Saamelaiskäräjät

Anonyymi-ap

Puhdas Saamelainen voidaan hyväksyä Saamelaiskäräjillä Saamelaiseksi, mutta jos toinen vanhemmista on kotoisin tunturin toiselta puolen, niin puukotetaan.

Puhdas Arjalainen hyväksyttiin Kansallissosialisteihin Hitlerin Kolmannessa valtakunnassa, mutta jos toinen vanhemmista oli Juutalainen, niin kaasutettiin hengiltä.

Mielestäni Saamelaiskäräjät on lakkautettava yhteiskuntarauhan säilyttämisen nimissä.
Poronhoito on eriytettävä perhe ja suku taustoista ohjaamalla toimintaa selkeämmin yrityslainsäädännön piiriin, jossa kenellä tahansa on oikeus elinkeinon harjoittamiseen.

Kyllä ne Pohjalais isännätkin ylinopeussakon saavat, jos ajavat peltojensa keskellä kulkevalla maantiellä ylinopeutta.

Jotta lähretähäs nyt ensinnäkin siitä, jotta nämon meirän maita!

2

257

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musta saamelaisilla pitää olla omat käräjät. Saamelaisten asioista ei tiedä kuin saamelaiset itse. Harva varmaan on Suomen eduskunnassa Helsingin Arkadianmäellä syventynyt sen verran saamelaisten asioihin, että voisi niistä päättää ellei sitten siellä ole kansanedustajana joitain saamelaisia, jotka voi hieman perehdyttää asioihin.

    • Toki Suomen saamelaiset noudattaa Suomen lakeja ja nykyään moni elää myös maan tapojen mukaan, toki omia saamelaiseen kulttuuriin liittyviä tapoja unohtamatta.

      Poronhoito on vielä elinkeinona Lapissa, mutta ei se ole saamelaisten ja muiden Lapissa asuvien ainoa elinkeino. Saamelaisia asuu myös muualla Suomessa, ihan etelää myöten ja heitä voi olla monilla eri aloilla töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      37
      1837
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1025
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      291
      872
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      800
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      286
      778
    6. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      48
      772
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      704
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      655
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      632
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      603
    Aihe