudulla. Joustavuutta on huomattavasti enemmän, ja tilaa saa vilkkua käyttäen sujuvasti ruuhkaisessakin paikassa.
Jostain syystä eteläpohjanmaalla on venäläinen aggressiivinen liikennekulttuuri. Mistä tämä johtuu?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Henkilöautolla yritetään tulla samalle kaistalle yhtäaikaa linja-auton kans
Tyhmyyttä ja välinpitämättömyyttä. Luotetaan, ettei kukaan uskalla ilmiantaa. Onneksi nykyään kaikki on toisin.
Oottakaahan kun pääsen sinne tuon koneen kanssa. Nostelen kiusantekijät kärryyn ja kippaan jokeen.
Myötähäpeää tunnen joka kerta kun kavereita muualta käy täällä Seinäjoella. Niin törpön kuvan tää liikenne tästä kaupungista antaa.
Aivan hienosti liikenne yleensä sujuu, sitten on näitä old timereita toki liikenteessä ajaen kuinka sattuu mutta niinhän ne tekevät jokapuolella Suomea. Ompa seassa sitten asennevammaisia ja vaarallisessakik tilanteessa joustamattomia omista eduista kiinnipitäjiä tai muutenkaan idioottejakin toisinaan. Onneksi reilussa vähemmistössä.
Venäläinen harashoo mentaliteetti näkyy eteläpohjanmaalla mones asias.
No jos puhutaan esim kolmion takaa rampilta isolle tielle tultaessa, tälläisiä paikkoja on seinäjoella muutamia, niin nämä rampilta tulevat ilmeisesti luulee että he voivat kiilata muut autoilijat sinne vasemmalle. Ei! Se vasen kaista on tarkoitettu ohittamiseen,ei kolmion takaa tulevien väistämiseen.
Vähän sama päivölän cittarin kohdalla, siinähän on kolmio "suojatien" molemmissa päissä, mutta autoilijat auliisti pysähtyy ja päästää sääntöjen vastaisesti menijät yli.
Osalla tuo väistöliike vasemmalle kaistalle tulee jostain selkärangasta. Todella usein jää huomaamatta että siinä vasemmalla kaistalla menee ohittavia autoja, joita nämä väistäjät eivät hoksaa huomata. Läheltäpiti tilanteita näkee päivittäin. Moni väistää ja vasta jälkeenpäin tajuaa, että ohops sieltä tulikin auto johon melkein kopsahti.
Tehkää tilaa rampilta tulijoille ettei tarvi kiilata eteen.
Itse annan aina tilaa rampilta tulijoille siirtymällä nopealle kaistalle jos tilanne sattuu. Ei se muiden huomioiminen ole itseltä pois mitään.
Mitä se kolmio sitten mielestäsi tarkoittaa rampilta tulevilta?
No voi saatanan tahvo! Rampilta tulija tulee kolmion takaa ja HÄNEN kuuluu väistää.
Kuulostaa siltä, että turvaväleistä ei ole tietoakaan. Jos sellainen on kunnollinen, niin voi hieman hidastaa, että ruuhka-aikana pääsee rampilta mukaan ketjuun.
"Maantienopeuksilla välin tulee olla noin 4 sekuntia ja metreinä sama kuin nopeuslukema – 80 km/h vauhdilla siis 80 metriä."
Sinä taidat olla näitä minun oikeus -tyyppejä. Sinä olet vaarallinen autoilija ja aiheutat toiminnallasi vaaratilanteet.
Eikä anoastan autot, vaan myös polkupyöräilijät. Ovat kovapäistä ja hölmöä porukkaa.
Laskin kerran sekä Pasilan sillalla Helsingissä ja Seinäjoen Vapaudentiellä;
Kypärää käytti 8 kymmenestä Pasilan sillalla pyöräilleestä ja Vapaudentiellä 2 kymmenestä.
Ja sitten se toinen: Polkupyöräilijät näyttävät ryhmittyvän vasemmalle puolelle tietä yhtä korttelia aikaisemmin ajaen liikennettä vastaa aivan säännöllisesti. Miksi ihmeessä?
Kolloot tekee kollojen kans jälkeläisiä, mitä muuta voi tulla kuin lisää kolloja.
Tuo on tullut uutena. Nyt jo lukuisia kertoja tänä vuonna on tullut pyöräilijä vasenta puolta vastaan eikä ole meinannutkaan väistää, kuin vasta viimehetkellä, kun itse olen pitänyt oikeuksistani kiinni ja ajanut oikeaa puolta vastaan.
Opettaako ne nykyään koulussa, että ajetaan vasenta laitaa?
Tosin joku vuosi nainen kiilasi minut ojaan ryhmittyen vasemmalle puolelle, kun aikoi kääntyä. Ei välittänyt siitä, että tulin kiireellä vastaan kun töihin olin menossa vaan kiilasi minut ojaan. Sopersi vaan jälkeenpäin, että oli kääntymässä, kun minä olin lentänyt sarvien yli ja hajottanut pyörän valot ja itseni.
