Saamelaiskäräjät

Anonyymi-ap

Puhdas Saamelainen voidaan hyväksyä Saamelaiskäräjillä Saamelaiseksi, mutta jos toinen vanhemmista on kotoisin tunturin toiselta puolen, niin puukotetaan.

Puhdas Arjalainen hyväksyttiin Kansallissosialisteihin Hitlerin Kolmannessa valtakunnassa, mutta jos toinen vanhemmista oli Juutalainen, niin kaasutettiin hengiltä.

Mielestäni Saamelaiskäräjät on lakkautettava yhteiskuntarauhan säilyttämisen nimissä.
Poronhoito on eriytettävä perhe ja suku taustoista ohjaamalla toimintaa selkeämmin yrityslainsäädännön piiriin, jossa kenellä tahansa on oikeus elinkeinon harjoittamiseen.

Kyllä ne Pohjalais isännätkin ylinopeussakon saavat, jos ajavat peltojensa keskellä kulkevalla maantiellä ylinopeutta.

Jotta lähretähäs nyt ensinnäkin siitä, jotta nämon meirän maita!

2

171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musta saamelaisilla pitää olla omat käräjät. Saamelaisten asioista ei tiedä kuin saamelaiset itse. Harva varmaan on Suomen eduskunnassa Helsingin Arkadianmäellä syventynyt sen verran saamelaisten asioihin, että voisi niistä päättää ellei sitten siellä ole kansanedustajana joitain saamelaisia, jotka voi hieman perehdyttää asioihin.

    • Toki Suomen saamelaiset noudattaa Suomen lakeja ja nykyään moni elää myös maan tapojen mukaan, toki omia saamelaiseen kulttuuriin liittyviä tapoja unohtamatta.

      Poronhoito on vielä elinkeinona Lapissa, mutta ei se ole saamelaisten ja muiden Lapissa asuvien ainoa elinkeino. Saamelaisia asuu myös muualla Suomessa, ihan etelää myöten ja heitä voi olla monilla eri aloilla töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe