Puhdas Saamelainen voidaan hyväksyä Saamelaiskäräjillä Saamelaiseksi, mutta jos toinen vanhemmista on kotoisin tunturin toiselta puolen, niin puukotetaan.
Puhdas Arjalainen hyväksyttiin Kansallissosialisteihin Hitlerin Kolmannessa valtakunnassa, mutta jos toinen vanhemmista oli Juutalainen, niin kaasutettiin hengiltä.
Mielestäni Saamelaiskäräjät on lakkautettava yhteiskuntarauhan säilyttämisen nimissä.
Poronhoito on eriytettävä perhe ja suku taustoista ohjaamalla toimintaa selkeämmin yrityslainsäädännön piiriin, jossa kenellä tahansa on oikeus elinkeinon harjoittamiseen.
Kyllä ne Pohjalais isännätkin ylinopeussakon saavat, jos ajavat peltojensa keskellä kulkevalla maantiellä ylinopeutta.
Jotta lähretähäs nyt ensinnäkin siitä, jotta nämon meirän maita!
Saamelaiskäräjät
2
258
Vastaukset 2
Musta saamelaisilla pitää olla omat käräjät. Saamelaisten asioista ei tiedä kuin saamelaiset itse. Harva varmaan on Suomen eduskunnassa Helsingin Arkadianmäellä syventynyt sen verran saamelaisten asioihin, että voisi niistä päättää ellei sitten siellä ole kansanedustajana joitain saamelaisia, jotka voi hieman perehdyttää asioihin.
Toki Suomen saamelaiset noudattaa Suomen lakeja ja nykyään moni elää myös maan tapojen mukaan, toki omia saamelaiseen kulttuuriin liittyviä tapoja unohtamatta.
Poronhoito on vielä elinkeinona Lapissa, mutta ei se ole saamelaisten ja muiden Lapissa asuvien ainoa elinkeino. Saamelaisia asuu myös muualla Suomessa, ihan etelää myöten ja heitä voi olla monilla eri aloilla töissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371511Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871089Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94844Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 120643
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 35471
- 32454
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21391