Nyt kyllä puhut palturia EI pääkaupunkiseudulla osata ajaa. Kuin ne jotkut ja harvat, niin kuin poikeuksia on S-joellakin, kuin muuallakin..
Mutta, syy siihen on: ET kyllä tule eteeni. Ja sitten on näitä, kun yhden päästää niin siihen tukkii sata.
Jos ihmiset tekisivät, niin että yksi menee ja toinen päästetään ja sama jatkuisi, olisi liikenne sujuvaa, mutta kun se ei onnistu kun on näitä minä minä ja sitten se Suuri kateus. Sekä tietysti SE suurin, Jotkut kun eivät osaa liikennesääntöjä nimeksikään.
Mutta, tuurilla ne valtamerilaivatkin seilaa!
Sukurutsa ja pottupulppa huono yhdistelmä
Venälääset kasakat raiskasivat paikallista pohojalaasta väestöä vuosisatojen ajan. Pohojammaalla on paljon arokansojen verta vaikka ne ei siitä itte edes tiedä. Selittää aika monta asiaa, miksi pohojalaanen on mitä on.
Sinusta huokuu viha kanssaihmisiä kohtaan. Elä katkerana ja kuole yksin.
40 vuotta rekan ratissa ja missään ei oo niin pässinpäista ääliöporukkaa ku eteläpohjanmaalla. Traktori tulee pellolta tielle vaikka näkee yhdistelmän tulevan..ei ku eteen vaan ja sitte nää tojota vaarit voi herran tähden ku ovat tyhmiä..
Olisiko niin, että miehet, jotka omaavat riskeille alttiin ajotavan, sisäistävät sen kuuluvan maskuliinisuuteen? Naiset arvioivat usein olevansa keskimääräistä varovaisempia kuljettajia. Miehet puolestaan pitävät itseään muita osaavampina kuljettajina. Vääristymät omassa ajotaidossa voivat olla tietoisia tai alitajuisia. Ne vaikuttavat molemmilla sukupuolilla täsmäävän maskuliinisuuden ja feminiinisyyden normeihin. (Painotus sanalla VÄÄRISTYMÄT.)
Tällaaset vääristymät vahvistuvat alikoulutetuilla maatiaisalueilla Suomessa.
Ihan vammainen kirjoitus jos joku lähtee ajamaan kisaa ei se tommosia mieti muutama kalja alle tehokas auto liikaa vauhtia se on sillä selvä.
Tästä syystä "kaksi henkilöä" kuoli. Alitajuisesti kuljettaja kuvitteli olevansa parempikin kuski ja hups lipsahti vähän liikaa kaasua. Vammaista se ei ole. Vääristymä omasta ajotaidosta on näille "henkilöille" huono juttu, kun vammautuu tai henki lähtöö. Liian nuorelle "henkilölle" eli suoremmin sanottuna pojalle annetaan kortti tietyn ikäisenä, vaikka hän kehitystasoltaan on vielä lapsi-ikäinen ja vajaataitoinen. Autokoulun voi läpäistä mutta kun opetusta ei ole sisäistänyt, ei tietoa osaa soveltaa.
Kerrankin saa elää vauhti tekee siitä hienoa ei tarvi elää paskaa elämää vuodesta toiseen ja kuunnella jotain lihavaa mastiasmullikkaa joka narisee koko ajan, helppo ratkaisu tyylillä lähdettiin nostan hattua RIP.
ETSIKÄÄ VARASTETUT BETONI PORSAAT 2300 KG KPL ESTEEKSI HUPPU PÄÄ RAKKULOILLE SIIHEN KYLLÄ KULLIN JATKE PYSÄHTYY JA HIEMAN LAKIA OMIIN KÄSIIN. PAKOPUTKEEN TUOREKURKKU, PERUNAA, BANAANIA, PUUTAPPI, TANKKIIN SOKERIA SAATANAN VARMASTI RAKKULA RALLI LOPPUU. HIEMAN ILMOJA RENKAISTA VENTTIILI POIS.
"Rampilta tulijoilla on kolmio ja niiden pitää väistää"
No hei, tässä sen eron juuri huomaa länsimaisen ja venäläisen liikennekulttuurin välillä. Ei tarvi mennä kuin Ruotsiin. Sielläkin on rampilta tulijoilla kolmio. Mutta mutta, Ruotsissa ajatellaan länsimaisesti ja ollaan joustavia. Ruotsissa ei pidetä niin hanakasti kiinni omasta etuajo-oikeudesta, vaan sopivasti sovitetaan se oma vauhti siten että rampilta tuleva pääsee sujuvasti mukaan, vetoketjuperiaatteella. Tanskassa ja Saksassa sama juttu.
Sen sijaan Venäjällä ajetaan vaikka tahallaan toisen kylkeen, jos vain saa "olla oikeassa". Etelä-Pohjanmaalla ja junttisuomessa muuallakin sama venäläinen mentaliteetti. Ei ymmärretä joustavuudesta mitään, vedotaan vain omiin oikeuksiin ja omaan napaan, eikä nähdä kokonaisuutta.
Harmillisesti Suomi ei ole länsimaa liikenteen osalta.
Persut kiilailee, ollaan rinta rottingilla notta.